Venkovní chov morčat.
09. 09. 2019 Přečteno: 4654x

Chov ovcí pro začátečníky: jaká rizika na vás mohou při péči o ovce číhat?

Ať už jste se rozhodli chovat ovce pro maso, mléko nebo vlnu, existuje mnoho rizik, které vás mohou při chovu ovcí potkat. Než si ovce pořídíte, je potřeba si nejen vybrat vhodné plemeno, ale zajistit jim ideální obydlí i stravu. Také byste měli vědět, jaké nemoci ovcí vás mohou potkat, abyste jim mohli předcházet anebo rychle vyhledat veterináře a začít s léčbou. Máme pro vás přichystané rady a tipy, jak na chov ovcí pro začátečníky, abyste se zbytečně nespálili.

Chov ovcí: výběr plemene je první důležitý krok

Chovat ovečky je na první pohled velice roztomilé. Jenže za chovem ovcí se skrývá mnoho práce. Především je potřeba si ujasnit, proč chcete ovce chovat. Podle toho si pak vybíráte plemeno.

Čtěte také:

Víte, jak chovat slepice? Správný domácí chov slepic vám zajistí čerstvá a chutná vajíčka

  • Shetlandské ovce - jsou hodné pro chov na maso i vlnu. Ovce mají jemnou vlnu v mnoha barvách a odstínech. Délka vlákna je 9 cm. Jejich maso je libové, šťavnaté a s nízkým obsahem tuků.
  • Suffolk - oblíbené masné plemeno nenáročné na chov, jelikož není hlučné a těší se dobrému a dlouhému zdraví. Maso je chutné a není cítit lojem.
  • Romney - snadno se přizpůsobují a snáší dobře i drsnější podmínky. Jsou odolné vůči různým nemocem a skvěle se hodí jako živé sekačky na trávu.

 

Až si vyberete správné plemeno, pak je na řadě koupě. Vždy kupujte od ověřených chovatelů, kteří vám mohou také poskytnout mnoho rad do začátku.

Chov ovcí pro začátečníky: 10 nejčastějších chyb

Pokud jste začátečník a s chovem ovcí nemáte žádné zkušenosti, je možné, že budete ze začátku dělat chyby. Žádný učený z nebe nespadl. Rádi poukážeme na ty nejčastější chyby a poradíme, jak se jim vyhnout, aby byly ovce zdravé, spokojené a dělaly vám radost.

1. Nákup ovcí od neprověřeného chovatele

Na internetu na vás čeká plno inzerátů, které slibují prodej kvalitních ovcí z dobrého chovu. Mezi takovými inzeráty je ale mnoho chovatelů, kteří s chovem ovcí nemají žádné zkušenosti a zajímají se jen o snadno vydělané peníze. Ovce kupujte vždy od chovatele, který má vlastní farmu. Dobrý chovatel se nebude obávat ukázat vám své ovce a rád vám také přihodí rady do začátku.

2. Od neočíslovaných ovcí ruce pryč

Každá ovce musí být podle zákona očíslovaná a být evidovaná. Pokud vám bude někdo nabízet ovce bez čísla a evidence, rozhodně je nekupujte. Vyhledejte si takového prodejce, který nemá co skrývat a jedná podle zákona.

3. Ovci si mohu ostříhat sám

Když bude ovce potřebovat ostříhat, neměli byste to rozhodně nikdy dělat sami. Můžete sobě i ovci ublížit. Ovce nemůže stříhat každý, jelikož se jedná o poměrně nebezpečnou práci. Vyhledejte zkušeného stříhače. Stříhat může ručně pomocí nůžek anebo pomocí elektrického strojku. Cena se pohybuje v průměru okolo 50 korun za jednu ovci.

4. Stříhání ovcí má svá pravidla

Stříhat vlnu nemůžete kdykoliv. I stříhání má svá jasná pravidla. Ovce nesmí před stříháním alespoň týden zmoknout, před stříháním se většinou ovce nesmí 10 - 15 hodin krmit. Ostříhaná ovce by také neměla ještě několik dní na déšť ani na přímé slunce.

5. Ovce očkování nepotřebují

Pokud nechcete, aby byly ovce nemocné, nechejte je dvakrát do roka očkovat u veterináře. Ovce musejí být odčervené. Očkování není povinné, ale rozhodně se jedná o dobrou prevenci proti nemocem a úhynu ovcí.

6. Ovci stačí malý kousek louky

Jestli toužíte po ovcích, ale nemáte dostatek velké pastviny, měli byste si koupi rozmyslet. Ovce potřebují dostatečné prostranství. Každý den by měla ovce přijmout až 10 kg pastvy. Proto byste měli také při kupování ovcí zohlednit velikost vašeho pozemku a podle toho koupit počet ovcí, aby měla každá dostatek potravy. 

7. Ovci stačí jen pastva

To rozhodně není pravda. Aby byly ovce zdravé, kromě krmení z pastvin potřebují do svého těla dostávat i potřebné minerály a vitamíny. Vhodné je proto dávat ovcím selen. Můžete si vybrat, jestli v podobě tablet nebo injekčně. Selen je vynikající pro tvorbu svalové hmoty a podporuje imunitní systém. V zimě podáváme ovcím seno a těm po porodu zase jadrné krmivo.

8. Stačí mi pouze jedna ovce

Jelikož je ovce stádové zvíře, je nutné koupit si alespoň dvě. Pokud si myslíte, že na dvě nestačíte, možná byste si měli chov ovcí rozmyslet. Vám možná bohatě stačí jen jedna ovce, ale samotná ovce bude trpět a nebude se jí dařit.

9. Ovcím je nejlépe na pastvině

To je sice pravda, ale jen částečně. Ovce se také potřebují občas někde schovat před sluncem nebo deštěm. Proto byste měli mít na pastvině vybudovaný přístřešek, kde se mohou ovce schovat před nepříznivým počasím.

10. Ovce vydrží bez vody

Chyba. Žádná ovce nevydrží delší dobu bez vody. Zvíře potřebuje mít neustálý přístup k pitné vodě. Proto vždy kontrolujte, jestli má dostatek vody a pravidelně ji měňte.

Nejčastější nemoci ovcí:

I když se o ovce staráte jak nejlépe dokážete, někdy se bohužel může stát, že je některá nemocná. Mezi nejčastější nemoci ovcí patří enterotoxémie, botulismus nebo klošovitost.

Klošovitost ovce

Kloš je bezkřídlá moucha, která žije ve vlně ovcí a saje jejich krev. Zneklidňuje zvířata a způsobuje svědění. Ovce má vytrhané a špinavé rouno, často dochází i k hubnutí. Pro likvidaci se využívají speciální koupele a spreje. Vhodné je i ovce ostříhat.

Enterotoxémie

Postihuje hlavně jehňata po odstavení. Nemoc dokáže během několika hodin zdecimovat toho roku narozená jehňata. Původcem je bakterie, která se množí ve střevech. Nemoc je doprovázená horečkou, křečemi, hlava je zvrácená dozadu. Nemoc nelze léčit. Očkování patří k základní prevenci.

Botulismus

Nemoc způsobená pozřením krmiva, které obsahuje butulotoxin, tedy jedovatý toxin. Nejčastěji se nemoc vyskytuje v letních měsících. Mezi projevy patří obrna, slabost, vrávoravá chůze, slinění a další. Lehce otrávené ovce přežijí. Prevencí je hygiena krmení a podávání kvalitního a čerstvého krmiva.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…