Běh se psem není až tak jednoduchý, jak se zdá. Je třeba pejska naučit.
21. 06. 2019 Přečteno: 1484x

Má mazlíček psí kašel? Zjistěte, jak mu pomoci

Psí kašel dokáže mazlíčka potrápit. Nemusíme se ale děsit.  Každý pejsek jednou za čas kašle. Stejně jako u lidí, i u psů patří kašlání k normálním činnostem těla. Navíc za kašlem většinou stojí běžné infekční nemoci psů. Řekneme, jak se různý psí kašel liší a co za ním stojí. Také poradíme, jak problém řešit a doporučíme, co na psí kašel mít po ruce.

Proč psí kašel vzniká?

Pes je zvídavé a společenské zvíře. Rád prozkoumává okolí a poznává nové věci. K psímu životu patří čenichání. Pejsek dokonce dokáže větřit a čenichat čtyřikrát až šestkrát za sekundu.  Proto se mu do dýchacího traktu snadno můžou dostat částečky nečistot. Stejně jako lidský kašel, i psí kašel se objevuje, aby zbavil organismus nečistot. Pokud pejsek kašle jednou za čas, nemusíme se bát. Ovšem někdy je psí kašel důsledkem onemocnění. Psí zvídavost a objevování totiž snadno můžou způsobit, že mazlíček potká škodlivé bakterie, virusy nebo jiné psí nemoci. A psí kašel je rázem na světě.

Čtěte také:

Nemoci kůže u psa: svědění, zarudnutí nebo ztráta srsti. Co způsobuje kožní onemocnění u psů?

Jaké nemoci psů psí kašel způsobují?

Psincový kašel: Patří mezi nemoci psů, které se projevují hlubokým kašlem. Pes má záchvaty kašle, které doprovází dávení. Zkusme popřemýšlet, jestli jsme s pejskem nebyli na veřejných místech, v psím parku nebo na cvičišti. Nejčastěji se totiž tento psí kašel přenáší z jednoho nemocného psa na druhého. Psincový kašel patří mezi velmi nakažlivé nemoci psů, ale sám o sobě naštěstí není velkým problémem. Dokud náš pejsek dobře jí a nemá jiné příznaky, zhruba za týden by měl být v pořádku. Pro jistotu navštivme veterináře. Ten zjistí, jestli pejsek náhodou nepotřebuje léky, které mazlíčkovi psí kašel usnadní.

Plísňové infekce: Kvasinky a další druhy plísně se můžou přenášet špínou nebo vzduchem. Takový psí kašel se řeší potřebnými léky. Navštivme proto veterináře.

Srdeční červi: Patří mezi nemoci psů přenášené komáry. Psí kašel v důsledku srdečních červů se vůbec nemusí objevit, pokud mu předcházíme očkováním psa. Vyplatí se, protože léčení srdečních červů je nákladné a pro pejska náročné. Srdeční červi hlavně způsobují závažnější zdravotní obtíže, než jen psí kašel.

Psinka: Můžeme ji znát i pod názvem psí spalničky. Je to závažné onemocnění, kterému ale můžeme předcházet očkováním. Virus psinky se šíří vzduchem.

Srdeční onemocnění: Špatně fungující srdeční chlopně a další problémy můžou oslabovat srdce. Kvůli tomu jsou plíce a dýchací cesty pod větším tlakem. A objevuje se psí kašel. Vhodná medikace společně se správnou stravou můžou nejenom odstranit psí kašel, ale hlavně vyřešit srdeční problémy.

Městnavé srdeční selhání: Obtíže srdce pumpovat krev dále do těla můžou způsobit, že se krev začne hromadit před pravou komorou. Tekutiny se dostávají do plic a způsobují psí kašel. Městnavé srdeční selhání patří mezi velmi nebezpečné nemoci psů, měli bychom proto co nejdříve navštívit veterináře.

Plicní problémy: Někdy můžou psi dostat bronchitidu, zápal plic a další psí nemoci dýchací soustavy. Také mohou vdechnout hlínu, travní semena nebo jídlo. Nečistoty se dostávají do plic a způsobují infekci. Důsledkem je pak psí kašel. Nejlépe pomůžou antibiotika od našeho zvěrolékaře. V krajních případech se může objevit rakovina plic a je zapotřebí operace.

Psí kašel: Kdy navštívit veterináře?

→     Psí kašel se stále zhoršuje.

→     Pes je vyčerpaný a unavený.

→     Pes má horečku.

→     Pes nechce jíst.

→     U mazlíčka se objevily i jiné obtíže či nemoci psů.

→     Psí kašel trvá déle jak týden a neustupuje.

Co na psí kašel řekne veterinář?

Veterinář pejska vyšetří, pomůže nám stanovit léčbu a řekne, co na psí kašel bude nejlepší. Často je psí kašel pouze příznak a stojí za ním různé nemoci. Léčba tedy může být pokaždé jiná. Návštěvou zvěrolékaře v žádném případě nic nepokazíme. Zvláště, pokud se nám stav pejska zdá jako závažný anebo se zhoršuje. Pejska sledujte a pokuste si odpovědět na následující otázky. Pro veterináře pak bude snazší najít problém a co nejdříve ho vyřešit.

  1. Má pejsek mezi záchvaty kašle problémy s dýcháním?
  2. Kdy kašle? Po jídle, v noci, po pití, po fyzické aktivitě?
  3. Jak kašel zní?
  4. Je kašel suchý nebo pes vykašlává?
  5. Zní kašel, jako když má pes zvracet?
  6. Kde se pes v poslední době pohyboval? Na místě s jinými psi, na dovolené, v okolí kuřáka?
  7. Objevila se v pejskově životním stylu nějaká změna?
  8. Chová se pes jinak?
  9. Dodržovali jsme se psem všechny termíny očkování?
  10. Kdy naposledy bral pes nějaké léčiva a na co?

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo