17. 07. 2020 Přečteno: 2570x

Jak odnaučit psa štěkat a proč to pes dělá?

Zatímco před několika desítkami let byl pes spíše výsadou lidí se zahradou, kde plnil zejména ochranářskou funkci, dnes se řada zvířat přesunula do měst a městských bytů. Z psa se stal parťák, kamarád, terapeut. Přesto to stále zůstává pes a k němu patří štěkání, což zejména v bytě může být zdrojem řady nesnází. Jak odnaučit psa štěkat? Jak s tím souvisí výchova psa?

Výchova a výcvik psa je základ

Stejně jako „vychováváme“ své děti, respektive ukazujeme jim, co je ve společnosti žádáno a podporováno a co naopak s sebou nese obtíže, tak musíme přistoupit i k psovi. Ta tam je doba, kdy psa požadovaným kouskům učíte škubáním vodítka či důraznou sukovicí. V současné době existují metody, které podpoří váš vzájemný vztah a naučí vás komunikaci se psem, resp. získat si jeho respekt. Přeci jen, v očích psa jste jen součástí psí smečky. Prvními signály, že je třeba na výchovu a výcvik psa klást větší důraz je, když ho venku zajímá vše jiné než vy. Pes je navzdory vaší lásce stále zvíře a zejména lovecká plemena mohou svůj instinkt tvrdě následovat. Jak do toho zapadá štěkot psa?

Čtěte také:

Základní výcvik psa: Jak naučit psa aportovat?

Psí štěkot je forma komunikace

Zatímco u lidí používáme lidská slova a tón hlasu, pes má k dispozici pouze tón hlasu. Jaké jsou nejčastější příčiny štěkání u psa?

Nervozita a strach – to můžete pozorovat zejména u menších plemen, kde bychom se na způsob, jak odnaučit psa zbytečně štěkat, měli opravdu zaměřit.

Důraz na své potřeby – pes může mít hlad, žízeň, chce ven, hrát si…

Příliš silná emoce – radost, že jste přišli po dlouhém dni v práci - konec samoty!

Smutek – pes štěká a vyje i v případě, že se nudí anebo je mu smutno. Zkrátka svolává svou smečku, která se zpravidla nachází ve školách, školkách či zaměstnáních. Sousedi tento fakt rozhodně neocení.

Radost ze společnosti jiných psů. Zejména při procházce mohou mít psi radost, že potkávají své kamarády.

Ochranářské pudy. Obzvlášť psi na zahradách mají tendenci lítat kolem plotu a štěkat na kolemjdoucí. Bohužel ne vždy je to známka ochrany, ale spíš nudy. Konečně se něco děje. Nicméně existují plemena, která jsou vyšlechtěna k tomu, aby vydávala varovné signály. V tomto případě je nechte, aby vám prostřednictvím vrčení, štěkotu aj. sdělili fakt, že cítí ohrožení (třeba i pro vás), ale pak je povelem ztište.

Proč řešit, jak odnaučit psa zbytečně štěkat

Proč se vůbec zabývat tím, jak odnaučit psa štěkat, když je to pro něj přirozené? Ptá se řada pejskařů. Hlavním argumentem je vzájemná ohleduplnost, ale i atmosféra v domě, kterou pes velmi dobře vnímá. A my také, jen tyto signály ne vždy umíme rozpoznat na vědomé úrovni. Pokud je nepřátelská, bude i pes víc podrážděný, útočný anebo bojácný. A to klid příliš nepodporuje. Navíc tuto problematiku řeší také legislativa. Nadměrný štěkot může být klasifikován jako přestupek a majiteli udělena pokuta. Při opakovaných problémech se pak postih zhoršuje.

Tipy, jak odnaučit psa štěkat

Způsob, jak psa odnaučit štěkat se bude odvíjet od příčiny jeho štěkání. Pes je živý tvor s vlastní povahou, avšak zodpovědnost za jeho chování a projevy je naše. Jak tedy odnaučit psa štěkat?

1. Výchova a výcvik psa! Ano, jsme zase u toho. Během výcviku naučte psa povelu, který jeho štěkání ukončí. Samozřejmě to chce trpělivost, ale stejně jako u dětí, se to vyplácí.

2. Nevystavujte ho stresovým situacím. Pokud se pes bojí určitého zvířete (například psa za plotem při procházce), vyhněte se tomuto místu. Případně za tiché procházení psa odměňte.

3. Přivykněte ho cyklistům. Nechte psa cíleně očuchat a prozkoumat nějaký bicykl. Přeci jen v jeho očích to může být obluda, kterou je třeba zastrašit. Možná chrání i vás. Opět pomůže pamlsek za zvládnutí situace.

4. Pozor na vynucování pozornosti. Ať se nám to líbí nebo ne, i psi rychle zjistí, že štěkot upoutá vaši pozornost. Proto jej začne využívat. Právě tento moment je nutné řešit hned v prvopočátcích, jinak se stanete otrokem svých mazlíčků.

5. Psí láska. Štěkot někdy vyjadřuje i projev lásky. Někdy brání vás/vaše dítě, jindy vás vítá. V tomto případě psovi věnujte svou pozornost (forma poděkování), ale utište ho povelem.

6. Protištěkací obojek. Další variantou je protištěkací obojek, který by měl zdůrazňovat vaše povely. Pro psa není nebezpečný a může vyřešit, jak odnaučit psa zbytečně štěkat. Je to elektronické zařízení, které rozezná štěkot psa a po určitém intervalu jej zvukovým signálem varuje. Pokud neposlechne, následuje elektrický impulz. Ten je pro psa nepříjemné, ne však nějak ohrožující. Může se ale stát, že pes impulz „přeštěká“ - zařízení se po určité době vytrvalého štěkání deaktivuje, proto je to jen podpůrný prostředek a samotný princip odnaučení štěkání neřeší.

Jak odnaučit psa štěkat v prázdném bytě?

Samostatnou kapitolou je životní rytmus psa. Znovu upozorňujeme, že pes není plyšák, proto od něj nemůžete očekávat, že způsobně ulehne na gauč v okamžiku, kdy na něj nemáte čas. Jednou z variant je nastoupit do zaměstnání, které je „dog friendly“ - tedy můžete si psa brát do práce s sebou. I zde je třeba výchova! V opačném případě jej musíte naučit, že určitý čas je doma sám. Jak odnaučit psa zbytečně štěkat v prázdném bytě?

Naučte psa, že se vrátíte. Trénujte mezery, kdy jste mimo domácnost. Ideální je, když pak začnete odcházet a vracet se v podobný čas. Pes si svými vnitřními hodinami rytmus přizpůsobí.

Přizpůsobte krmení. I skladbou krmení můžete ovlivnit náladu a potřebu aktivity psa. Mělo by se lišit podle toho, zda jste v běžném týdenním režimu či na aktivní dovolené. V případě krmení je nutné přihlédnout i k potřebám psa, jeho věku, zdravotnímu stavu a životní fázi - např. březí fena potřebuje jinou skladbu než starší pes.

Povel zůstaň k odchodu nepatří. Povel zůstaň znamená, že pes zůstane na určitém místě stát/sedět/ležet. Pokud jej používáte při odchodu do zaměstnání, můžete tím psa pořádně zmást. On vás pak volá.

Nechte zapnuté rádio. Některým psům vadí ticho. To lze řešit zapnutým rádiem.

Nikdy psa nebijte. I když se vám štěkot psa nehodí a nelíbí, netrestejte ho bitím. Pro psa je štěkot komunikace. Zbytečně v něm vyvoláte úzkostné stavy, které procesu přivykání a důvěry nenahrávají.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo