Naučte se rozpoznat chování psa a naslouchejte psí řeči těla. Pak se o štěně hravě postaráte.
05. 12. 2018 Přečteno: 2304x

Může potrápit každého mazlíčka. Jak předcházet demenci u starého psa?

Stejně jako trpí demencí starší lidé, ani starý pes se někdy nevyhne podobným problémům. Psí demence je častým jevem, který postihuje naše psí miláčky. Do věku seniora může pes přijít již v osmi letech života. Záleží na plemeni pejska, ale také na tom, jak se o něj jako majitelé staráme. Pes senior vyžaduje mnohem více péče. Projevům psí demence u vašeho pejska se můžete vyhnout, pokud budete dodržovat následující rady, které jsme si pro vás připravili.

Psí demence postihuje většinu starých psů

Psí demence není nic neobvyklého, jelikož dostihne podle mnohých veterinářů až každého třetího starého psa. Mezi příznaky patří především:

Čtěte také:

Starý pes často trpí psí demencí. Péče o psa seniora proto musí být láskyplná

  • Dezorientace v domácím prostředí i na zahradě
  • Změna chování ke členům rodiny - ztráta zájmu
  • Problémy s čistotou
  • Změna ve střídání spánku a bdělosti
  • Snížená aktivita a pohyb
  • Změny v preferencích krmiva
  • Zmatené chování
  • Potíže s tréninkem
  • Zapomínání naučeného chování

 

Demence u psa není nic příjemného ani pro psa, ani pro majitele. Starý pes trpící touto nemocí však vyžaduje mnohem náročnější péči, která je obtížná nejen časově, ale i psychicky. Proto pro vás máme několik rad a tipů, jak projevům demence předcházet a prodloužit tak pejskovi spokojený život.

Psí demence: prevence je nenáročná

Existuje několik osvědčených postupů, jak na psí demenci vyzrát. Pes senior se s ní nemusí vůbec potýkat, pokud budete na prevenci myslet již v jeho mladém věku. Začít s prevencí tedy musíte již před prvními projevy stáří, ideálně na to pamatujte v průběhu celého pejskova života.

Prevence je snadná a nenáročná. Vyžaduje jen připravenost páníčka. Pokud totiž majitel psa ani neví, že něco jako psí Alzheimer existuje, pak se není čemu divit, když je ve stáří pejsek touto chorobou postižen.

Mezi prevenci patří především kvalitní jídelníček, který se bude skládat z takového krmiva, jenž podpoří zdraví i správný růst a vývoj vašeho psa. Důležitý je také dostatek pohybu a množství podnětů, které rozvíjí psí mentální schopnosti.

Kvalitní strava a výživové doplňky podporují mozek mladého psa i psa seniora

Základním krokem, jak zajistit, aby starý pes netrpěl psí demencí, popřípadě, aby její projevy přišly co nejpozději, je výběr kvalitního krmiva. Kupujte jen granule pro psy od ověřených značek. Krmivo pro psy musí být vyvážené, plné vitamínů, minerálních látek a živin. Právě takové složení podpoří zdravý životní styl psa. Důležité je také včas přejít na granule pro psy seniory.

Když se náš mazlíček začne stárnout, pak je potřeba doplňovat jeho stravu o vitamíny a antioxidanty jako jsou:

  • Vitamín C, E, B6
  • Omega 3 mastné kyseliny
  • Koenzym Q
  • Minerály: zinek, selen

 

Všechny tyto látky běžně obsahuje právě kvalitní krmivo, ale také mnohé výživové doplňky stravy.

Problémům u starého psa předcházejte pohybem

Pokud váš mazlíček trpí nedostatkem pohybu a je spíše gaučovým povalečem, pak je rozhodně na nesprávné cestě. Pohyb je důležitou a nezbytnou prevencí, jak zabránit psí demenci. Určitě si pod tím ale nepředstavujte každodenní výšlapy dlouhé 10 km.

Pejska nemusíte uštvat pohybem. Stačí jen, pokud budete chodit na pravidelné vycházky. Podle mnohých veterinářů stačí 20 minut pohybu na čerstvém vzduchu. Pohyb pejskovi však můžete zajistit i jinak než venčením. Jak? Perfektní jsou různé psí hračky a hry.

Starý pes bez demence: rozvíjejte jeho mentální schopnosti

Skvělou prevencí jsou hry, které se svým psím mazlíčkem můžete doma podnikat. Určitě nepotřebujete drahé hračky a vybavení. Stačí balonek, provaz, ale i klacek nebo obyčejná hra na schovávanou. Máme pro vás několik tipů na hry, které pes senior ocení. Bude se u nich skvěle bavit a navíc dělat něco pro své vlastní zdraví.

Procvičování poslušnosti

Základní povely jako sedni, lehni, ke mně váš pes bez problému zvládá. Je ale potřeba tyto povely neustále procvičovat. Pokud dojde k zanedbání, je právě tento problém velmi častou příčinou rychlého rozvoje demence.

Přetahovaná

Přetahovat se můžete se psem nejen pomocí provazu, ale například i s kusem hadru nebo obyčejným klackem. Tato hra může být pro vašeho mazlíčka velmi atraktivní, jelikož se do ní aktivně zapojujete i vy zároveň s ním. Tato hra má dobrý dopad na jeho fyzičku, ale i mentální kondici.

Hračku mu nabídněte a pak trvejte na tom, aby vám ji vrátil. Pokud tak neučiní, rozhodně za ním neběhejte a nesnažte se mu ji vytrhnout. Důležité na hře je to, aby pes hračku sám vrátil přímo vám.

Aportování

Prevencí psí demence může být u pejska také aportování. To snad patří k nejoblíbenějším psím činnostem. Házení míčku a hraček je ideální. Hledejte nová a zajímavá místa. Zkuste aportovat nejen na známé zahradě, ale také v lese nebo na běžné procházce.

Starý pes nebude v aportování tak rychlý, jako mladé štěně. Vždy by ale měl předmět nalézt a donést. Pamatujte na to, že je potřeba terén uzpůsobit stáří psa. Měkký a rovný terén je ideální pro psy trpící problémy s pohybem. Hračku mu také házejte na menší vzdálenosti.

Hra na schovávanou

Mentální schopnosti pejska rozvineme i díky hře na schovávanou. Schovávat se však nebudete vy, ale schováte pejskovu oblíbenou hračku nebo také pamlsek. Schovejte ji v blízkém okolí a dejte povel „hledej“. Když se přibližuje k hračce, povzbuzujte ho. Až ji najde a přinese až k vám, nezapomeňte psa pochválit a odměnit. Hra je poměrně komplikovaná a vyžaduje mnoho přemýšlení a postřeh, proto je ideální jako prevence nebo taktéž při raném stádiu demence u psa.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo