Zánět dásní u kočky vzniká ze zubního plaku, proto je potřeba zařadit do jídelníčku tvrdé granule pro kočky
05. 07. 2018 Přečteno: 9878x

Kočičí chřipka je častá, ale nebezpečná. Zjistěte, jak ji spolehlivě vyléčit!

Stejně jako nás, i kočku může potrápit chřipka. Také ji provází rýma, teplota a kýchání. Ale nespoléhejme, že ji kočka zvládne bez naší pomoci. Kočičí chřipka sice patří mezi nejčastější kočičí nemoci, ale ve vážných případech může skončit až hospitalizací. Poradíme, jak ji rozpoznat a léčit. Také řekneme co dělat, aby se chřipka naší kočce vyhnula obloukem.

Kočičí chřipka, lékařským označením zánět horních cest dýchacích, patří mezi nejčastější kočičí nemoci. Způsobuje jí kočičí herpesvirus-1 neboli FHV-1 a kočičí kalicivirus, jinak také FCV. Můžeme si ji splést s nachlazením. Jaké jsou tyto kočičí nemoci a jejich příznaky? Nachlazení má na rozdíl od kočičí chřipky snadnější průběh. Abychom mohli kočce poskytnout tu správnou péči, musíme umět rozeznat, že kočičí chřipku opravdu má.

Čtěte také:

Tasemnice, škrkavky, svrab. Nejčastější paraziti u koček a jak se proti nim bránit

Kočičí nemoci a jejich příznaky: Nachlazení

  • Kočka je mazlivější.
  • Rýma je vodovitá a silná.
  • Kočka je pomalejší, nehýbe se tak rychle, jako obvykle.
  • Má stále stejnou chuť k jídlu.
  • Hraje si stejně, jako obvykle.

Nachlazení je méně závažné, a proto má i snadnější léčbu. Když se u našeho miláčka tyto příznaky objeví, dále ho pozorujme. Pro jistotu zavolejme našemu veterináři a příznaky mu popišme. Ve všech případech je dobré kočičí nemoci a jejich příznaky se zvěrolékařem konzultovat. Kočce dopřejme klidový režim, nachlazení patří mezi kočičí nemoci, které většinou samy odezní.

Kočičí nemoci a jejich příznaky: Kočičí chřipka

  • Kočka má zvýšenou teplotu.
  • S hračkami si nehraje, je apatická.
  • Nezajímá se o jídlo a projevuje se u ní nechutenství.
  • Rýma je nejprve vodnatá, ale později hlenovitá.
  • Kočka kýchá.
  • výtok z očí.
  • Může se objevit zánět spojivek.
  • Více slintá.
  • afty.

Kočičí chřipka je o něco závažnější než nachlazení. Příznaky jsou podobné, zejména z počátku této nemoci, ale později se prohlubují a přidávají se i další. Když se u mazlíčka objeví kočičí chřipka, návštěvě zvěrolékaře se nevyhneme. I zde platí, že kočičí nemoci a jejich příznaky je se zvěrolékařem dobré konzultovat, kočičí chřipku bychom totiž neměli podceňovat. Nejprve s ním proberme symptomy telefonicky a posléze jej navštivme osobně, aby mohl kočku důkladně prohlédnout. Ztráta chuti k jídlu a zvýšená teplota můžou kočce ohrožovat zdraví.

Jak se kočičí chřipka léčí?

Aby byl náš mazlíček co nejdříve fit, pečlivě léčíme příznaky a nejlépe mu pomůžeme správnou domácí péčí. Kočičí chřipka pak zmizí rychleji. Pokud je průběh vážnější, může dojít až k hospitalizaci anebo transfúzím. Stav kočky každopádně konzultujme se zvěrolékařem.

Jak se kočičí chřipka léčí doma?

Kočka musí dostatečně pít. Misku jí přisuňme co nejblíže, když je unavená, můžeme jí zkusit usnadnit pití pipetou.

Postarejme se kočce o uvolnění dýchacích cest. Hlen jí z nosu odstraňujme.

Základem uzdravení je dostatečný přísun živin, které kočičímu tělu pomůžou s chřipkou co nejrychleji bojovat. Krmivo by mělo být spíše měkké, aromatické a teplé.

Odstraňujme kočce stroupky, které se objeví v okolí nosu, očí a tlamičky. Mohou jí být velmi nepříjemné a bránit v dýchání.

Zajistěme, aby byla kočka na teplém místě, měla pohodlí a hlavně nebyla v průvanu. V opačném případě by se kočičí chřipka mohla ještě zhoršit.

Jestli máme i jiné kočky, na chvíli jim zamezme kontakt s kočkou, u které se objevila kočičí chřipka. Onemocnění má totiž virový původ a ostatní kočky by se mohly nakazit.

Vyhněme se kočičí chřipce! Základem pro zamezení kočičí nemoci je dobrá prevence

Některé kočky může kočičí chřipka potkat spíše, než jiné. Šlechtěná plemena většinou bydlí s námi doma a průvan, chladno anebo jiné výkyvy obvyklých podmínek jim nemusí udělat dobře. Kočičí chřipka je pak na světě raz dva.

Jako u lidí, i u koček je potřeba teplo, vyhýbání se průvanům a chladnu. Venkovním kočkám se totiž při chladnějších podmínkách zahušťuje srst, což se u domácích většinou nestane.

Pokud je v našem okolí kočka nakažená kočičí chřipkou, zabraňme, aby se s ní ta naše po dobu nemoci stýkala. Velmi rychle by se mohla nakazit.

To stejné platí u pelíšků, misek a hraček. Pokud s nimi přišla do kontaktu nakažená kočka, vir se do nich dostane a přenese se pak na jinou kočku.

Pokud kočce zajistíme pravidelný a dostatečný přísun živin v kvalitním krmivu, bude proti nemocem odolnější. Její organismus bude mít dostatek prostředků, jak s viry bojovat. Nejčastěji totiž kočičí chřipka postihuje právě oslabené kočky a koťata.

Můžeme také kočku nechat očkovat. Vakcína je sice dražší, ale účinná.

Je kočičí chřipka nakažlivá i pro lidi?

Kolem problému, jestli se od kočky můžeme nakazit kočičí chřipkou i my, panuje hodně mýtů. Pravda ale je, že my se od kočky nakazit nemůžeme. Naopak to ovšem už neplatí. Některé kočičí nemoci totiž můžeme na kočku přenést my, a kočičí chřipka není výjimkou. Například pokud hladíme jiné kočky, neumyjeme si ruce a mazlíme se s tou naší, můžeme na ní nemoc přenést. Základem je dobrá hygiena, časté mytí rukou, stejně jako důkladná hygiena kočičích misek, hraček a pelíšků. A v neposlední řadě také pravidelný úklid kočičí toalety.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 2

  • Redakce SZ
    8. 1. 2019 | 14:03
    Dobrý den, Marcelo, to mě moc mrzí. Asi je to případ od případu, pokud zvěrolékař nazná, že nejde kočičce pomoci, pak to tak bohužel bude. Zkusit můžete ještě jiného veterináře. Pokud se nebude dát nic dělat, tak jste alespoň kočičce poskytla láskyplný domov. Nám změna veterináře pomohla zachránit kocourovi život. Držím palce. Lucka, Redakce SZ
  • Marcela Kasiková
    7. 1. 2019 | 14:31
    Dobrý den, před měsícem jsem si vzala kočičku s útulku.V posledních dnech jsem si všimla, že má větší bříško.Navetrině řekli,že jde o kočičí chřipku a nachat dožít, že se stím nedá nic dělat. Je to pravda?Jsem ůplně zničená.Je mi 84 let a nedávno jsem přišla o pejska. byl také z útulku.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…