Lenochod tříprstý spí až 20 hodin denně. Své jméno si opravdu zaslouží
Žije na planetě již více než 50 milionů let. Nejraději je zavěšený na větvích hlavou dolů a k životu potřebuje jen dobrý strom, kde tráví celý svůj den. Kdo to je? Přeci lenochod. Existuje jich 6 druhů, nejrozšířenější je lenochod tříprstý, který denně prospí skoro 20 hodin. Jako mazlíčka ho pravděpodobně neseženete, ale ideální by byl hlavně pro ty z nás, kteří tráví hodně času mimo domov a nemohou se denně několik hodin věnovat svým mazlíčkům.
Lenochod tříprstý: domovinou je jižní Amerika
Lenochod tříprstý je savec patřící do řádu chudozubých. Jeho domovem je jižní Amerika, převážně státy jako Venezuela, Brazílie nebo Guyana. Má nezaměnitelný vzhled a pozná ho i malé dítě.
Jeho tělo je zavalité, dorůstá délky až 60 cm. V dospělosti váží okolo 5 kg. Typická je jeho oblá hlava s tupým nosem a dlouhé přední končetiny. Ty má zakončené třemi srostlými prsty se silnými drápy. Nejdelší je prostřední, který měří téměř 8 cm.
Rádi byste si pořídili nějaké exotické zvířtko? Přečtěte si v našem článku, co je potřeba pro chov ohrožených druhů: CITES - ohrožené druhy zvířat, které je potřeba chránit. Mohu mít chráněné zvíře jako mazlíčka?
Lenochod tráví celý život na stromě. Denně spí 20 hodin
Kdy je lenochod nejspokojenější? Když nemusí nic dělat a jen si užívat života na stromě. Lenochod tříprstý je stromový noční tvor, který tráví téměř celý svůj život zavěšený na stromech. Denně prospí až 20 hodin, takže od něj neočekávejte žádné velké aktivity.
Na větvích stromů je lenochod zavěšen a drží se díky velkým srpovitým drápům. Ty umožňují dokonalé sevření. Na stromě dělá opravdu vše - jí, spí, páří se i vychovává mladé. V korunách stromů se ale pohybují velmi málo a pomalu. Pokud spěchají, dokáží vylézt 4 m za minutu. Na zem lezou jen pokud se chtějí vyprázdnit, což je jednou za týden.
Co lenochod tříprstý jí? Stačí mu větvičky
Jelikož tráví skoro celý život na stromě, nikoho nepřekvapí, že se jeho jídelníček skládá z větví stromů, listů, květů i plodů. Nejsou to ale pouzí býložravci. Sem tam si jídelníček obohatí o hmyz nebo nějakého malého bezobratlého živočicha.
Rostlinná strava je málo energetická a rozklad v žaludku trvá i několik týdnů. Jelikož se pohybují opravdu málo a celý život visí hlavou dolů, játra a žaludek mají na jiné pozici než ostatní savci.
Lenochod je samotář - vyhledává klidná místa
Když se lenochodi zrovna nepáří, jsou to samotáři. Vyhledávají klidná místa a nemají rádi, když je někdo obtěžuje. V tlupách je proto nikdy nenajdete.
Samička rodí jedno mládě asi po 6 až 11 měsících. Mládě má hned od narození silné drápky, kterými se matky přidržuje. Krmení obstarává matka v podobě mléka.
Lenochod jako mazlíček? S tím nepočítejte
Jak vás jistě již napadlo, pořídit si takové exotické zvíře není lehké. Běžně ho totiž ve zverimexu neseženete. Můžete sehnat inzerát na internetu, ale ruce pryč od takových nabídek. Nikdy nevíte, zda bude zvíře zdravé a jestli nepochází z černého trhu.
Jak tedy mazlíka obstarat? Velmi těžko. Můžete kontaktovat zoologickou zahradu anebo rozhodit sítě do zahraničí. V Česku ho ale pravděpodobně neseženete. Pokud vám však toto zvířátko přirostlo k srdci, můžete si ho v zoologické zahradě adoptovat a podpořit tak jeho chov.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků