Králík zakrslý: Přátelský společník
Malí roztomilí chlupáči jsou oblíbenou variantou domácího zvířátka. Mezi klasiku patří zakrslí králíci, jež dokáží být skvělými společníky i proto, že se rádi mazlí. Výhodou také je, že jsou čistotní a při správné péči se dožívají až 10 let. Co byste měli vědět, než zakrslí králíci opanují vaši domácnost?
Králík zakrslý: Pro a proti
Zjednodušeně lze říci, že zakrslí králíci jsou zmenšenou variantou klasického králíka domácího. Uchovávají si všechny králičí rysy, ke kterým přidají ještě roztomilost. Králík zakrslý je vegetarián. Ve srovnání s kočkou nebo se psem je péče o zakrslé králíky jednoduchá a cenově dostupná. Vždy záleží na osobnosti zvířete, ale zpravidla jsou to přátelští jedinci, kteří ocení mazlení. Před pořízením však uvažte fakt, že králík je nejaktivnější v podvečer, proto není vhodné jej umisťovat do dětských pokojů nebo do ložnice. Jednoduše vás bude budit. Jedná se o společenské tvory, což vyžaduje vaši aktivní účast. Někdo je chová s morčaty, ale lepší je pořídit spíše dva králíčky stejného pohlaví.
Jak vhodně vybavit klec po králíka?
Klec je základním ubytováním králíka. Nejmenším rozměrem pro jedno zvíře je 100×50×50 cm, ale počítejte s tím, že je dobré vytvořit i výběh. Buď volně po bytě anebo ohraničený. K tomuto účelu se hodí různé ohrádky. Jako podestýlka se běžně používají hobliny, sláma, dečky nebo umělé materiály. Nezbytnou součástí jsou domečky, kam se králík chodí schovat nebo zde odpočívá. Součástí je také seník, misky na granule, zeleninu a pítko. Nezbytnou výbavou jsou také větvičky ovocných stromů, na kterých si hlodavci brousí zuby, aby nepřerostly.
Zakrslí králíci: Naučte ho chodit na záchod
Podobně jako morčata, i králík je „bobkovací“ stroj. Jeho trávení se od lidského liší. Ačkoli je schopen se naučit chodit v kleci a ve výběhu na jedno místo (je vhodné upravit podestýlku), v bytě dokonce i do kočičího záchůdku, stejně na nějaký ten bobek narazíte. I když máte pro králíka velkou klec, je vhodné jej pouštět po bytě. Před tím však prolezte místnosti po čtyřech a zkontrolujte, kde by mohl králík něco nebezpečného zakousnout. Milují kabely všeho typu.
Přečtěte si také: Chov králíků pro začátečníky: 10 užitečných rad, kterých je dobré se držet
Zakrslý králík: Jakého si vybrat?
Nejlepším způsobem, jak si králíčka vybrat je vyhlédnout si chovatelskou stanici v okolí. Zverimexy či různé bazary se nedoporučují. Zvířata se totiž množí bez kontroly původu, takže mohou mít skryté genetické vady, případně ne zcela dobré povahové vlastnosti. Jaké jsou nejčastější varianty?
- Hermelín – první vyšlechtěný zakrslý králík, kdy původní verze byla albín (bílý s červenýma očima, nyní jsou i modrooké verze)
- Zakrslý barevný – jakkoli „flekatý“ králíček spadá sem, měl by mít kratší vzpřímené uši
- Zakrslý rex – králíček, kterému roste srst kolmo od těla, celkově jsou protáhlejší
- Zakrslý strakáč – černobílé zbarvení, dorůstá přibližně do 1,5 kg
- Zakrslý beran – jedná se o většího králíčka (ca 2 kg), který má dlouhé uši, které visí svisle dolů
- Zakrslý teddy – menší plemeno (od 800 g), přátelské, která má dlouhou a jemnou srst, kterou je třeba pravidelně česat
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků