Nemoci koček a jejich příznaky
23. 04. 2018 Přečteno: 11845x

Jak často odčervovat kočku a kdy ji očkovat? Vše, co jste potřebovali vědět

Pravidelné odčervení je pro kočičí zdraví základ. Poradíme vám, jak často odčervovat kočku a jaký způsob odčervení je nejlepší. Také řekneme, jak poznat, že je kočka parazity nakažená. Očkování je pro některé kočky nezbytností, pro jiné zase není nutné vůbec. Vysvětlíme si proto, jaké má očkování koček výhody i nevýhody a které kočky by jej určitě měly absolvovat.

Parazité dokážou kočce znepříjemnit život. Přestanou jíst, trpí chudokrevností a koťata špatně rostou. Často si parazitů v trusu nemusíme všimnout, proto je důležité naší kočku odčervovat preventivně. Chráníme tím nejen její zažívání, ale i celkové zdraví. Špatnou zprávou je, že parazity se od kočky můžou nakazit i lidé. Nejčastěji onemocní děti, které si ještě z hygieny příliš nedělají.

Čtěte také:

Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

Jak často odčervovat kočku? Záleží na věku i domovu

Jak často kočku odčervovat se liší podle toho, jestli máme kočku, která bydlí s námi v bytě anebo je venkovní. Venkovní odčervujeme častěji, a to minimálně jednou za tři měsíce. Přichází totiž s parazity do styku častěji, než kočka domácí. Tu bychom měli odčervovat jednou za šest měsíců. Jiný odčervovací režim ale mají koťátka.

Kočka většinou parazity chytí snědením nakažené myši, syrového masa anebo kousnutím od blechy. Domácí kočky se ale také můžou nakazit vnitřními parazity, třeba když sami nevědomky na botě přineseme domů nějaké vajíčko.

Jak odčervovat koťata?

První odčervení

stáří 14 dnů

Druhé odčervení

stáří 4 týdny

Třetí odčervení

stáří 6 týdnů

Čtvrté odčervení

stáří 3 měsíce

Jak kočku odčervit maximálně ve 3 krocích

1. Kočku zbavujeme parazitů odčervovacími přípravky, jako jsou tablety, pasty nebo kapky, jinak spot-on. Nejlepší je dávat širokospektrální odčervovací přípravky, které působí proti různým typům parazitů.

2. U odčervovacích přípravků putujících trávicím traktem může nastat problém, když je kočka odmítá sníst. Můžeme je přimíchat do krmiva, které jí chutná. Osvědčenou volbou jsou granule pro kočky Pro Plan.

3. Pokud zjistíme, že je kočka i přes podání odčervovacích přípravků stále nakažená, navštivme zvěrolékaře. Ten nám doporučí léky, které kočce pomůžou. Může se jí nechat udělat i koprologické vyšetření. Ze vzorku trusu pomocí mikroskopu zjistí, jestli neobsahuje vajíčka parazitů.

Jak poznat, že je kočka nakažená?

Mezi hlavní příznaky patří zažívací potíže, jako je zvracení, nechutenství, a průjem. Kočka může hubnout a mít vypouklé břicho. Koťata kvůli chybějícím živinám rostou pomaleji, než by měla. Srst nakažených koček je bez lesku a objevit se může také chudokrevnost.

Kdo jsou to kočičí parazité?

Parazité jsou vnitřní cizopasníci, kteří se vyskytují nejen v kočičích střevech, ale i v jiných orgánech. Nejčastěji jsou to tasemnice, škrkavky a oblí a ploší červi. V kočičím traktu se ale mohou vyskytnout i exotičtější parazité, jako prvoci Giardie nebo Toxoplasmy. Na ně musí veterinář nasadit speciální odčervovadla, ty klasická nezaberou.

Očkování koček: kdy a proti čemu očkovat

Očkování koček provádí veterináři a začíná se od koťat. Ideální je navštívit zvěrolékaře a domluvit se s ním na individuálním plánu, kdy a jaké očkování se bude kočce dávat. Doba trvání účinků očkování se různí. Nejčastěji jsou to zhruba tři roky. Ze zákona ale očkování koček povinné není. O očkování koček kolují různé názory. Na jedné straně tvrdí jeho odpůrci, že jde o zbytečnou chemii, na straně druhé zastánci říkají, že je kočku třeba chránit. A pravdu mají částečně obě strany.

Venkovní kočky raději očkujme

Zatímco u domácích koček přesně víme, kde se pohybují, co jedí a čemu jsou vystavené, u venkovních to tvrdit ani zdaleka nemůžeme. Venkovní kočky se nám před negativními vlivy úplně ochránit nepodaří. Proto je pro jejich zdraví nejlepší, když je očkujeme. Je lepší jim dát chemii do těla jednorázově a téměř bezbolestně, než mnohonásobně víckrát při léčbě bolestivého onemocnění.

U domácích koček nemusí být očkování nutné. Záleží na nás, zda chceme mít jistotu, že se onemocnění našemu mazlíčkovi vyhne anebo se raději snažit o větší dohled nad kočičími aktivitami. Pokud se rozhodneme očkování vynechat, měli bychom je mít stále pod dohledem.

Proti čemu se očkuje?

Dermatofytoza

Kožní onemocnění způsobené takzvanou dermatofytní plísní

Herpesviróza

Onemocnění dýchacích cest

Chlamydioza

Bakteriální onemocnění, které může za takzvanou kočičí rýmu anebo kočičí chřipku

Infekční peritonitida (FIP)

Zánět pobřišnice, který pro kočku může končit smrtí

Kalciviróza (FCV)

Virové onemocnění, které stojí za takzvanou kočičí rýmou anebo kočičí chřipkou

Panleukopenie

Virové onemocnění, které způsobuje krvavé průjmy, zvracení, úbytek červených a bílých krvinek a napadá centrální nervový systém

Virová leukémie (FeLV)

Porucha imunity a nádorové bujení

Vzteklina

Smrtelné virové onemocnění

Vedlejší účinky očkování koček

Očkování koček má nejčastěji krátkodobé vedlejší účinky, a to únavu a malátnost. Kočka by při očkování neměla být nemocná, její tělo je oslabené a hrozí, že se z očkování nakazí. Jedním z hlavních důvodů, proč se někteří chovatelé očkování koček bojí, je takzvaný post-vakcinační sarkom. To je nádor, který vznikne špatně provedeným očkováním. Například, když kočka dostane injekci proti vzteklině zaráz s jiným očkováním.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo