Nemoci králíků: Ušní svrab
Ušní svrab je forma zánětu vnějšího ucha, která z domácích mazlíčků postihuje nejčastěji králíky a kočky. Ušním svrabem nazýváme stav, kdy zvíře svědí uši a vnější zvukovod je pokryt ušním mazem připomínajícím kávovou sedlinu a bolavými zasychajícími i čerstvými stroupky.
Chorobou, která se též někdy nazývá „prašivina“ trpí také ovce, kozy nebo koně. U psů a koček je více projev mazu ve tvaru kávové sedliny, u králíků má nemoc více podobu žlutých strupů. Ušní prašivina králíků je přenosná i na fretky, kozy, koně nebo morčata.
Pro člověka není nebezpečná, ale citlivější osoby může styk s prašivkou kůži podráždit.
Jaké jsou nejčastější nemoci králíků? Králičí mor nebo kokcidióza mohou způsobit úhyn celého chovu
Ušní svrab u králíků: příčina
Ušní svrab je způsobem různými druhy roztočů, cizopasníky, nejčastěji jde u králíků o psoroptes (prašivka). Zvíře jím může trpět bez příznaků a být roznašečem velmi nakažlivé nemoci. Prašivky žijí nejen v uších, kde způsobují již zmíněné problémy, ale také v okolí uší, hlavy a na kořeni ocasu. Tam nemusí být na první pohled patrné, ale mezi zvířaty je tak možné svrab přenášet prostřednictvím kontaminované podestýlky, pelíšků nebo krmiva. Zajímavé je, že svrab napadá častěji starší zvířata než mláďata.
Od vylíhnutí prašivky do pohlavní dospělosti uběhnou zhruba 10 dní a samotný roztoč žije až dva měsíce, boj s ním tedy může být úporný, navíc i bez hostitele, třeba v pelíšku, přežije podle podmínek 21 dnů. Přenosu vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost. Roznáší se ale také manipulací, přes ruce člověka, chovatelským náčiním nebo přepravkami.
POZOR: zvíře může mít svrab v uchu i bez typické neklidnosti a škrábání uší. Někdy je jediným příznakem jen hustý ušní zabarvený maz a strupy.
Nemoci králíků: svrab a jak se projevuje
Ušní králičí svrab se nemusí projevit ihned. Zvíře může být klidně i několik měsíců bez příznaků, protože si menší expozicí prašivce vytváří zvíře imunitu. Ale při přemnožení parazita začínají vznikat zánětlivá ložiska v uchu, což je už výsledek dráždění kůže výkaly prašivek.
V první fázi se objevují malé vřídky, pupínky, které praskají a tvoří se žluté krusty, které časem mohutní a mohou zvukovovod až ucpat.
Králíci na nemoc reagují neklidem, škrábáním uší, klepáním hlavou a uši si mohou rozškrábat až do krve, na což může nasednout další infekce (pak se objevuje hnisavý výtok, šedé, mazlavé plochy v uchu), je skleslý, bez nálady a nervózní. Pokud se nemoc neléčí, rozšiřuje se prašivina i na kůži, na chlupatou část ucha až k hlavě a na celé tělo. Často jsou napadeny tlapky, na které se drbáním nákaza přenáší. Napadnout pak může i vnitřní ucho, což se projevuje podobně jako epileptické záchvaty.
Nemoci králíků: svrab a jak ho léčit
Vyléčit ušní svrab u králíků není tak jednoduché, takže se připravte na pořádný kus práce:
1. Vyčistit pečlivě všechno, s čím králík přišel do styku z důvodu reinfekce. Ušní prašivina je velice nakažlivá.
2. Aplikujte veterinářem doporučené léky. Ideální je, když obsahují i složky proti zánětu, který léčí i bakterie a kvasinky, jež jsou na strupy a rozškrábané rány nasedlé.
3. Neodstraňujte strupy mechanicky, králíka by to bolelo. Až zaberou kapky, roztoči zahynou, strupy se vyloupají samy nebo je můžeme jemně vybrat pinzetou. Nikdy ale násilím. Pokud je přece jen potřeba strupy odloupat, dělá se to až po důkladném rozmočení parafínovým olejem, který částečně i roztoče zadusí.
4. Řešením jsou také celkově podávaná antiparazitika, která působí delší dobu a chrání zvíře před opětovnou infekcí. Podávají se injekčně, možností jsou také různé spot-ony.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků