Gekončík noční
Gekončík noční patří k oblíbeným plazům, protože je vcelku nenáročný, roztomilý a když si na svého chovatele zvykne, je docela klidný i na to, že je plaz. Pořídit si ale jednoho, nebo dva? Nebo skupinu? S jejich vzájemnou snášenlivostí to není tak jednoduché, ovšem s chovem to jednoduché je. Gekončík noční je zvíře s noční aktivitou a den tráví většinou v úkrytu.
Gekončík noční: chov: terárium a zimování
Základy chovu gekončíka nočního můžeme shrnout asi takto:
- Potřebuje terárium 60 x 50 cm, s dobrou cirkulací vzduchu a odvětráváním
- Podkladem může být jemný štěrk, terarijní písek, linoleum, papírové ubrousky, ručníky(podobně jako chov morčat na koberečcích), kameny (nikdy ne lignocel, ucpává jejich trávicí trakt) a kameny pro úkryty, závěsné kameny apod.
- Stačí jim denní světlo (nemusí mít UVB světlo, jsou to noční tvorové), teplo lze generovat tepelnou podložkou nebo nahřívacím kamenem
- Teplota k chovu je vhodná v rozmezí od 25-30 °C s tím, že tepelný podklad tvoří asi 2/3 plochy, je třeba i místo na zchlazení
- Je pro ně vhodný zimní spánek (postupně jim necháme klesat teplotu na 18-22 °C, zimování pak trvá 1-3 měsíce, poté je pomalu budíme zvyšováním teploty
- Krmivo: živý hmyz (cvrčci, červy, sarančata, švábi), pravidelně jim také dávejte speciální vitamíny pro gekony
Barevné formy gekončíka nočního
Barevné formy jsou různé - černé, hnědé, žluté, béžové a jiné i velmi výrazné barvy ve velmi rozmanitých vzorech. Jejich kůže imituje kůži jedovatých žab, sám gekončík však jed nemá, podobně na tom jsou i barvou.
Určitě je lepší kupovat gekončíka přímo od chovatelů, kde máte záruku nepříbuzenského chovu a můžete si vybrat barevnou formu, která se vám bude líbit.
Chov gekončíka: chov ve skupinách?
U gekončíků platí, že se dobře snáší:
- Skupina více samic (3-7) s jedním samcem (jednu určitě ne, samec by ji neúměrně obtěžoval)
- Skupina samic bez samce
- Jeden samec (jen vzácně se snesou dva, někdy do období dospělosti s nimi problémy nejsou, ale poté probíhají bitky o prostor)
Případně můžete mít více samců v jednom teráriu, je-li terárium nadprůměrně velké a každý má možnost udělat si své teritorium.
Rozmnožování gekončíka nočního
Pohlavně dospělí jedinci (po dovršení 1 roku života) se po zimování (od února) páří tak, že samec se zakousne samici za krkem a podsune se ocasem pod ní, po krátkém spojení kloak je samice oplozena. Páření se ale několikrát opakuje. Samice pak klade vejce nejlépe do krabičky s vlhkým substrátem (zde je lignocel povolen, dobře udržuje vlhkost). Inkubují se pak uměle, v inkubátoru, kde se mláďata líhnou po dvou měsících. Gekončíci mohou klást vajíčka i ve více snůškách ročně.
Zajímavé je, že doba líhnutí může být u různých gekončíků různá, záleží i na barevné variantě a samozřejmě na teplotě.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků