Chov pavích oček je nenáročný. Paví očko potřebuje pestrý jídelníček.
19. 03. 2019 Přečteno: 3504x

Správný filtr do akvária: kdy se rozhodnout pro vnější a kdy pro vnitřní filtr?

Filtr do akvária je nezbytností pro udržení čisté vody, která je důležitá pro zdraví rybiček v akváriu. Pokud si zrovna pořizujete akvárium s rybičkami a ještě si nejste jisti, jaký filtr bude nejvhodnější, nepřestávejte číst. Tento článek je určený právě pro vás, abyste věděli, kdy je vnější filtr do akvária lepší než ten vnitřní a naopak. Jen s vhodným filtrem budou vaše rybky v čistém a zdravém prostředí.

Filtr do akvária zajistí zdravé prostředí pro rybičky

Pro kvalitu života akvarijních rybiček je důležitá čistá voda. Nezávadná a zdravá voda je pro ryby životně důležitá, stejně jako pro nás je důležitý čistý vzduch. Proto je potřeba vybrat rybičkám správný filtr do akvária, abychom docílili zdravé a čisté vody.

Čtěte také:

Mořská akvaristika se může stát i vaším koníčkem. Mořskou rybku z filmu Nemo vám bude závidět každý

Filtr musíme vybírat uváženě podle technických parametrů. Chybou začátečníků často je, že vyberou nevhodný filtr, čímž trpí celé akvárium, nejen ryby, ale i rostlinky. Proto pro vás máme přichystané odpovědi na nejčastější otázky, které mohou začátečníky trápit.

Co mám od filtru do akvária očekávat?

Někteří si možná říkají, proč filtr vůbec kupovat. Věřte ale, že filtr je skutečně šikovný pomocník, jelikož:

  • filtruje mechanické nečistoty
  • filtruje chemické nečistoty
  • zajišťuje proudění vody
  • prokysličuje vodu

 

Na filtru by vás mělo zajímat především to, o jaký typ se jedná, jak je výkonný a až v poslední řadě jeho cena. Většinou jsou ty nejlevnější filtry nekvalitní.

Jak velký filtr do akvária mám koupit?

Objem je první faktor, který při výběru filtru zohledňujeme. Někde se dočtete, že stačí jeden filtr, zato velký. Někteří budou radit 1 filtraci na 10 litrů vody. Pokud si ale nejste jisti, raději se poraďte se zkušeným akvaristou, který si bude vědět rady.

Zkušení akvaristé radí kupovat filtr podle velikosti akvária. Kvalitní objem filtrační hmoty pro 100 litrové akvárium je 10 litrů. Obecně však platí, že čím větší, tím lepší. U filtrů se nevyplatí šetřit.

Mám zvolit vnitřní filtr do akvária?

Vnitřní filtr do akvária zabere v akváriu určitý prostor. Sice vám ubere místo v akváriu, ale na druhé straně vám nebude překážet kabel někde venku. Výhodou je také cena, náklady jsou nižší než za vnější filtr.

Máte na výběr mezi 3 druhy vnitřních filtrů:

  • Filtry s motorem - jsou kompaktní, obsahují jak čerpadlo, tak filtrační molitan.
  • Čerpací hlava - slouží jako čerpadlo, na které se nasadí molitanová kostka a prochází jím voda. Tím získáte větší prostor pro filtrační materiál.
  • Bublifuky - napojují se na vzduchový motorek a jsou nejvhodnější pro akvária do 50 litrů.

Je lepší vnější filtr do akvária?

Ten doporučují akvaristé proto, že bude akvárium bez zbytečných rušivých elementů. Navíc jestli chcete mít akvárium esteticky pěkné, pak se vnitřnímu filtru raději vyhněte. K tomu všemu vnější filtry mají větší výkony pro objem i pro proudění vody.

Další výhodou je to, že vnější filtr do akvária umožňuje napojení externích komponentů, jako jsou skimmery, automizer a další. Nevýhodou je pak vyšší cena. Pod akváriem byste také měli mít skříňku, kam filtraci umístíte, jelikož vedle akvária je filtr nevzhledný.

Na co si mám dávat při výběru filtru pozor?

Zajímat byste se měli nejen o cenu a výkon, ale také o to, kolik filtrační náplně se do filtru vejde. Také se ujistěte, že se jedná o kvalitní materiál, který vám dlouho vydrží. Filtr by měl být také snadno umyvatelný.

Obvykle platí, že vnitřní filtr čistíme jednou za 2 týdny, vnější stačí čistit jednou za 6 týdnů. A jak poznáme, že filtr potřebuje vyčistit? Podle slabšího proudu vody, který z filtru vytéká.

Čím filtr do akvária naplnit?

Kvalitní a vhodný filtrační materiál je také základ úspěchu. Do filtru nedávejte to nejlevnější, což je většinou modrý molitan neboli bioakvacit. Ideální je začít s aktivním uhlím a po cca dvou měsících dát do filtru již pouze biologickou filtraci. Na výběr je celá řada bio-médií. S výběrem přímo do vašeho akvária vám opět poradí přímo v obchodě.

Lepší je ale vybírat hodně porézní materiály, které může osídlit velké množství užitečných bakterií. Platí tedy, čím menší povrch, tím horší biologická filtrace je.

Kdy filtr do akvária nepotřebuji?

Pokud máte opravdu malou nádrž s nízkým počtem malých rybiček, maximálně 3, pak není filtr nutný, pokud budete akvárium čistit pravidelně třeba dvakrát týdně.

Filtr nepotřebují ani tzv. betária, která se kupují hlavně dětem. Jsou to malinkatá akvária s objemem do cca 2 litrů, ve kterých se chovají hlavně beta bojovnice.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…