Purina Pro Plan Optiage - krmivo pro psa seniora
21. 12. 2018 Přečteno: 2687x

Jak vychovat štěně? Důležitá je socializace a vytvoření správných návyků

Toužili jste dlouho po malém štěněti a nyní, když ho máte doma, nevíte jak na něj? Malá štěňátka jsou sice velmi roztomilá a my často nemáme to srdce je do něčeho nutit nebo je dokonce trestat, ale to vše bohužel k výchově psa patří. Výchova a výcvik štěněte sice není nic snadného, pokud ale znáte několik triků, půjde to jako po másle. Proto jsme pro vás připravili několik rad ohledně toho, jak vychovat štěně, abyste vše zvládli levou zadní.

Máme doma štěně: kdy začít s výchovou?

Výchovu pejska neodkládejte. I když si myslíte, že je ještě malý a při pohledu do jeho očí roztáváte, věřte, že s výcvikem je potřeba začít co nejdřív. Mnozí si myslí, že pejska můžeme učit i v pozdějším věku. To je sice pravda, ale jen v některých oblastech. Základní výchovu musí pejsek prodělat v útlém věku. Proč?

Čtěte také:

Zdravý vývoj štěněte po narození: ve 4. měsíci se výrazně projevuje psí povaha

Čím bude pejsek starší, tím bude těžší ho návykům naučit. Nezapomínejte na to, že musíte být hlavně důkladní a trpěliví. Pokud máte pocit, že jde učení pomaleji, než byste chtěli, věřte, že každá rasa na tom nemusí být stejně a že výchova je individuální proces.

Jak vychovat štěně? Čistota je na prvním místě

Aby pejsek nečůral po celém bytě a nenechával po sobě nepořádek, je nutné ho učit hygienickým návykům hned od malého štěňátka. Mladí pejsci čurají i každých 90 minut, s věkem se doba prodlužuje. Je potřeba obrnit se trpělivostí a vědět, jak pejska navyknout na to, že se může vyprázdnit až venku.

Ze začátku ho učíme čůrat a vyprazdňovat se na jednom místě doma pomocí pleny. To je v případech, kdy musí zůstat sám a vy zase odejít do práce. Plenu položte co neblíže ke dveřím, kterými s ním poté budeme chodit ven. Jakmile se pejsek probudí nebo je po jídle, bude pravděpodobně chtít na toaletu. Vezměte ho na plenu a buďte tam s ním, dokud neudělá potřebu. Pak ho slovně pochvalte, pohlaďte a dejte pamlsek.

Jestli se vyprázdní mimo a vy u toho nejste, netrestejte ho. Nebude naprosto vědět, kvůli čemu ho káráte. Jestli ji udělá před vámi, potrestejte ho slovně: „nesmíš“, „nemůžeš“ nebo ho výchovně plácněte, ale jen jemně.

Výcvik štěněte: jak psa naučit na venčení

Pejsek se naučí na venčení venku asi do 5. až 6.měsíce života. Když se pejsek probudí nebo nají, tak ho vezmeme ven na trávník. Jakmile se štěně vyprázdní, opět ho pochválíme a dáme mu pamlsek. Pejsek si bude pamatovat, za co dobrotu dostal, a bude pro něj snazší se naučit novému návyku.

Ideální bude, když pejska nosíme ven i s obojkem kolem krku a s vodítkem. Nehodám doma můžete zabránit, když budete psa sledovat a budete vnímaví. Sledujte třeba kdy pije, jí a kdy se probudí. Výcvik pejska totiž záleží nejen na něm, ale i na vás.

Jak vychovat štěně? Pozor na přílišné a nepřiměřené tresty

Někteří majitelé psů si neuvědomují, že trestají svého psího kamaráda až příliš tvrdě. Jestli budete pejska bít až příliš, můžete v něm vyvolat agresi a strach. Proto se držte následujících rad:

  • Pejska káráme spíše slovně a vybereme si vždy jedno slovo (nesmíš, nemůžeš, ne,…)
  • Jestli udělá pejsek něco špatného, když nejsme doma, netrestáme ho. Nebudě vědět za co to je.
  • Když se vyprázdní doma mimo plenu, rozhodně mu nedáváme čumáček do výkalů ani nenamáčíme v loužičce.
  • Pejska nikdy nebijeme novinami ani silně rukou. Pokud potřebujeme pokárat, pak jemně plácneme nebo ho chytneme zezadu za krk. Tak totiž kárá štěně i jeho matka.

 

Máme doma štěně a potřebujeme ho socializovat

Výchova a výcvik štěněte je také zábava. Hlavně pokud se jedná o socializaci štěněte. Kontakt s cizími lidmi i s ostatními zvířaty je důležitý, protože štěně může začít být bojácné kolem 8. týdne. Štěně ale potřebuje vědět, že ostatní lidé a zvířata mu nic neudělají a že mezi nimi může najít kamarády. A jak na to?

Ideální věk pro socializaci je okolo 2. až 12. týdne života. Můžeme začít třeba tak, že si domů pozveme přátele, další den třeba někoho, kdo má také pejska nebo třeba kočku. Nikdy nenecháváme pejska samotného a vždy jsme u něj. Sledujeme jeho reakce na jiné lidi a zvířata.

Zážitky, které si pejsek během socializace vtiskne do paměti, ho ovlivní na celý život. Socializovat můžete štěně skvěle i při výcviku na cvičáku. Najděte si nějaký ve vaší blízkosti a vydejte se tam.

Výcvik psa začínáme od 3. měsíce

Cvičák je také ideální pro základní výcvik. Kolem 3. měsíce můžeme začít pejska učit základním povelům jako jsou „sedni, lehni, ke mně.“ Pejsek se také musí naučit vnímat slovo ne. Je nutné, abyste si vybrali vždy jeden výraz pro daný povel a nestřídali je. Pokud se nebudete držet jednoho výrazu, pak bude mít pejsek ve všem zmatek a výcvik vám zabere zbytečně mnoho času.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…