Jak se připravit na pořízení hada a kdy je třeba na chov hadů povolení
Jak chovat hada je otázka, kterou si neklade jen tak někdo. Hadi jsou přece jen zvláštní zvířata. V některých lidech budí strach, jiným je líto krmných hlodavců, a další prostě jen preferují čtyřnohého společníka. Pokud vás však svět plazů fascinuje a uvažujete o hadovi, je vhodné si předem něco načíst.
Legislativa chovu hadů v ČR
Kdekoho napadne otázka zákona. Je legální jen tak chovat doma cizokrajné zvíře? Odpověď zní, že v případě některých hadů ano. Běžně chované nejedovaté druhy si můžete pořídit „jen tak”. Ve vyhlášce č. 75/1996 Sb. stálo, že je třeba mít papír i na nejedovatého hada, je-li delší než 3 metry. Ta byla v roce 2008 zrušena a na délce už nezáleží.
Chovat se nesmí zvířata chráněná zákonem. To znamená, že si nemůžete domů přinést hada z venku. Místní druhy jsou všechny chráněné a získat povolení k chovu je snad ještě těžší než například u chřestýše. Co se týče importu, je nutné mimo jiné respektovat Washingtonskou úmluvu (CITES). S odchycenými plazy je však stejně plno problémů. Vsaďte na chovatele.
Jedovatí hadi v ČR jen s povolením!
Jedovatí hadi jsou z pochopitelných důvodů jen pro experty. Nutno říct, že jen jed nevypovídá vždy o bezpečnosti hada. Například heterodon nosatý má jen mírně toxické sliny, které člověku neublíží, a navíc nemá zrovna kousavou povahu. Přesto je třeba vzít na vědomí, že přítomnost jedu právem nahání lidem strach a chovatel si musí být jistý tím, co dělá.
Žádost o povolení se podává na krajské veterinární správě, zaplatíte 500 Kč na jedno zvíře. Je třeba popsat, co chováte, v čem, čím to krmíte a další detaily. Prostředí si přijdou zkontrolovat a je-li vše v pořádku, dostanete povolení. To už ale předbíháme – k chovu jedovatých hadů je nutné mít zkušenosti s nejedovatými!
Zvažte pro a proti živého krmení. Faktorem je i zákon...
Co se legislativy týče, je dobré také krátce zmínit krmení hadů. Zda krmit mraženými či živými hlodavci, je velmi kontroverzní téma. Mějte však na paměti § 4 odst. 1, písm. s) zákona č. 246/1992 Sb. Dle něj se za týrání považuje mimo jiné „používat živá zvířata ke krmení těch druhů zvířat, u nichž z biologických důvodů není takový způsob výživy nutný”.
Hadi sice mohou jíst drobné tvory jedině vcelku, ale ne nutně živé. Krmíte-li živými myšmi, až do posledního okamžiku se o ně řádně starejte. Pokud je váš had pomalý a neobratný lovec, zvažte radši přechod na mraženou stravu. Při dlouhém zápasu s hadem myš nejen trpí, ale také může hada stihnout zranit.
Obecně o teráriu pro hada
Terárium pro hada velice závisí na konkrétním druhu. Někteří hadi jsou zvyklí lézt po stromech a budou potřebovat hodně prostoru co do výšky terária. Jiní se pohybují jen po zemi a někteří se potřebují zahrabávat. Obecně se nedoporučuje jako substrát písek, protože bývá omylem pozřen a způsobuje zácpu.
Musíte zajistit také správné vyhřívání a vlhkost vzduchu. Na tom nešetřete příliš penězi – účty za veterináře vás mohou vyjít ještě dráž. Dále hadi vyžadují v teráriu vhodný úkryt a také místo k vyhřívání. Některé druhy se těžko obejdou bez UVB lampy. Neopomeňte ani misku s vodou.
Svlékání kůže u hadů
Důležitým společným znakem všech hadů je svlékání horní vrstvy kůže. Zdravý had ji svléká v celku. Může však nastat problém, kdy se svlečka potrhá. To je buď následek špatné výživy, špatného prostředí nebo stresu. Nesvlečené kousky pak je třeba opatrně odstranit ručně. Jste-li začátečník, svěřte toto raději veterináři.
Na hada pár dní před svlékáním kůže nesahejte! Přes uvolněná oční víčka špatně vidí a je proto nervózní.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků