Nevhodné rostliny do akvária.
18. 11. 2019 Přečteno: 2758x

Akvaristika pro začátečníky: Jak založit akvárium krok za krokem?

Žádný učený z nebe nespadl. A nejinak je tomu v akvaristice. Pokud se začínáme zajímat o akvaristiku, jedním z prvních kroků je dobré akvárium. Akvaristika pro začátečníky může vypadat složitě. Založení akvária ale s dobrou přípravou zvládneme raz dva. Musíme jen přesně vědět, jak na to. Proto poradíme, jak správně založit akvárium krok za krokem.

Jak založit akvárium? Pořiďme si vše potřebné

Zařizování akvária je zábavnou činností. Zejména proto, že zanedlouho už u nás budou rybky bydlet. Základem úspěchu při zakládání akvária je znát potřeby námi vyhlédnutých rybiček. Různé druhy rybek potřebují různé druhy rostlinek anebo i písku. Proto si nejprve co nejvíce zjistěme a tomu akvárium uzpůsobme. Počítejme ale s tím, že celé akvárium se potřebuje usadit, a to zabere nějaký čas. Až poté do něj můžeme rybky přidat. Co k tomu, jak založit akvárium, potřebujeme?

Čtěte také:

Údržba akvária – důležitá rutina, která se často podceňuje

Akvárium: Rozměry akvária se liší podle toho, jaké rybky budeme chovat a kolik jich bude. Obecně platí, že raději volme větší, než menší.

Filtr a topné těleso s termostatem: Filtr čistí vodu akvária, topné těleso zase udržuje potřebnou teplotu vody. Můžeme nastavit, jakou teplotu akvária chceme. Stejně tak je vhodné nastavit i dobu osvětlení akvária. Zejména kvůli dobrému růstu rostlin. Doporučuje se 10 až 12 hodin světla s dvouhodinovou pauzou uprostřed dne. V našem dalším článku se také dočtete, jak vybrat filtr do akvária.

Výživné dno: Slouží jako půda pro akvarijní rostliny. Z něj čerpají živiny. Pro založení akvária je proto nezbytné. Výživné dno je směsí kokosového vlákna, humusu a minerálů.

Písek: Najdeme různé druhy písků. Zatímco některé druhy rybiček potřebují jemná zrníčka, jiné ocení spíše hrubší zrna. Co mají ale společné všechny rybky, je větší obliba tmavšího písku. Navíc na něm budou barevné rybičky lépe vidět.

Rostliny: Rybám rostliny napodobují přirozené prostředí. Navíc se rybičky živí jejich kořínky. Akvarijních rostlin najdeme celou řadu, volme je podle našich plánovaných rybiček. Dejme si ale pozor. Ne všechny jsou při založení akvária vhodnou volbou. Pokud jsme začátečníci s akvaristikou, raději se o konkrétní rostlince poraďme s odborníkem.

Tmavé pozadí: Na zadní stěnu akvária se většinou lepí tapeta, která rybičkám imituje jejich prostředí. Stejně jako písek, i tapeta je lepší v tmavších barvách. Ryby se cítí lépe.

Kameny a dekorace: Interiér akvária je zcela na nás. Každou dekoraci ale dobře vybírejme. Rybky se o ní nesmí zranit. Vyhněme se vápenitým kamenům. Zhoršují pro rybky kvalitu vody.

Přípravek na odstranění škodlivých látek: Ve vodě ničí chlor a těžké kovy, které rybičkám škodí.

Jak správně založit akvárium krok za krokem

Klíčem k tomu, jak správně založit akvárium, je dobrý postup. Pokud se ho budeme držet, připravíme pro rybky vhodné prostředí. Klidně si dejme na čas, je lepší být pečlivý. Jak správně založit akvárium krok za krokem?

1. Vezměme akvárium a položme ho na plánované místo. Nejlepší je vyvýšené, například na skříňce. Vezměme vodováhu a ujistěme se, že akvárium stojí opravdu rovně.

2. Nalepme tapetu anebo speciální 3D pozadí. Patří na zadní stěnu akvária.

3. Dejme do akvária teplou vodu a vypláchněme jej. Zbavíme se případných nečistot. Poté akvárium vytřeme a necháme vyschnout.

4. Teď přichází na řadu výživové dno. Předem si nastudujme přiložené informace, které nám poskytnou přesné instrukce. Obecně ale platí, že směsí pokryjeme dno akvária silnou vrstvou, která by ale neměla přesahovat 5 centimetrů. U čelní stěny nechejme mezeru několik centimetrů, která nám později usnadní odkalování vody.

5. Na výživové dno nasypme písek. Měl by být ve spádu, a to od zadní stěny k té přední. U zadní stěny by měl být ve vrstvě asi 6 až 12 centimetrů, záleží na velikosti našeho akvária. U přední pak zhruba 2 až 3 centimetry. Díky tomu se nečistoty budou dostávat převážně k přední straně akvária a nám se bude později snáze odkalovat voda. Pomůže nám, aby byla akvaristika i pro začátečníky co nejsnazší.

6. Do akvária položme kameny a dekorace. Předem si rozvrhněme, jak by mělo akvárium vypadat a kam umístíme rostlinky.

7. Do zadního rohu akvária dejme filtr vody. Stejně tak i topné těleso a termoregulátor.

8. Přichází na řadu voda. Vezměme zahradní hadici a vodu o pokojové teplotě pomalu napusťme tak, aby bylo akvárium zhruba do dvou třetin plné. Proud vody by ale mohl poničit už nachystané dno akvária. Existuje ale užitečný trik. Do akvária položme talíř a proud vody směřujme do něj.

9. Rostlinky zbavme zeminy a květináče. Začněme je sázet na dno. Sázejme je tak, aby u zadní stěny byly nejvyšší a u té přední naopak nejmenší. Nejvyšší rostlinky zasázejme před filtr. Nepůjde tolik vidět.

10. Dejme do vody speciální přípravek. Ve vodě jsou škodlivé látky, jako chlor a těžké kovy. S tím nám přípravek pomůže. Držme se dávkování, které doporučuje výrobce.

11. Dolijme zbytek akvária vodou. Dodávaná voda ale už musí obsahovat přípravek proti škodlivým látkám.

12. Zapojme filtr a a tepelné tělísko. Ty jsou pro založení akvária klíčové. Nastavme potřebnou dobu osvětlení a teplotu vody.

13. Akvárium potřebuje čas. Ze dna i z rostlinek se budou postupně uvolňovat dusitany a čpavek. Pro rybky jsou škodlivé, a proto se jich musíme zbavit. Je zapotřebí vytvořit ekosystém, který rybkám vyhovuje. Druhý den poté, co jsme akvárium založili, přidejme do vody přípravek pro rozvoj denitrifikačních bakterií. Dva dny poté dejme do akvária pár lupínků krmiva pro rybičky. Díky tomu se bude prospěšným bakteriím lépe dařit.

14. Po měsíci můžeme začít přidávat rybičky. Nejprve jich síťkou dejme do akvária jen pár. Po týdnu přidejme zase nové.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…