16. 10. 2019 Přečteno: 2863x

Kočičí rýma umí potrápit. Přinášíme proto 5 rad, jak se jí vyhnout

Kočičí rýma je nepříjemným a k tomu častým onemocněním. Stejně jako ta lidská, i kočičí rýma se dostavuje s chladnějším počasím. Řada příznaků může kočce komplikovat život. Proto je nejlepší problému předcházet předtím, než se objeví. Existuje hned několik metod, díky kterým se rýma u koček u nás doma neobjeví. Poradíme, jak se proti kočičí rýmě bránit, ale také jak ji poznat a vyřešit.

Jaké má kočičí rýma příznaky? Kýchání, únava a slzení

Kočičí rýma umí mazlíčka potrápit. Navíc ji nezpůsobuje jen jeden vir. Je jich celá řada. Většinou se z rýmy kočka s naší pomocí dostane bez problémů. Pokud se ale k příznakům přidá obtížnější dýchání a nechutenství, měli bychom vyhledat pomoc zvěrolékaře. Jaké má kočičí rýma příznaky?

Čtěte také:

Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

  • Výtok z nosu
  • Kýchání
  • Vředy v nose a v tlamičce
  • Únava
  • Apatie
  • Slzící oči
  • Horečka

5 tipů, jak předcházet rýmě u koček

1. Očkování

Samozřejmostí v boji proti kočičí rýmě je očkování. Je účinné na řadu kmenů, díky kterým rýma u koček vzniká. Sice nebrání nakažení nemoci, ale výrazně tlumí příznaky. Očkování je účinné proti kočičímu kaliciviru a herpesviru. Podstupují je už šestitýdenní koťátka. Zatímco u domácích koček je to vcelku běžná rutina, u venkovních koček to tak být nemusí. Přitom ty jsou nebezpečným virům vystavovány nejčastěji. Chraňme svou kočku a nechejme ji očkovat.

2. Obrana imunity

Stejně jako u lidí, i u koček se riziko nákazy zvyšuje s oslabenou imunitou. Pokud naši kočku trápí jiný druh onemocnění anebo právě prodělala lékařský zákrok, měli bychom ji chránit před vnějším prostředím. Rýma u koček je velmi nakažlivá. Proto by zdravá kočka neměla přijít do kontaktu s tou nemocnou. Zatímco u venkovních je těžké uhlídat, koho naše kočka potká, u domácích tomu zabráníme snadno.

Podobně, pokud chováme vícero mazlíčků, kočku, kterou nakazila kočičí rýma, musíme od ostatních izolovat. Viry se drží i v miskách, v pelíšcích a na hračkách. Vše dobře vydezinfikujme a zabraňme, aby kočky používaly stejné věci. Alespoň dokud se nemocná kočka znovu nepostaví na nohy. Imunitu kočce snižuje i stres. Například kvůli stěhování anebo při příchodu do nového domova.

3. Prohlídky

Pokud se kočičí chřipka zachytí včas, výrazně tím zkracujeme dobu rekonvalescence. Abychom zaznamenali, že kočka není v nejlepší kondici, musíme si všimnout už prvotních příznaků. Rýma u koček se tak začne léčit brzo. Proto prohlížejme kočce nos a uši, stejně tak si všímejme i jejího chování.

4. Včasný zákrok

Brzký zásah znamená brzké uzdravení. Pokud se kočičí rýma řeší potřebnými léčivy a naší dobrou péčí, kočka může být brzo fit. Nepodceňujme návštěvy veterináře. V nejhorším nás ujistí, že je kočka zdravá. Ale aby se kočičí tělo mohlo s rýmou poprat, musí mít co nejvíce sil.

5. Správná výživa

Základem kočičího zdraví je dostatečný příjem živin, které posiluje jejich imunitu a zdraví celkově. Výběr kvalitního krmiva neberme na lehkou váhu, kočce můžeme ušetřit pozdější zdravotní problémy. Kočky umí být vybíravé, proto by krmení mělo vyhovovat také jejich chuťovým buňkám. Oblíbené a kvalitní jsou například granule Purina Pro Plan. Kočka bude odolnější a rýma u koček bude menším rizikem.

Kočičí rýma může zmizet už za týden

Pokud se u nás kočičí rýma objeví, většinou zmizí mezi jedním až čtyřmi týdny. Když se nám podaří kočičí nemoc zachytit včas, výrazně snižujeme délku léčby. Jak se rýma u koček řeší?

Kočku vezměme ke zvěrolékaři. Pomůže určit, jaká kočičí rýma mazlíčka trápí a stanoví potřebnou léčbu.

Zkusme kočce podávat lysin. Dokáže zrychlit uzdravování. Esenciální aminokyselina lysin se kupuje jako kočičí doplněk stravy. Podávejme mazlíčkovi 50 miligramů lysinu denně v několika dávkách. Nejprve se pro jistotu poraďme se zvěrolékařem, že se pro naši kočku lysin hodí.

Snažme se kočce pomoci s hygienou. Úbytek sil způsobují, že se kočka nedokáže čistit tak důkladně, jak by potřebovala. Proto vezměme teplý a vlhký ručník, kterým jí čistěme tlamičku a nos tak často, jak jen bude potřebovat.

Dejme si pozor na ztrátu chuti k jídlu. Kočičí rýma snižuje schopnost čichu, mazlíčka pak nemusí jídlo tolik lákat. Nechutenství bychom neměli podceňovat. Zkusme kočku pobízet k jídlu chutným krmivem. Dobře poslouží například tuňák, syrová játra anebo šťáva ze sardinek. Nic nepokazíme ani kousky kuřete. Anebo zkusme navlhčit naše běžné krmivo, kočce se bude snadněji polykat.

Důležitý je pitný režim. Bohužel, rýma u koček může způsobit, že mazlíček nebude chtít pít. Musíme ale hlídat, aby kočka nebyla dehydratovaná. Je na to jednoduchý trik. Stačí kočku jemně chytit za kůži na krku. Kůže zdravé kočky se téměř ihned navrátí do normálu. U dehydratovaných koček to ale může trvat i několik vteřin.

Kočičí rýma se snáze léčí ve vlhkém prostředí. Například s sebou můžeme vzít kočku do koupelny, když se sprchujeme. Pokud máme doma zvlhčovač vzduchu, dejme ho poblíž mazlíčka.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo