Psí bouda pro vlčáka: jaké jsou správné rozměry psí boudy?
27. 05. 2020 Přečteno: 3985x

Jak zklidnit psa – proč může být pes neklidný až agresivní?

Může se zdát, že emoce jsou výsadou člověka. Tak tomu však není. I zvířata jsou emocí plná. Někdy se jejich průběh může od toho lidského lišit, jindy je naopak víceméně totožný. Vedle lásky, spokojenosti či radosti mohou zvířata pociťovat také nervozitu, strach a úzkost. Nejblíže člověku bývá pes. A právě nalezení odpovědi na otázku, jak zklidnit psa nebo jak zvládnout stres u psa tak, aby se z našeho miláčka nestal neklidný nebo dokonce agresivní pes, je velkým úkolem. Zkusme se podívat na příčiny, které mohou stres u psa vyvolat i na metody, jak uklidnit psa.

Jak zklidnit psa: Povaha psa souvisí i s plemenem

Pokud zatím „jen“ uvažujete o pořízení psa, věnujte této fázi opravdovou pozornost. Uvědomte si, co je důvodem pořízení psa. Radost dětem? Ochrana domova? Parťák na sport? Kamarád do nepohody? Buďte k sobě upřímní. I když můžete být nějakým plemenem doslova fascinováni, zjistěte si o něm co nejvíce informací, běžte se podívat na výstavy, pročtěte diskuze. Některá plemena se totiž k dětem nehodí nebo s vámi maraton neuběhnou, po jiných zase nemůžete chtít, aby leželi na gauči, zatímco vy budete pracovat.

Čtěte také:

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Zjistěte si také něco o rodičích psa. Dobré skutky z útulků jsou dozajista prospěšné, ale bohužel mohou skončit i pohromou na obou stranách – u vás i u psa. Některá plemena navíc mohou více inklinovat k bojácnosti, proto se stres u psa tohoto typu nebo agresivita (projev strachu) projevuje častěji a intenzivněji.

Stres u psa: Co je příčinou? A jak zklidnit psa?

Důvodů, proč se projeví stres u psa je mnoho. Může se jednat o ryze objektivní důvody (ohňostroje, petardy, bouřka, nové prostředí, vysavač, cestování, nezvyklý hluk, nový soused, dítě v rodině) anebo také mohou být projevem nemoci či stárnutí. Pokud se u psa projeví změna chování, je třeba nejprve vyloučit právě projev nemoci. Teprve pak je třeba začít hledat příčiny jinde a situaci řešit.

Dlouhodobý stres u psa se totiž může, stejně jako u člověka, negativně podepsat na jeho zdravotním stavu, a dokonce i psychice. Z milého parťáka se tak během chvíle může stát nebezpečný, agresivní pes. U objektivních příčin zkuste psa zvykat postupně, ať už na cestování dopravními prostředky, vysavač či koště. Pejskovi dělejte společnost a minimalizujte škody i stresující okamžiky. Při ohňostrojích se například společně s pejskem zavřete do místnosti, kam doléhá nejméně hluku.

Jak uklidnit psa? Pomohou prášky i bylinky

Protože stresovou situací pro psa může být skutečně cokoli - nová situace, stříhání, cestování autem či veřejnou dopravou, váš odchod do práce, pobyt v psím hotelu…, vyhnout se stresu obvykle úplně nejde. Je třeba uvažovat, jak stres u psa a jeho dopady zmírnit.

1. Přijměte roli vyrovnaného vůdce smečky

V mnohých situacích pomůže náš klid. Podobně jako u dětí. Pes je lakmusový papírek, který vycítí naši nejistotu a strach a emoci převezme. Jakmile jsme tedy podráždění, naštvaní, bojácní, reaguje i pes tím, že se z něj stane nervózní pes, případně i agresivní pes. Cítí totiž atmosféru a bojí se. Výsledkem stresové situace tak je útok nebo útěk.

2. Zklidňující třezalka tečkovaná

Doporučuje se malé množství oleje z třezalky vtírat do třísel. Jen pozor v letních měsících, je fotosenzitivní a může způsobit nepříjemné kožní projevy.

3. Sedativa jen pod dohledem veterináře

Existují situace, kdy je pes natolik vystrašený, že cesta, jak uklidnit psa, je téměř nemožná. V tomto případě se poraďte s lékařem, který může předepsat sedativa. Nikdy je však neordinujte sami, protože jsou velkým zásahem do organismu psa.

4. Aromaterapie

Zklidnit psa může i vůně. Například levandule se považuje za bylinu, jež zklidňují nervový systém. Kápněte pár kapek éterického oleje do aromalampy.

Neklidný pes: Jak zklidnit psa, když je hyperaktivní

Jak už jsme naznačili, hyperaktivita u psa nemusí být nutně „chybou“ ve výchově. Některá plemena mají k tomuto typu chování vyšší predispozice. V tomto případě je třeba řešit otázku, jak uklidnit psa, už od štěněte. Rozhodně nelze čekat, že se problém vyřeší sám. Co neklidný pes potřebuje?

  • Pravidla. Zní to trochu vojensky, ale pes je součást smečky. Vy jste ti, kdo určují pravidla. Pokud se k tomu nemáte, udělá si to pes po svém. Neklidný pes často nechápe, co má dělat s tou vší energií, kterou v sobě má. A tak zlobí. Pokud mu to nedovolíte, může se stát, že se z něj stane agresivní pes. Pravidly a rutinou pes ví, co bude a je tak klidnější. Pravidly si také usnadníte zapojení psa do chodu domácnosti.
  • Výcvik. Ten souvisí právě s pravidly. To, že se pes vyběhá na cvičáku, a navíc u toho má jasná pravidla, nám může pomoci s tím, jak psa zklidnit.
  • Psí sporty. Skvělou variantou pro vás i pro psa, je nějaká aktivita, která je nad rámec běžného života. To spolehlivě psa uklidní a vyčerpá přebytečnou energii. Zkuste například agility, které stimulují vedle fyzické stránky také stránku psychickou. Tím, že pes musí zapojit i mozkové okruhy spálí i více energie, než když jen pobíhá po louce.
  • Psí masáž. Pokud jste zastánci nových metod, určitě můžete zkusit i psí masáže. Ne každý neklidný pes to ocení, ale pro některé páníčky to je řešení, jak uklidnit psa. Masáže totiž můžete v klidu provádět i doma.

 

Tato pravidla se dají aplikovat samozřejmě na většinu psů – nejen na ty neklidné. U hodně aktivních mazlíčků je to však nezbytností k vzájemnému soužití a přežití.

Jak zklidnit psa? Vhodnou stravou

Na chování psa má vliv i jeho strava. Existuje řada variant stravy, která se liší nejen podle velikosti psa a jeho věku, ale také podle aktivity během dne. Pokud pes dostává příliš energetické krmivo a vy s ním chodíte jen kolem bloku, může se stát, že bude neklidný až agresivní. Jak zklidnit psa v tomto případě je jasné – uzpůsobte krmivo jeho denní aktivitě, a to i dostatečně dopředu (například pro březí nebo kojící fenu).

Nedostatečná strava v případě, že se psem sportujete nebo se pes ocitl v jiné životní fázi, může vést naopak k problémům s únavou, vyšší nemocností a pes se také může stávat neklidný. Pro aktivního psa je například vhodné krmivo Purina ProPlan s Optipower a vysokým obsahem kuřete.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo