14. 01. 2020 Přečteno: 2436x

Nejčastější chyby při čištění akvária: Neděláte je i vy?

Pro milovníky akvaristiky je čištění akvária skoro rutina. Ale i tak se objevují časté chyby, kterých se můžeme při čištění akvária dopuštět, i když už máme nějaké zkušenosti. Od chemických přípravků, přes úklid dna až po samotnou vodu. Takové chyby mohou našim obyvatelům v akváriu ublížit. Proto je důležité znát při čištění akvária postup, který zajistí pro rybky bezpečné prostředí. Stejně tak je nezbytné seznámit se i s nejčastějšími chybami a těm se následně vyvarovat. Které to jsou?

Ryby a další vodní živočichové nezbytně potřebují ke spokojenému životu čistou vodu. Filtr na čištění vody obstará řadu práce za nás, ale i tak se musíme jednou za čas do čištění akvária pustit sami.

Čtěte také:

Nejoblíbenější akvarijní rybičky a jak se o ně starat

1. Chyby při čištění akvária: Používání chemických přípravků

Akvárium chceme mít co nejčistší. Přesto bychom se měli vyvarovat používání chemických přípravků. Například bělidla. I přes naši nejlepší snahu mohou v akváriu zůstat zbytky přípravků, které by na naši faunu měli katastrofální důsledky. Nejlépe uděláme, když při čištění skla a vnitřních prvků použijme obyčejnou vodu, a to z akvária. Sice nám čištění akvária zabere delší dobu, ale budeme mít jistotu, že rybičky neohrožujeme.

2. Chyby při čištění akvária: Čištění štěrku akvária pomocí přípravků

Ve štěrku a písku akvária se drží nejvíce špíny. Chemické přípravky je všech nečistot zbaví. Důkladné vyčištění dna akvária může vypadat jako dobrý nápad. Ale opak je pravdou. Štěrk obsahuje nejenom špínu, ale i důležité a prospěšné bakterie. Mikroorganismy přispívají k rovnováze v akváriu a poskytují rybám vhodné podmínky pro život. Na čištění akvária se používá odkalovač, který štěrk zbaví přebytečné špíny. Nicméně nezničí všechny mikroorganismy, které na povrchu kamenů žijí.

3. Chyby při čištění akvária: Vyměnění celé vody v akváriu

Jako nejúčinnější způsob čištění akvária se může zdát ten nejjednodušší. Vzít všechnu vodu v akváriu a vyměnit ji za novou.To je ale obrovská chyba. Ryby jsou zvyklé na přesné složení vody, poměr bakterií a celkovou kvalitu vody. Část vody v akváriu musí vždy zůstat. Aby byl ekosystém zachovaný, každý týden měňme zhruba pětinu vody.

4. Chyby při čištění akvária: Doplnění vody přímo z vodovodu

I když jsme vyměnili pouze část vody v akváriu, přesto můžeme mikroflóru a ekosystém akvária narušit. Dodávání vody do akvária má totiž svá pravidla. Aby čištění akvária bylo co nejprospěšnější, musíme se držet dvou zásad. Voda, kterou do akvária přidáváme, musí být vždy odstátá. Alespoň 24 hodin. Voda z kohoutku má vyšší podíl chloru, při odstávání z vody ale vyprchá. Také bychom měli po čištění akvária do vody přidat přípravky, které upravují pH a kovy.

5. Chyby při čištění akvária: Opomenutí pravidelného čištění

Můžeme si myslet, že filtr udělá práci za nás. A až když je voda hodně znečištěná, pustíme se do čištění akvária sami. Takto ale nefunguje. Čištění akvária musí být pravidelné, jinak se u nás rybám dařit nebude. Když je akvárium viditelně špinavé, je už pozdě. Bez pravidelného čištění žijí ryby ve špinavé vodě, byť se nám jeví čistá. Každý týden musíme měnit pětinu vody v akváriu. K tomu odkalovat dno. Nezapomeňme ani na čištění filtru. Špinavá voda může rybičkám způsobit řadu onemocnění anebo dokonce i úmrtí.

6. Chyby při čištění akvária: Čištění filtru vodou z kohoutku

Filtr z akvária řada chovatelů umyje čistou vodou z kohoutku. Chceme, aby fungoval co nejlépe a čistá voda z něj zaručeně dostane všechny nečistoty. Bohužel, tím se dopouštíme velké chyby. Po takové očistě nebude filtr fungovat tak, jak má. Úrovně různých látek v akvarijní vodě budou najednou nestabilní a dá nám opravdovou práci vytvořit takové prostředí, které měly rybky ve svém akváriu před čištěním. Jemná vrstva slizu ve filtru, která se nám může jevit jako špína, jsou ve skutečnosti prospěšné bakterie, které vodu čistí. Navíc voda z vodovodu obsahuje látky jako chlor, které by do vody našeho akvária vůbec přijít neměli. Proto filtr opatrně čistěme trochou odebrané vody z akvária tak, abychom nesmyli všechny dobré bakterie.

Jaký je správný postup při čištění akvária?

Už víme, co dělat nesmíme. Ale musíme také vědět, jaký je správný postup při čištění akvária. Nepodceňme dobrou přípravu. Také musíme co nejlépe znát potřeby právě našich rybiček. Každý druh má totiž svá specifika. 

Postup při čištění akvária:

Připravme si potřeby. Odkalovač, houbičku, síťku, misku a vše další, co uznáme za vhodné. Každé akvárium by mělo mít své vlastní potřeby, včetně houbičky. Mezi akvárii se tak nebude přenášet odlišná mikroflóra či dokonce nemoci. Jednou z hlavnívh zásad je hygiena.

Každý týden v akváriu vyměňme zhruba jednu pětinu vody. Doplňme ji alespoň den odstátou vodou a nezapomeňme pomocí akvarijních přípravků upravit stav vody.

Očistěme skla akvária. Houbičkou, kterou namočíme ve vodě akvária. Vyhněme se chemickým přípravkům. A dejme si pozor, aby se nám mezi houbičku a sklo nedostal rozvířený písek, mohl by sklo poškrábat.

Odkalovačem jemně a opatrně odstraňme nečistoty ze štěrku na dně. Ale nezapomeňme, že i ve dně jsou důležité bakterie. S ničím se to nemá přehánět, ani s úklidem. Dejme pozor, abychom odkalovačem neublížili zakořeněným rostlinám v akváriu a nezvířili obsah dna. Zbytek vody doplňme den odstátou vodou.

Aby bylo čištění akvária efektivní, nezapomeňme vyčistit i filtr. Vnitřní části vždy jednou za týden až dva, vnější každých šest až osm týdnů. Také zjistěme, jak jsou na tom ostatní části akvária. Topné tělísko by mělo být čisté, rostliny zbavené odumřelých částí a osvětlení bez špíny.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…