Skotská klapouchá kočka působí elegantně a má soví vzhled.
08. 05. 2019 Přečteno: 2002x

Nejčastější kočičí nemoci, které mazlíčka na jaře ohrožují

Zdraví naší kočky je pro nás priorita. Bohužel, s jarem bychom měli být na některé kočičí nemoci obzvlášť opatrní. Proč právě na jaře? Protože kočičí nemoci můžou přenášet blechy, klíšťata, komáři a jiní parazité. A ti se začínají s nastávajícím teplejším počasím rychle množit. Poradíme, jak poznat jarní nemoci koček dle příznaků a jak jim předejít.

Kočičí nemoci na jaře způsobují hlavně parazité

Blechy, klíšťata nebo komáři. Obzvlášť na jaře jsou paraziti velký problém. Jsou přenašeči nejedné kočičí nemoci a jiných zdravotních obtíží. Ať už je to srdeční červivost, tasemnice, panleukopénie nebo borelióza. Proto je obzvlášť důležité před nimi kočku chránit.

Čtěte také:

Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

Chraňte kočce zdraví, kočičí nemoci předcházejte

Antiparazitika: Základem je ke kočce vůbec parazity nepustit. Kočičí nemoci se můžeme úplně vyhnout. Nejspolehlivějšími antiparazitiky proti blechám, klíšťatům nebo komárům jsou obojky a kapky spot on. Kočku pravidelně odčervujme. Venkovní kočku každé tři měsíce, u kočky v bytě stačí jednou za půl roku. Kromě tablet existují i pipety anebo pasty.

Kvalitní krmivo: Kočka se parazity může nakazit například když spořádá ptáka nebo hlodavce. Pokud budeme kočce dávat krmivo, které jí bude chutnat, nebude si hledat potravu jinde. Navíc základem kočičí imunity je dostatečný přísun živin. Kvalitními granulemi pro kočky proto zabijeme dvě mouchy jednou ranou.

Návštěva veterináře: Pokud má kočka zdravotní obtíže, raději problém konzultujme s veterinářem. Často mají kočičí nemoci podobné příznaky. Lépe být pečliví, než něco podcenit. Nezapomínejme ani na pravidelné prohlídky.

Kočku prohlížejme: Pravidelnou péčí jako je česání srsti, prohlížení dásní nebo pouhým čištěním kočičí toalety si můžeme všimnout řady příznaků mnohých kočičích nemocí.

Hygiena: Kočičí pelíšky, deky a hračky pravidelně čistěme. Stejně tak toaletu. Můžou se zde usazovat jak paraziti, tak zárodky kočičí nemoci.

Kočičí nemoci: Panleukopénie koček

Panleukopénie patří mezi bakteriální kočičí nemoci. Je velmi bolestivá a obzvlášť zákeřná. Šíří ji blechy a její průběh je velmi rychlý. Proto se této nemoci koček také říká kočičí mor. Zdrojem je parvovirus, který napadá pouze kočkovité šelmy. Kočka ho vdechne, virus se usadí nejprve na mandlích a posléze se přenáší na střeva a kostní dřeň.

Nemoci koček dle příznaků: Panleukopénie

Extrémní vyčerpání

Krvavý průjem

Oteklé mandle

Páchnoucí průjem

Nechutenství

Dehydratace

Zvracení

Apatie

Kočičí nemoci: Lymská borelióza

Lymská borelióza netrápí pouze kočky, ale i jiná zvířata. Z koček se lymská borelióza snadno přenese na další mazlíčky nebo naopak z cizích zvířat na naši kočku. Přenašeči jsou klíšťata. Nemoc vypadá jinak než borelióza u lidí. Málokdy se v místě vkusu klíštěte objeví červená skvrna. U řady koček se odehrává bez jakýchkoli problémů. Hlavní příznakem je, že kočka začne z ničeho nic kulhat. Nemoc totiž může napadat klouby. Kočku každý pohyb bolí, a proto se nechce procházet a ani si hrát.

Nemoci koček dle příznaků: Lymská borelióza

Kulhání

Nateklé klouby

Horkost kloubů

Bolest kloubů

Málo pohybu

Nechutenství

Úbytek na váze

Apatie

Kočičí nemoci: Infekční anémie

Nejčastěji se kočka infekční anémií nakazí od parazitů. Jiným názvem se jí říká hemoplazmóza. V kočičím těle nastává rozpad červených krvinek, což pro mazlíčka může být až smrtelné. Dobrou zprávou je, že u řady koček se nemoc vůbec neprojeví.

Nemoci koček dle příznaků: Infekční anémie

Zesláblost

Apatie

Ztráta chuti k jídlu

Úbytek na váze

Kočičí nemoci: Srdeční červ

Komáří kousanec nemusí být jen nepříjemným svědivým místem. Může být zdrojem nebezpečných parazitů. Srdeční červi, jak vypovídá z jejich názvu, napadají kočičí srdce. A mohou dorůst do opravdu velkých velikostí. Odborně se kočičí nemoci říká srdeční dilofilarióza a objevuje se hlavně v teplejších krajinách, než je Česká republika. Nicméně, s měnícími se klimatickými podmínkami a při cestování se můžou podobné nemoci koček objevit i u našeho mazlíčka.

Nemoci koček dle příznaků: Srdeční červ

Kašel

Hubnutí

Špatná kvalita srsti

Mdloby

Obtíže s dýcháním

Šok

Kočičí nemoci: Alergie

I kočky mohou dostat alergickou reakci. Nejčastějšími alergeny jsou pyly, plíseň a prach. Alergii poznáme podobně jako u lidí. Důležité je zjistit, co alergickou reakci způsobilo. Nejjednodušším způsobem je návštěva veterináře. Naštěstí vše zpraví vhodná medikace, se kterou nám pomůže právě veterinář.

Nemoci koček dle příznaků: Alergie

Kašel

Kýchání

Obtíže s dechem

Škrábání srsti

Nadměrné čištění srsti

Slzení oči a nosu

Kočičí nemoci: Tasemnice

Častým přenašečem tasemnic jsou blechy kočičí. Z malého zárodku tasemnice se v kočičím břiše stane velký červ, který kočce krade důležitou výživu. Tasemnice naštěstí nepatří mezi nemoci koček, co by mazlíčka ohrožovaly na životě. Kolem kočičího řitního otvoru si můžeme všimnout zbytků tasemnice, které vypadají jako zrnka rýže, a také vajíček.

Nemoci koček dle příznaků: Tasemnice

Drobné bílé částečky kolem řitního otvor

Svědivost kolem řitního otvoru

Bolesti

Průjem

Kočičí nemoci: Škrkavka kočičí

Ačkoli patří škrkavka výhradně mezi kočičí nemoci, přenašeči jsou jiná zvířata. Škrkavky žijí ve střevech kočky. Jejich velikost může v dospělosti mít mezi 9 až 18 centimetry. Škrkavka kočičí vylučuje vajíčka v kočičím trusu, z kterého se pak můžou nakazit i lidé. Třeba při špatných hygienických návycích.

Nemoci koček dle příznaků: Škrkavka

Bílí červy v trusu

Bílí červi v obsahu žaludku (při zvracení)

Úbytek na váze

Špatná kvalita srsti

Apatie

Průjem

Plynatost

Zánět průdušek

Kočičí nemoci: Ušní svrab

Kočičí svrab, který se nachází v uších, se jmenuje otodektový svrab. Původcem této kočičí nemoci je krupovka ušní. Napadá vnější zvukovod, zde se živí odumřelými buňkami a tkáňovým mokem. Patří mezi nemoci koček, které můžou způsobit zánět ucha.

Nemoci koček dle příznaků: Ušní svrab

Svědivost uší

Třepání hlavou

Zvýšená tvorba ušního mazu

Ušní maz je tmavý a drolí se

Boule v oblasti uší

Bolestivost uší

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo