Ve třetím měsíci má kotě dovednosti jako dospělá kočka a v tomto směru je vývoj kotěte u konce.
21. 11. 2018 Přečteno: 10725x

Co dělat, když má kočka průjem? Průjem u kočky může mít hned několik příčin

I když se o kočičího miláčka staráme, jak nejlépe umíme, může se u něj objevit problém se stolicí. Průjem u koček bývá častou nepříjemností pro kočku i pro nás samotné. Kočka má průjem hlavně v případě špatné a nekvalitní stravy, na vině ale může být i několik dalších příčin. Průjem u koček může znamenat výskyt parazitů, bakterií, ale také onemocnění jater nebo zánět či nádor. Poradíme vám, co dělat, když má kočka průjem, aby byl mazlík co nejdříve v pořádku.

Kočka má průjem: na vině je nejčastěji špatná strava

Pokud vaši kočku z ničeho nic přepadne průjem, na vině je pravděpodobně něco špatného, co kočka snědla. Většinou se jedná o přežrání nebo konzumaci zkaženého krmiva. Problém ale také může být ve vysokém podílu tuků a bílkovin nebo zkrmování mlékem.

Čtěte také:

10 rad jak správně krmit kočku. Granule pro kočky je potřeba doplnit i o konzervy a pamlsky

Proto byste měli dávat bedlivý pozor, co kočce podáváte. Vždy se ujistěte, že krmivo není zkažené a že je kvalitní. Kvalitní krmivo se vyznačuje vyváženým složením, které podporuje správný růst a vývoj kočky a zajišťuje zdravé a správné zažívání. Jen vysoce kvalitní receptura zajití kočce dlouhý a spokojený život bez obtíží.

Průjem u koček může značit závažné onemocnění

Průjem u kočky bývá častou záležitostí, se kterou se setká každý majitel kočky. Při průjmu dochází ke hromadění vody ve střevě z různého důvodu. Pokud vše funguje tak jak má, tenké střevo slouží ke vstřebávání živin, vody a ke zhušťování tráveniny. V tlustém střevě dochází k formování, zhušťování a skladování stolice.

Každý den je do střeva vylučováno a zpátky vstřebáno velké množství vody. Voda se vstřebá hlavně v tenkém střevě. Když dojde narušení osmotického poměru, pak nastane i průjem. Příčin však může být několik, nejen špatně zvolená strava. Průjem může nastat i když kočce podáváte kvalitní granule se správným složením.

Bakterie, viry a plísně

Příčinou, proč má kočka průjem, mohou být bakterie jako je Salmonella nebo E. Coli. Průjem může být také virového původu - koronaviróza, FIP (infekční peritonitida) nebo na vině mohou být také plísně. Proto byste měli chránit kočičí misku s krmivem i vodou od much a jiného hmyzu. Právě tento hmyz může přenášet choroboplodné zárodky a bakterie.

Parazité: škrkavky a tasemnice

Tasemnice parazituje v tenkém střevě kočky a může dorůst až délky 70 cm. Nejčastěji se nakazí domácí kočky, které mají volný přístup ven z domu. Zralé články tasemnice obsahující vajíčka se nacházejí u análního otvoru kočky. Škrkavky také žijí ve střevě a živí se částečně natráveným jídlem. Kočka pak ze své stravy nedostane potřebné látky což se u ní projeví zhoršeným stavem, který je doprovázený průjmem.

Proto je nezbytné kočku odčervit, a to již jako malé kotě brzy po narození. Důsledně je potřeba odčervovat především kočky žijící volně venku, protože ty se nejčastěji nakazí požíráním ulovených myší.

Onemocnění jater

Mezi nejčastější onemocnění jater patří lipidóza jater a zánětlivá onemocnění. Projevuje se poklesem tělesné hmotnosti, zvracením i průjmem. Jestli se jedná o onemocnění jater, to pozná až veterinář. Proto je potřeba kočku při dlouhodobém průjmu okamžitě odvézt k veterináři, který ji vyšetří a pozná, o co se jedná.

Nádor

Pokud je průjem u kočky delší než pár dní, pak zbystřete. Může se jednat o tak závažné onemocnění, jako je nádor. Je proto potřeba, abyste kontrolovali stolici svých kočičích miláčků. Kontrolujte, zda v ní není krev nebo zda není příliš řídká. Nádor může být viditelný již na první pohled, jelikož se na kůži kočky tvoří puchýřky a výrůstky, ovšem spousta nádorů se nachází uvnitř těla kočky a rozeznat ho lze jen v ordinaci u veterináře.

Co dělat, když má kočka průjem?

Jestli vaši kočku trápil průjem, vyměnili jste stravu a hlídáte ji, ale stále se průjmu nemůže zbavit, pak je nutné rozhodně navštívit veterináře. Pokud se jedná o závažné onemocnění, které jsme výše popsali, sami si s tím neporadíte. Dlouhodobé průjmy navíc mohou kočku dehydratovat, což může ohrozit její život. Jen veterinář dokáže podat potřebnou pomoc a léčbu. Veterinář bude chtít několik odpovědí, proto si všímejte těchto věcí:

  • Kdy průjem začal
  • Jak dlouho trvá
  • Jak je častý
  • Jak stolice vypadá - je v ní také krev?
  • Trápí kočku i jiné potíže? - zvracení, únava,…

 

Často se veterináři také ptají, zda jste nezměnili kočce krmivo. To totiž může obsahovat mléko, které pro kočku není příliš zdravé.

Jak zastavit průjem u kočky?

Pokud je průjem u kočky způsoben nevhodnou stravou, pak pro vás máme několik tipů, jak zastavit průjem u kočky.

  • Výkaly zpevní dušené kuřecí maso nebo také krůtí maso.
  • Nikdy nedávejte kočce vlhké krmení přímo z ledničky ani příliš studené jídlo.
  • Rozhodně jí nedávejte pít žádné kravské mléko.
  • Zajistěte dostatek pitné a čerstvé vody.
  • Podávejte kočce jen léčiva, která předepsal veterinář.
  • Dočasně přejděte na lehce stravitelné granule pro kočky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo