Jaké druhy kachen můžete chovat na zahradě?
Máte prostornou zahradu nebo rybníček a chcete se zbavit částečně sekání trávy a údržby trávníku? Kachny jsou báječnými zahradními společníky, které se snadno stanou vášní a koníčkem. Vybírat můžete z mnoha druhů, chovat kachny pro vajíčka, maso, ale i jako ozdobu zahrady.
Náročnost chovu kachen
Kachny jsou chovatelsky nenáročné. Pro začátečníky s chovem kachen je ideíální pořídit si čtyři kusy kachen, malé hejno vám ukáže, jestli chcete svůj chov rozšiřovat nebo nikoliv. Kačer pro začátek nutný není. Zajistěte svým kachnám travnatý prostor, kde budou moci dle libosti shánět slimáky, žížaly a různé brouky a hmyz. Ochranu před počasím zajistí budky a přístřešek, který je ideální vystlat senem. Když máte rybníček a můžete jim ho poskytnou, budou vám kachny vděčné! A když ne, postačí i vana nebo nádoba, ve které se budou moci kachny čvachtat. Je známo, že kachny, které mají přístup k vodě mají lepší kvalitu peří, protože jsou neustále nuceny se o své peří patřičně starat, promašťovat ho a čistit.
TIP: Mnohé druhy kachen (například oblíbené pižmovky) se skvěle snáší i se slepicemi a jinou domácí drůbeží.
Druhy kachen: Jakou vybrat?
Podstatné je určit si nejdříve účel: chcete kachny užitkové nebo ozdobné?
Masná plemena kachen
Dobře jim narůstá svalová hmota, mají menší snůšky: pižmovky, pekingské kachny, čárkovaná kachna, ruánská kachna, pomořanská kachna, saská kachna, ruánská kachna, pekingská kachna, kachny kajugy…
Nosná plemena kachen
Jsou štíhlejší, ale častěji snáší vajíčka: běžci, pižmovky
Ozdobné kachny
Existují různorodé druhy kachen, jako je například smaragdová kachna, zakrslá kachna, shetlandská kachna, vysokohnízdní létavá kachna aj.
Zajímavé místo mezi kachnami zaujímá indický běžec, což je šlechtěná divoká kachna původem z Indie. Má postavené tělo a vysoký krk, je uzpůsobená pro rychlý běh. Běžci mají různé barevné varianty – jsou bílí, strakatí i divokého zbarvení. U nás je indický běžec oblíbený zejména proto, že je jednou z mála kachen, kterým chutnají plzáci španělští (rezaví slimáci) - z jižní Evropy k nám zavlečení nepřátelé zahrady.
Čím krmit kachny? Kvalitní strava je základ
Chcete-li mít své kachny zdravé a plné energie, určitě jim dopřejte pohyb po trávníku a možnost nalovit si svou vlastní potravu. Kachny jsou všežravci, takže kromě trávy a čerstvého lupení mají rády i hmyz. Základem jejich jídelníčku by ale měly být speciální kvalitní krmné směsi, obilí, kukuřičný nebo pšeničný šrot (s nastrouhanou zeleninou, listovou zeleninou), vhodné jsou i přídavky vitamínových a minerálních preparátů, zejména, očekáváte-li bohatou snůšku nebo kachny chováte na maso.
Chov kachen: Důležitá je především voda
Voda je důležitá nejen pro koupání a péči o peří, ale také by zvířata měla mít celodenní neomezený přístup k čisté vodě v napáječkách. Ideální jsou kryté napáječky, kde se voda udrží neznečištěná dlouhou dobu. Vodu v miskách pak musíte několikrát za den vyměňovat, protože si ji kachny velmi snadno znečistí.
Chov kachen: Problémy a nemoci
Kachní chovy někdy postihují i nepříjemné nemoci, nejznámější je DNA virus způsobující tzv. kachní mor (herpesvirová enteritida). Zvířata mají průjem, zanícené oči a nosní otvory, ačkoliv někdy se nemoc projeví až tím, že postižené zvíře uhyne. Nemoc se šíří celým chovem.
Prevencí je důsledná hygiena napáječky a udržování suché podestýlky.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků