Mazlíček pro hmyzí nadšence? Kudlanka nábožná je nenáročným a ušlechtilým stvořením
Máte doma málo místa, trpíte alergiemi na chlupatá zvířata anebo jste jen fascinovaní hmyzím světem? Ideálním domácím mazlíčkem pro vás v těchto případech může být kudlanka. Kudlanky jsou nenáročné na prostor, nejsou příliš aktivní, avšak to jim na zajímavosti neubírá.
Kudlanka nábožná - charakteristika
Kudlanka nábožná je specifická svou trojúhelníkovou hlavou a má výrazně prodloužené pronotum. První pár končetin tvoří loupeživé nohy, které kudlankám slouží k lovu, zbylé dva páry končetin jsou kráčivé. Tito hmyzí dravci se živí převážně bezobratlými jedinci, ale problém jim nedělá ulovit si také menšího obratlovce. Výhodou je jejich maskování, díky kterému na kořist dokážou strnule číhat i několik hodin.
Samičky kudlanek dorůstají až do velikosti 80 mm, samečci jsou menší, měří obvykle od 35 až do 50 mm. Jejich přirozený výskyt je v oblasti střední a jižní Evropy a ve středu a na jihu Ruska, ale narazit na ni můžete také v Africe či Asii. Kudlanky můžete najít také u nás v České republice, a to především v oblasti střední a jižní Moravy.
Pozor, kudlanka není pouze běžným „hmyzem“
Kudlanky nábožné patří k chráněným druhům, proto jsou pro domácí chov vhodnější jiné druhy kudlanek, a to například kudlanka karolínská, africká kudlanka dravá, kudlanka různobarevná, jihoasijská kudlanka okatá či kudlanka přilbová. Kudlanky se dožívají maximálně jednoho roku, proto pokud přemýšlíte nad jejím chovem, pořiďte si domů její nymfy. Nymfa je larva, která se od dospělé kudlanky příliš neliší, pouze nemá ještě křídla a vyvinuté rozmnožovací orgány. Ty pak dospívají po svlečení.
Kudlanka nábožná – tipy pro chov
K ubytování vaší kudlanky vám může stačit i velká zavařovací sklenice, avšak prosklené insektárium působí v interiéru i na pohled mnohem lépe. V jedné nádobě byste měli chovat pouze jednu kudlanku, a to kvůli jejich sklonu ke kanibalismu. Důležité je myslet na velikost ubytování, jehož výška i šířka by měly být minimálně třikrát větší než je délka kudlanky. Nádoba musí být shora zabezpečená materiálem, který však dobře propouští vzduch, abyste svého mazlíčka neudusili.
Jak zařídit domov pro kudlanku?
Insektárium nesmíte zapomenout vybavit dostatečným množstvím větviček, aby se na ně kudlanky mohly zavěsit. Větve v insektáriu pomáhají kudlankám také při svlékání. Umístěné by měly být vertikálně a šikmo. Na dnu nádoby by měl být podklad, a to v podobě hlíny, rašeliny či písku. Speciální pítka v chovací nádobě jsou zbytečná, protože kudlanky z nich pít neumí. Vodu získávají převážně z potravy, avšak aby se kudlanky mohly napít, je nezbytné rosit stěny nádoby, ve které je chováte. Důležitá je pro kudlanky teplota 25°C s dostatečným světlem.
Čím kudlanky krmit?
Jídelníček vaší kudlanky můžete poskládat z jakéhokoliv hmyzu a jeho larev, který nebude větší než šestina délky kudlanky. Podle velikosti vašeho mazlíčka volte například octomilky, mšice, drobné cvrčky, u dospělých kudlanek pak i větší druhy hmyzu. Potravu kudlankám můžete podávat pomocí pinzety, nebo ji můžete vypustit volně do insektária.
Pokud pozorujete, že kudlanky svou potravu neloví, ale spíše se jí bojí, je kořist příliš velká a je nutné ji odstranit. Krmení kudlanek je nejdůležitějším bodem v péči o ně. Nymfy krmte denně, někdy i víckrát, avšak větším nymfám a dospělým jedincům podávejte potravu několikrát týdně. Vhodné je umístit do insektária kousek ovoce, aby v něm cvrčci či mouchy vydrželi déle. Zbytky potravy a trus odstraňujte z insektária alespoň jednou týdně.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků