Malá plemena psů do bytu: Jakého vybrat?
Pes v bytě už není ničím neobvyklým. Přesto, pokud plánujete koupi psa do bytu, je dobré si uvědomit, že ne každý pes je do bytu vhodný. Některá plemena jsou akčnější, jiná naopak ocení teplou deku a minimum pohybu. Jaká malá plemena psů do bytu jsou nejoblíbenější?
Proč malý pes do bytu?
Důvodů, proč jsou malá plemena psů do bytu tak oblíbená je samozřejmě hodně, ale mezi nejčastější výhody patří:
- Jsou roztomilá a mazlení s nimi je výrazně jednodušší.
- Je s nimi snadnější cestování – dokonce může za určitých podmínek do kabiny letadla.
- U malých plemen je vše menší – menší porce jídla, menší loužičky i menší bobky.
Nevýhodami malých plemen je bohužel vyšší riziko nešťastných úrazů (pád, nakopnutí, šlápnutí...). Ne vždy jsou malá plemena vhodná k malým dětem, které je považují za plyšáka a snaží se je nosit. Malá plemena také bývají více bojová a tím pádem i na svou „obranu“ štěkají nebo útočí ze zálohy na kotníky.
Malá plemena psů do bytu: Seznamte se
Čivava
Menšího psa už jen těžko najdete. V dospělosti čivava váží přibližně 1,5–3 kg a nebývá vyšší než cca 20 cm (měřeno ke kohoutku). Čivava je roztomilá a přítulná, zvládne kratší i delší procházky, samozřejmě po nějakém tréninku. Čivava je hodně teritoriální a své prostředí brání. Má tendence své činnosti ritualizovat. Pokud jí tedy přemístíte pelíšek, nemusí na vás být milá. Někdy je hodně fixovaná na svého majitele. Bývá inteligentní a je dobré ji vycvičit. Existuje krátkosrstá a dlouhosrstá verze.
Bišonek
Malá bílá chlupatá koule, která je velmi přátelská, a to i k malým dětem. Je velmi učenlivý a hravý. K životu potřebuje svou rodinu, kterou následuje kamkoli. Má hedvábnou kudrnatou srst, kterou je třeba pravidelně (ideálně denně) pročesávat. Váží 3–7 kg a měří do 30 cm.
Yorkšírský teriér
Oddaný společník, který je zároveň velmi odvážný. I když je malý nebojí se žádné rvačky. Je třeba skutečně důsledná výchova. Miluje pohyb, proto jsou nutné skutečné procházky. O jeho srst je třeba pravidelně pečovat. Yorkšír mívá obtíže se zubním kamenem. Dorůstá cca 20cm výšky a váží obvykle kolem 3 kg.
Přečtěte si náš článek: Jak správně krmit malá psí plemena?
Jack Russel teriér
Pokud je váš životní styl akční, pak je Jack Russel tím pravým. Je to temperamentní pes, který nutně potřebuje dlouhé procházky, respektive proběhy. Ideálně několikrát denně. Není vhodný k dalším domácím zvířatům jako jsou morčata, andulky nebo kočky. Důvod je prostý: má silný lovecký pud, a i na procházce se vám může stát, že uloví ježka nebo veverku. Naopak se hodí k dětem, neboť utahá spíš on je než ony jeho. Je společenský a hravý. Vyžaduje však velkou pozornost. Obvyklá váha je kolem 5 kg a výška ke kohoutku až 35 cm.
Jezevčík
Klasika, která neomrzí. Je to opět lovecký pes (do nor), proto pozor na morčata i křečky. Miluje dlouhé procházky. Je u něj nutný výcvik a důslednost. Povahově bývají učenlivý a milý. Je to dobrý hlídač, pozor tedy na štěkání. Najdete různé typy srstí i velikostí. Je třeba u nich hlídat stravu, rádi tloustnout.
Mezi další malá plemena psů patří například Krysařík, Kavalír king charles španěl, Mops, Grifonek, Kokršpaněl, Pudl, Knírač, Francouzský buldoček, Maltézáček, Basset anebo třeba Havanský psík.
Malý pes do bytu: Jak připravit domácnost pro psa?
- Vše, o co nechcete přijít dejte do vyšších pater.
- Zabezpečte zásuvky a dráty jakéhokoli typu.
- Štěně se hygienické návyky učí, proto pořiďte i plínu, resp. podložku.
- Co do začátku: pelíšek, miska na vodu a jídlo, jídlo (granule, konzervy či barf foof), „odměny“ na trénink, vodítko, obojek, přepravka do auta, hračky – postačí cokoli, co může pes bez rizika kousat – staré ponožky, plyšáci po dětech, kousátka, staré triko.
- Kam psa nechcete pouštět, důsledně nepouštějte.
- Obrňte se trpělivostí. Pes si bude chvíli zvykat.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků