Základní výcvik psa: Jak naučit psa aportovat?
Mezi základní výcvik psa patří kromě klasického sedni nebo lehni také aportování. Aportování je velice oblíbenou aktivitou, která utužuje vztah mezi pánem a psem. Každý pes rád běhá, a ještě ke všemu s nějakou zajímavou hračkou nebo třeba míčkem. Ne každý pes ale dokáže přinést páníčkovi zpět hozenou věc. Naučit psa aportovat je snadné, musíte však být trpěliví a mít pevnou ruku. Víme, jak naučit psa aportovat během pár týdnů. Pojďme na to.
Mezi základní výcvik psa patří aport
Lehni, sedni, stůj, dej pac. Všechny tyto povely patří mezi základní výcvik psa, které by měl váš miláček umět již do jednoho roku života. Neumí však aportovat? Naučit psa aportovat není příliš náročné, ovšem je nutní věnovat pejskovi dostatek času a trpělivosti.
Aportování je podle mnohých kynologů velice důležité. I když se však mnozí páníčci snaží, nedokáží pejska aportování naučit. Máme pro vás návod, jak vycvičit psa k aportování.
Jak naučit psa aportovat: základní pravidla
I aportování má svá pravidla, i když se zdá být na první pohled vše snadné. Pokud se budete řídit těmito radami, naučíte pejska novým kouskům snadno a rychle.
1. Zaujměte základní postoj a odhoďte předmět do vzdálenosti cca 10 kroků.
2. Když předmět leží na zemi, dejte pejskovi povel „aport“
3. Pes sedí klidně vedle psovoda a na povel musí ihned reagovat a běžet směrem k hozenému předmětu, uchopit jej a přinést pánovi.
4. Pes si sedne před pána a drží klidně předmět v tlamičce.
5. Předmět může pustit, jakmile mu dá povel „pusť“ a předmět mu odebere.
Otázkou však je, jak naučit psa takovému aportování?
Jak naučit psa aportovat krok za krokem
Pejska naučíme snadno aportovat, když víme, co dělat a jak se správně chovat. Máme pro vás přesný návod jak na to, pěkně krok za krokem:
1. Vzbudíme zájem
Nejlépe začínáme s výcvikem pejska už ve štěněcím věku. Je mnohem těžší naučit jej novým kouskům ve stáří. Důležité je upoutat jeho pozornost, aby házený předmět sledoval a měl o něj zájem.
2. Nejlepší jsou aportovací hračky
Můžete ho začít učit s tenisákem anebo oblíbenou hračkou. Vždy by ale měla být házená hračka stejná. Odborníci doporučují speciální aportovací hračky, které mají provázek na konci.
3. Učte jej ve známém prostředí
Nejprve učte psa v takovém prostředí, které dobře zná a je mu zde příjemně. Nic jej nesmí stresovat a vyvádět z rovnováhy. Pes se bude ve známém prostředí dobře soustředit a nebude chtít hnedka s aportem někam utéci.
4. Pozor na zvolené povely
Pes musí sedět u vaší pravé nohy. Nejprve mu dejte povel sedni. Hoďte hračku a dejte povel zůstaň nebo čekej (vždy však používejte jeden povel, aby nebyl pes zmatený a věděl, co po něm chcete). Ze začátku můžete mít psa přivázaného na vodítku a držet jej, kdyby chtěl utíkat pro hračku dříve, než dáte povel aport.
5. Nejprve si s hračkou hrajte
Před aportováním si s pejskem a s hračkou hrajte, klidně se přetahujte. Řekněte „pusť“ a poté jej pochvalte. Několikrát opakujte a poté hračku hoďte a přidejte povel „aport“. Pes ze začátku nebude sice vědět, co chcete, ale vrhne se po oblíbené hračce.
6. Pejska chvalte a odměňujte
Když chytne hračku do tlamy, zavolejte „ke mně“. Když přijde, dejte povel „pusť“ a pochvalte jej. Také jej odměňte dobrůtkou. Tak ho hezky namotivujete.
Přečtěte si také naše další články, které vám pomohou se základním výcvikem pejska:
Jak naučit psa na vodítku, aby netahal?
Jak naučit pejska základní povely?
Jak vycvičit psa: každý pes chce trochu jiný přístup
Pejsci nejsou stejní a každý pes potřebuje individuální přístup a jiný čas na učení. Někteří se naučí aportovat za pár dnů, jiní za několik týdnů. Jen vy znáte nejlépe svého psa a moc dobře víte, co na něj platí nebo neplatí nebo čím ho odměňovat.
Když se vám nedaří naučit psa aportovat během několika dní, nezoufejte. Někdy trvá dokonalé aportování i několik měsíců.
Základní výcvik psa: chyby, kterých se vyvarujte
Mezi časté chyby při aportování patří to, že pes nereaguje na signály nebo naopak netrpělivě vystartuje ještě před tím, než mu nějaký povel dáte. Mnohdy se také stává, že pes si s předmětem hraje a nechce ho pustit. I to je velká chyba.
A jak se takových chyb vyvarovat a předcházet jim?
- Nikdy neučte psa na místech, které nezná
- Pokud je pes unavený, nemá výcvik cenu
- Buďte důrazní a důkladní
- Chvalte a odměňujte za to, když pes poslouchá
- Nikdy psa netrestejte za neuposlechnutí
- Postupujte pomalu a nepředbíhejte žádný krok
- Mluvte na psa srozumitelně a nahlas
Jak vycvičit psa: zkuste cvičáky ve vašem okolí
Pokud si chcete užít se psem více zábavy anebo vám aportování nejde, navštivte nějaký cvičák pro pejsky ve vaší blízkosti. Cvičáky jsou nejen skvělé pro socializaci psa a navázání kontaktů s jinými psy, ale také pomáhají páníčkům se samotným výcvikem psa. Zkušení chovatelé vědí, jak na psy, kteří jsou trošku línější nebo neposlušnější a poradí vám.
Cvičáky je dobré navštěvovat již se štěňátkem, abyste se co nejrychleji naučili, jak vycvičit psa k poslušnosti. Mezi velké výhody cvičáků patří:
- Porozumíte lépe svému psovi
- Naučíte se s ním lépe komunikovat
- Posilujete důvěru psa ve vás
- Naučíte psa ovládat se
- Výcvik psa zabaví a rozvíjí ho
- Navážete kontakty s novými pejskaři
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků