Základní povely pro psa ho naučíte snadno - pomocí pamlsků
26. 01. 2018 Přečteno: 1191x

Léčba duše psí láskou: Objevte silné kouzlo canisterapie

Každý pejsek dokáže svému pánečkovi zvednout náladu, a ne nadarmo se o něm říká, že je nejlepším přítelem člověka. Věděli jste však, že pes může i léčit? Ne? V tom případě jste asi nikdy neslyšeli o canisterapii, která se k nám dostala v 90. letech minulého století a poměrně rychle si našla velkou oblibu. Pojďme si tedy představit, co to canisterapie je, a jak nám mohou pejsci pomoci se uzdravit.

Canisterapie léčí nejen lidskou duši

Pravidelný kontakt se zvířetem může lidem přinést úlevu od psychických problémů, které dokáže pejsek a jeho láskyplný úsměv vyřešit. Canisterapie v překladu doslova znamená léčba psem (canis=pes, terapie=léčba).

Čtěte také:

Základní povely pro psa: Jak snadno a rychle naučit psího kamaráda poslouchat

Ve světe se rozvinula v 50. letech 20. století, k nám se však dostala až v letech devadesátých. Od této doby se psi jako prostředek k léčení začali využívat u lidí, kteří mají tělesné i psychické problémy. Dokážou v lidech vyvolat pocity radosti, jistoty, lásky, pomáhají skvěle i při pohybových problémech. A s čím vším jim může canisterapie pomoci?

  • s vrozenými tělesnými i smyslovými vadami
  • po ochrnutí
  • s poruchami vnímání a vyjadřování se
  • při depresích a psychických onemocněních
  • s poruchami socializace
  • při pocitu opuštění
  • s komunikačními problémy

Canisterapie jako prostředek ke zlepšení paměti i motoriky

S canisterapií se dnes běžně setkáváme například v dětských domovech, kde pes může být pro opuštěné děti skvělým kamarádem. I domovy pro seniory čím dál tím více s canisterapií pracují, jelikož představuje rozptýlení od mnohých psychických problémů a pocitů samoty. Pejsek poskytuje starým lidem lásku, přátelství, pocit vzájemné potřebnosti a jistoty. Člověk se s ním může pomazlit, podrbat jej nebo ho vzít na procházku, starší lidi tak přímo vybízí k většímu pohybu. Canisterapie dokáže udělat s člověkem doslova zázraky, jelikož pomáhá:

  • Zmírňovat depresi
  • Aktivovat paměť
  • Rozvíjet komunikaci
  • Aktivovat a rozvíjet motoriku – pohyb rukou, prstů, při chůzi apod.
  • Zlepšit komunikaci s lidmi

Aby mohlo zvíře s těmito problémy aktivně pomáhat, samozřejmě potřebuje výcvik. Ten je zbytečný, pokud pes nemá vrozené předpoklady pro canisterapii. Jak ale poznáme, že je pes pro tuto léčbu ideální?

Jaký pes je pro canisterapii nejlepší

Při výběru psa pro canisterapii vždy záleží především na jeho povaze. Musí být:

  • klidný a vyrovnaný
  • trpělivý
  • schopný vycházet s cizími lidmi
  • poslušný a učenlivý

Je tedy úplně jedno, jestli se jedná o čistokrevného psa nebo voříška. I tak jsou však některá plemena využívanější. Nejčastěji se můžete při canisterapii setkat s labradory, zlatými retrívry, border koliemi a německými ovčáky.

Nevhodní jsou podle odborníků pejsci, kteří zažili s lidmi špatné zkušenosti. Mezi ně patří především ti z útulku. Mohou být totiž velmi nepředvídatelní a na pacienta bezdůvodně zaútočit. Nikdy jim bohužel nemůžeme stoprocentně věřit, protože nevíme, jaké útrapy mají už za sebou.

Jak připravit psa pro canisterapii: důležitý je kontakt s ostatními

Pokud se budete rozhodovat, zda si pořídit pejska, který bude poté lidem pomáhat, měli byste předem vědět pár základních věcí. Velmi důležitá je jeho socializace do skupiny ostatních psů, ale i do skupinky dalších lidí. Musí si umět rychle zvyknout na ostatní psi i lidi, a hlavně na neobvyklé pachy, náhlý hluk  nebo nekoordinované pohyby pacienta.

Pejska musíme naučit nejen základním povelům, jako je sedni, lehni nebo zůstaňale je také vhodné, aby uměl nějaké triky, které dokážou pacienta rozveselit a ulehčí tak prvotní kontakt.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo