05. 02. 2020 Přečteno: 2033x

Jak se postarat o kočičí zuby? Chce to trénink, jemnost a trpělivost

O kočičí chrup se nemusíme sice starat tak, jako o naše vlastní zuby, ovšem pravidelná péče je přeci jenom potřeba. Pokud nechceme, aby kočka trpěla vypadáváním zubů, zubním kamenem nebo zánětem dásní, pak potřebujeme nejen zubní kartáček, ale i pastu. S péčí o kočičí zuby musíme začít už od kotěte. Pak si mazlíček snadno zvykne a bude čištění zubů brát jako běžnou věc.

Mléčné zuby u koček vypadávají v 5. měsíci

Jestliže budete nacházet kočičí zuby v pelíšku a všude po domě, pak se neděste. Kotě okolo 5. měsíce života zažívá tvz. přezubování. Jedná se o přirozený proces, kdy mléčné zuby u koček jsou postupně nahrazovány novými.

Čtěte také:

Ptáte se, čím krmit mlsnou kočku? Kvalitní granule nebo chutné kapsičky?

Nemusíte ani nijak zasahovat. Kočka bude pravděpodobně okusovat nábytek, aby se zbavila bolestivého tlaku. Ideální jsou v tomto období hračky na žvýkání, abyste uchránili svoji domácnost.

Jak čistit kočičí zuby krok za krokem?

V dospělosti má kočka okolo 30 zubů, které vyžadují pravidelnou péči. Alespoň dvakrát za týden bychom měli čistit kočičí chrup, abychom se vyhnuli zubnímu kameni nebo paradontóze. Co budeme potřebovat?

Speciální zubní pastu pro kočky – nikdy nedávejme kočce běžnou zubní pastu, kterou sami užíváme. Kočičí pasty obsahují speciální enzymy, které ničí bakterie.

Kartáček na zuby pro kočky – můžete vybírat mezi kartáčky, které jsou podobné těm našim anebo sáhnout po speciálním kartáčku na prst.

A Jak na samotné čištění?

  1. Nejprve je potřeba, aby si kočka zvykla na manipulaci v tlamičce. Proto ze začátku masírujte prstem zuby i dásně, aby kočka zjistila, že se nemá čeho bát. Pak jí nechte ochutnat zubní pastu.
  2. Jemně nadzvedněte její dásně a začněte s čištěním.
  3. Buďte jemní, čistěte krouživými pohyby.
  4. Čistěte nejen zuby, ale i dásně a snažte se dostat co nejvíce dozadu.
  5. Jestliže se kočka brání, dejte si pauzu a pokračujte za chvíli.

Kdy je kočičí chrup zdravý?

Jestliže se kočce věnujete a od malička jí čistíte zuby i dásně, pak se nemusíte obávat žádných problémů. Kočičí chrup je zdravý, pokud:

  • Má kočka bílé zuby
  • Nezapáchá jí z tlamičky
  • Neobnažují se jí zubní krčky
  • Nevypadávají jí zuby (kromě období přezubování a ve stáří)

 

O kočičí chrup je nutné se začít zajímat především jestliže:

  • Kočce zapáchá z tlamy
  • Má žlutohnědé zuby
  • Zuby jí vypadávají
  • Krvácí jí dásně

Krmivo zásadně ovlivňuje kočičí zuby

To, co kočce podstrojujeme, zásadně ovlivňuje zdraví jejího chrupu. Vybírejte jen kvalitní krmivo, které je plné zdravých látek a vitamínů. Také zkuste kombinovat měkké krmivo a tvrdé. Granule pro kočky jsou tvrdší a svou strukturou napomáhají k masírování dásní. Při samotném krmení tak dochází i k čištění zubů kočky.

Jestliže máte problémy při čištění zubů kočky, pak nezoufejte. Místo velkých bojů si raději pořiďte mořskou řasu. Řasa se přidá do kočičího krmiva. Snižuje tvorbu zubního kamene, ale také pomáhá odstranit zubní plak. Využít můžete i dentální pamlsky.

Jaké starosti mohou číhat na kočičí chrup?

O zuby kočky se vyplatí pečovat skutečně pravidelně. Jen tak můžete předejít celé řadě problémům, které nejsou bolestivé jen pro kočku, ale i pro vás.

Zánět dásní u kočky

Zánět dásní u kočky je nejčastější nemocí tlamy a zubů u kočky. Nemoc je velmi bolestivá, ale majitelé si toho nemusí vůbec všimnout.  Zánět dásní způsobuje zubní kámen, což je následek nejen nekvalitního krmiva, ale i zanedbání péče o zuby. Jestliže máte podezření na zánět dásní, navštivte ihned veterináře, který poradí jak na léčbu.

Zánět dásní a projevy:

  • Zápach z tlamy
  • Zvýšené slinění
  • Nevrlost
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Hledání samoty
  • Hubnutí

 

Zubní kámen

Pokud nečistíme kočce zuby, pak se jí v ústech množí bakterie a vytváří na zubech jemný lepkavý povlak. Když jej neodstraníme, pak tvrdne a mění se v zubní kámen. Dochází k narušení zubní skloviny a dráždí dásně. Plak odstraníme jen čištěním zubů.

Zubní kámen ale čištěním již sami neodstraníme. Je potřeba navštívit veterináře, který se o vše postará. Většinou se zubní kámen odstraňuje pomocí ultrazvuku v celkové anestezii.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo