Seznamte se – agama vousatá
Pokud jste fanouškem fantasy příběhů a přepadla vás touha mít doma malého „draka“, zajímat by vás mohl chov agamy vousaté. Agama vousatá patří k ještěrům, kteří se dají snadno ochočit, a je proto velmi vděčným mazlíčkem. Přibližně půlmetrový ještěr má žluté, světle hnědé až hnědočervené zbarvení. Pochází z Austrálie a má vysoké nároky na světlo, a vzhledem ke své velikosti také na prostor. Pro svou společenskou povahu se jí nejlépe daří ve skupinovém chovu, avšak zoufat nemusí ani ti, kteří chtějí mazlíčka jen jednoho.
Kam ubytovat nového mazlíčka?
V případě, že jsme se rozhodli pro chov agamy vousaté, bude nezbytné zřídit suché terárium pouštního typu. Důležité je zvolit dostatečnou velikost terária a dobré odvětrávání. Vybírat můžeme z terárií skleněných či vyrobených z plexiskla. Pořídit si můžeme buď terárium hotové, nebo vyrobené na míru. V případě agamy vousaté bychom měli dbát na to, aby přístup do terária byl z bočních stran, nikoliv shora, což je pro agamy stresující.
Čím agamu vousatou krmit?
Jako všežravec pojídá agama vousatá potravu jak živočišnou, tak i rostlinnou. Důležité je pro ni zajistit pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály. U mláďat převažuje potrava živočišná, u dospělého jedince to může být i naopak. Živočišnou potravu tvoří v případě agamy vousaté převážně hmyz, například cvrčci, švábi, sarančata či červi. Z rostlinné potravy to jsou to nejčastěji pampelišky, sedmikrásky, jetel nebo kopřivy.
Tipy pro nové chovatele agamy vousaté
Protože začátky bývají občas těžké, přinášíme pár tipů, na co si dát pozor:
- Důležité je, aby se v jednom teráriu nevyskytovaly dvě agamy s velkým velikostním rozdílem. Větší agama může menšího jedince stresovat, napadat nebo také zabít.
- Přes noc by v teráriu neměl zůstávat ani krmný hmyz, který by mohl agamu okousat, což by jí mohlo způsobit také smrt.
- Pokud agama postupně přestane žrát, mohla by být dehydrovaná. V případě, že nejí zelené, nepije, ani neolizuje orosené dekorace, je potřeba jí dávat napít přes injekční stříkačku či kapátko.
- Důležité je hlídat také teplotu v teráriu. Na nejchladnějším místě by mělo být 28°C a na místě výhřevném by se teplota měla pohybovat okolo 40°C.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků