Nechutenství u psa: co dělat když pes nežere a co to může znamenat?
26. 06. 2020 Přečteno: 10383x

Hotspot u psa a jak mu předcházet

Kožní nemoci u psů dokážou pořádně znepříjemnit život nejen domácím mazlíčkům, ale také jejich páníčkům. Což teprve takový hotspot u psa! O co se vlastně jedná, jak se psí kožní nemoc léčí a jak se dá vzniku hotspotu předcházet?

Hotspot u psa - co je to?

Hot spot, neboli horké místo - z angličtiny, je označení pro určitý typ nepříjemné dermatitidy u psa. Jedná se o zarudlou krvavou skvrnu na kůži psa a patří mezi kožní nemoci u psů. Tento problém vzniká tak, že pes si sám, kvůli úpornému svědění a bolestivosti postiženého místa, ekzém rozškrábe až do krve. Příčina poškození místa na kůži psa může být různá. Může jít o zanícenou ranku po štípnutí hmyzem, alergickou reakci na hmyzí bodnutí či štípanec od blechy nebo následek kontaktu s dráždivou látkou. Na vině ale také bývá zapíchnutý trn či jiné cizí těleso, různá poranění, pokousání jiným psem, koupel v nečisté vodě plné sinic a podobně.

Čtěte také:

Alergie u psa může být i na granule. Holistické krmivo pro psy je ideální řešení

Kožní nemoci u dlouhosrstých psů

Kožní nemoci u psů bývají o to nepříjemnější, pokud se jedná o dlouhosrstá psí plemena. Přístup k pokožce dlouhosrstého psa nebývá snadný. U dlouhosrstých plemen se právě hotspot objevuje často, a to i bez nějaké závažné příčiny. Zpravidla je na vině zhoršená možnost dobře udržovat psí srst. Špatně udržovaná srst snadno plstnatí a ve vlhkém a teplém prostředí pokožka špatně dýchá a snadno se zapaří. Mohou tak vznikat i plísně, které psa úporně svědí. Výsledkem rozškrábaného místa bývá olysalá plocha bez chlupů, která je zarudlá a podrážděná - hotspot.

Mezi tato dlouhosrstá plemena, u nichž se hotspot často objevuje patří například kavkazský ovčák, novofundlandský pes, bernský salašnický pes, čau - čau, moskevský strážní pes svatobernardský pes, ale i zlatý retrívr nebo dokonce rotvajler.

Jak se projevuje hotspot u psa?

Hotspot se nejčastěji objevuje v teplých měsících, tedy během léta a ještě i na podzim. Pokožka dlouhosrstého psa nemůže dobře dýchat a již během několika hodin se pes začne pořádně škrábat. Problémy mohou nastat také v oblasti pod obojkem, který může být příliš široký a těsný. U dlouhosrstého psa v letním měsících se zkrátka psí nemoci kůže mohou vyskytovat častěji.

Hotspot u psa může mít až několik centimetrů. Jde o zarudlé místo, které mívá tvar kruhu. Bohužel často i mokvá a díky silnému zánětu kůže u psa dochází ke ztrátě srsti. Nejčastěji se hotspot u psa vyskytuje v oblasti beder a kříží, na bocích, v okolí ocasu, anebo v blízkosti uší a na krku.

hotspot u psa

Léčba hotspotu u psa

Kožní nemoci u psů se obvykle léčí lokálními prostředky s antibiotickým účinkem, pokud jde o zanícené plochy pokožky. Nejinak je tomu u hotspotu u psa, místo je potřeba vyčistit a vydezinfikovat. Lze také použít přírodní prostředky. Hotspot opakovaně dezinfikujte šetrným prostředkem, který nebude psa příliš štípat. Pomáhá hojivý a chladivý gel z aloe vera, který má zároveň také dezinfekční účinky. Místo můžete i ošetřit měsíčkovou mastí, konopnou mastí nebo třezalkovým olejem.

Při ošetřování kožních nemocí u psů se zaměřte spíše na přírodní prostředky, které jsou šetrnější a nebudou psa ještě více dráždit. U vážných zanícených stavů se po poradě s veterinářem jistě neobejdete bez antibiotik a kortikoidů, které dokáží pokožku zklidnit a zbaví ji silného zánětu, jež může přetrvávat po delší dobu, anebo se vracet.

Hotspot u psa - prevence a péče

Jakmile zjistíte hotspot u psa, ostříhejte v okolí postiženého místa psovi chlupy pro snadnější přístup a snažte se hotspot u psa často sledovat a ošetřovat. Důležitá je také prevence. Abyste předešli vzniku psích kožních nemocí a velice nepříjemného mokvajícího hotspotu u psa, je třeba udržovat psí srst v čistotě a v suchu. Pravidelně ji kontrolovat a pročesávat, zbavit psa zavčas případných parazitů jako jsou klíšťata, blechy a podobně, anebo používat patřičné prostředky, které tyto vnější parazity odpuzují či hubí. V této souvislosti určitě nezanedbávejte případnou alergii nebo nesnášenlivost u psa, o které byste rozhodně měli vědět už ve chvíli, kdy se objevují její první příznaky.

Pokud je horko a pes je zrovna doma, netrapte jej v širokém upnutém koženém obojku a umožněte psovi, aby se mohl ochladit v čisté studené či vlažné vodě. Jestliže váš pes trpí na různé kožní potíže, snažte se mu věnovat zvýšenou péči a předcházejte tak možným potížím. Určitě byste jej neměli nechávat koupat na neznámých špinavých místech.

Zásadní je také strava u psa v podobně kvalitních hypoalergenních granulí a dalšího krmiva, které nezpůsobují alergie, jež také souvisí s kožním onemocněním u psů.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo