Fascinující život mravenců: pozorujte ho ve vlastním akváriu
Mravenci s prací na svém domově nikdy nekončí. Sledovat budování mraveniště a zjišťovat, jaký v něm mravenci vedou život, může být uchvacující. Jak se ale postarat o vlastní mravenčí akvárium, tedy formikárium? Poradíme vám, jaké si vybrat, jak na něj, na co nezapomenout a na co si dát pozor. Mravencům se u vás bude dařit a jejich kolonie bude růst jedna radost.
Co musíme vědět o chovu mravenců?
- Abychom založili prosperující kolonii, potřebujeme kromě mravenčích dělnic i oplodněnou královnu. Z jednoho oplodnění si královna může schovávat samcovo sperma na řadu let.
- Ideálně se formikárium skládá ze dvou hlavních částí: prostředí, které mravencům slouží jako domov, tedy jako náhražka mraveniště a aréna, která napodobuje venkovní prostředí.
- Ačkoli se to nemusí zdát, mravenci žijí dlouho. Dělnice se dožívá až úctyhodného věku sedmi let, královna pak dvojnásobku. Proto s našimi mravenčími společníky počítejme nadlouho dopředu.
Jaké akvárium pro mravence vybrat?
Vybírat si můžeme hned z několika druhů mravenčích akvárií. Jak si ale vybrat to správné zrovna pro nás a naše mravence? Podíváme se společně na základní typy mravenčích akvárií, jejich výhody i nevýhody. Jedno formikárium se ale může skládat z více typů, záleží na našich potřebách a představách.
Antquarium
V Antquariu je již přidaný speciální gel, ve kterém si mravenci hloubí chodbičky. Tímto gelem se zároveň i živí, nemusíte se tak o mravence vůbec starat. Gel je průhledný, takže se vám naskytne pohled do celého mravenčího domova. Antquarium vám vydrží půl roku. Ale jsou zde významné nevýhody. Život mravenců se totiž točí kolem jejich královny. Když zde námi nachytané dělnice královnu nemají, jejich život pro ně postrádá smysl. Sice v antquariu vytváří své chodby, ale časem jejich činnost upadá. A i když se nám podaří odchytit mravenčí královnu a do antquaria ji přidat, moc si nepomůžeme. Gel je náchylný na plísně a mravenci jej sice mají i jako potravu, ale spíše jako tu zcela nejnutnější k přežití. Kladení vajíček hodně záleží i na vlhkosti, které se v antquariu nikdy nepodaří dosáhnout. Mravenci se nám zde s největší pravděpodobností nerozmnoží. Antquarium je proto výhodné spíše pro nás lidi, než pro mravence.
+ Mravence nemusíme krmit
+ Koupíme už hotové a hned používáme
+ Vidíme na všechny chodbičky
- Mravencům se zde příliš nedaří
- Asi se nerozmnoží
- Pouze na půl roku
Ytongové
Toto formikárium vyrábíme sami z Ytongu, tedy stavebního materiálu, který je lehko dostupný. Do jedné Ytongové tvárnice jsou vyryté chodbičky a komůrky. Tvárnici je důležité udržovat ve správné vlhkosti, například tím, že vespod tvárnice je hlubší drážka ve tvaru kruhu. Pod vzniklým výčnělkem je miska s vodou, kterou doplňujeme. Tvárnice je průhlednými hadičkami spojená s arénou. Tou je třeba menší terárium, ve kterém je písek, pár rostlinek a kamenů. Mravencům sem také umisťujeme potravu. Na tvárnici je přilepená skleněná deska, aby bylo mravenčí akvárium uzavřené a zároveň abychom mravence mohli pozorovat.
+ Velmi levné
+ Můžeme upravit podle našich představ
+ Mravencům se zde daří
- Náročnější na výrobu
Sádrové
Toto formikárium odléváme ze sádry. Sádrový odlitek s odlitými chodbičkami a vyrytými komůrkami je umístěný v průhledné nádobě, jedna z komor je větší a mravencům nepřístupná. Slouží jako zásobník na vodu a ideálně je umístěná z druhé strany odlitku, odkud mravence nepozorujeme. Nad odlitek se umisťuje štěrk a celé formikárium je uzavřené víkem s otvorem zakrytým sítkem. Tak větrá, ale zároveň nám z formikária mravenci neutečou.
+ Můžeme upravit podle našich představ
+ Mravencům se zde daří
- Pracné na výrobu
Skleněné s korkem
Podobně jako Ytongové a sádrové, i toto většinou vyrábíme sami. Chodbičky a komůrky jsou vyryté do korku. Ten je umístěný ve skleněné nádobě, aby se mravenci skrz korek neprokousali ven. Ze začátku můžou být chodby zasypané hlínou, aby si mravenci rozšiřovali prostory podle vlastní potřeby. I zde nesmí chybět kanálek na udržování vlhkosti. Nad korkem je aréna, jako základ slouží písek.
+ Můžeme upravit podle našich představ
+ Rychlé na výrobu
+ Mravencům se zde daří
- Vše musíme vyrobit
Magnetické
Novinkou na trhu je magnetické formikárium. Jednotlivé díly u sebe drží pomocí magnetů, můžeme je spojovat, jak chceme. S tím, jak se naše mravenčí kolonie bude rozrůstat, můžeme pořizovat další díly podle potřeby a formikárium měnit. Nevýhodou je vyšší cena.
+ Velká variabilita
+ Můžeme měnit a přidávat podle potřeby
- Vysoká cena
Jak se o mravence ve formikáriu postarat?
- Musíme zajistit vlhkost, stejně jako dobrou cirkulaci vzduchu, aby se ve formikáriu netvořily plísně a zároveň královna kladla vajíčka.
- Do základny přidáme mravencům krmítko, kam dáváme potravu. Může to být miska, víčko, a podobně.
- Hlavní potravou je pro mravence hmyz, jako jsou třeba mouční červi, mouchy nebo kobylky - nesnědené zbytky z formikária odstraňme. Dále jim po kapkách dáváme roztok z vody, medu a cukru. Můžeme to vyřešit i přidáním vaty, která je medovou vodou nasáklá.
- Aby nebyli mravenci ve stresu ze světla, můžeme na formikárium nalepit červenou fólii. Pro mravence světlo tlumí, ale my na ně stále dobře uvidíme.
- Komůrky by neměly být hlubší než 2 nebo 3 centimetry.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků