Nejčastější nemoci papoušků. Odhalte je včas!
Domácí mazlíčci znamenají nejen radost, ale také starost. Pokud jste chovatelem papoušků, přinášíme vám seznam nemocí, které můžou znepříjemnit život nejen vašemu mazlíčkovi, ale i vám. S námi budete na problémy připraveni!
Jak poznat, že je papoušek nemocný?
To, že něco není v nepořádku, chovatel zvířete většinou pozná. U exotického ptactva, jako jsou papoušci, jsou příznaky nemocí následující:
- Váš domácí mazlíček nepřijímá potravu, odmítá i oblíbené pochutiny.
- Papoušek sedí načepýřený se zakloněnou hlavou a třese se.
- Trus vašeho papouška je řídký průjmovitý bez bílé či zelené složky.
- Ze zobáku, očí či nozder vašemu mazlíčkovi vytéká hlenovitý výtok.
- Váš papoušek je poraněný na zobáku, křídlech nebo nohách.
- Peří papouška má neobvyklý tvar a barvu, nebo si ho papoušek vytrhává.
Úrazy u papoušků jsou časté
K úrazům vašeho mazlíčka může dojít nejen ve voliéře, ale také v bytě. Pokud vašeho papouška napadne predátor, ať už se jedná o kočku, dravce či kunu, dochází ke zraňování, kdy váš mazlíček bezhlavě létá a zraňuje se o dílce chovatelského zařízení, pletivo i sklo. Nejčastějším důsledkem takového chování jsou zlomeniny či vykloubeniny běháků nebo poranění křídel.
Narušení imunitního systému - cirkoviróza
Jedná se o onemocnění zobáku a peří papoušků, které způsobuje poruchy opeření, změny rohoviny zobáku a snížení funkce imunitního systému. K přenosu nejčastěji dochází vdechnutím viru, který je od nakaženého jedince vylučován trusem či péřovým prachem, z matky na mládě a při krmení mláďat. Doba od nakažení po první projevy příznaků je různá, od tří týdnů po tři měsíce až několik let.
Onemocnění a poruchy opeření papoušků - polyomaviróza
Tzv. francouzské pelichání postihuje nejčastěji andulky, ale virem se můžou nakazit také další druhy ptáků. Nejčastější projevy onemocnění jsou poruchy opeření, úhyny mláďat nebo poruchy srážlivosti krve. Virus se přenáší podobně jako u cirkovirózy vdechnutím či z matky na mládě. U andulek se příznaky objeví do několika dnů, u ostatních papoušků jsou to dva týdny. Účinná léčba bohužel neexistuje.
Nemoc papoušků přenosná na člověka - chlamydióza
Jedna z mála nemocí, kterou se můžou nakazit také chovatelé je chlamydióza. Pokud je váš papoušek v dobré kondici, je dost možné, že se nemoc obejde bez znatelných příznaků. K zdravotním problémům dochází až při oslabení organismu. Mezi nejčastější projevy patří deprese, hubnutí, odmítání stravy, čepýření se, výtoky z nozder či očí, problémy s dýcháním, snížením snůšky či úmrtností mláďat. K přenosu dochází vdechnutím, pozřením, z matky na mládě nebo při krmení mláďat.
Nádorové onemocnění papoušků - lipomy
Jedná se o nezhoubné nádory, které se nejčastěji objevují u andulek, kakadu růžových nebo amazoňanů. U vašeho papouška na ně narazíte převážně na břiše či hrudníku. Problémy způsobují zejména při létání nebo šplhání. Rizikovým faktorem pro výskyt těchto nádorů u vašeho mazlíčka je obezita či příjem vysokokalorické potravy. Pokud vašeho papouška toto onemocnění postihne, je nutné změnit stravu.
Nepodceňujte příznaky nemocí u papoušků!
Ať už na vašem papouškovi pozorujete jakýkoliv problém, rozhodně nic nepodceňujte, a co nejdříve kontaktujte veterináře či specialistu na papoušky. Ten vám poradí, jak se o vašeho mazlíčka nejlépe postarat, jak mu přizpůsobit potravu a popřípadě jaké budete potřebovat léky.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
Josef Štachel21. 10. 2023 | 10:44Mám amazoňana 4 roky asi půl roku se mu nechce mluvit jenom ahoj a pusinky ,a bývá naladovy i agresivni je to samec a zda se mi že se dlouho peři ,tak nevím co se stalo zpíval prší, poupatko atd.
-
Eva Kvapilova7. 8. 2023 | 08:13Dobrý den, máme pětiletého mníška šedého 3 týdny ho průběžně trápí průjem je načepýřený a vůbec nemluví a nevydává žádné zvuky. Často sedí na dnu klece přitisknutý ke zvonečku. Ze stravy jsme mu vyloučili mastná semena ale zlepší se vždy jen na chvilku. Děkuji za radu.
-
Jan Šafařík22. 6. 2023 | 08:50Dobrý den, máme Aimaru kobaltovou a poslední dobou není ve své kůži, nechce se mu ven z klece a mírně se třese. Má rozmanitou stravu a přes den si může lítat po celém bytě.
-
Ivana12. 6. 2023 | 16:54mám dotaz co je mému papouškovi když se jednou za čas třese a déle u toho zvuky?
-
BOrek12. 6. 2023 | 17:18jak trese?.. a jake asi zvuky? dela vas papousek
-
-
Karel Hawliczek14. 5. 2022 | 07:33Dobré mám dotaz papoušek druh korela má oteklé nohy chováme papoušeky 27.let a nikdy jsem to neviděl u žádného...
-
Marcela Březinová23. 3. 2020 | 22:50Dobrý den. Máme mlade Žaka ³mesice, a ráno vše ok a po večerním krmení sípá, kňoura a jakoby špatně dýchá....
-
kluson@propeople.cz12. 7. 2019 | 11:49Zdravím Soňo, pokud léčba nezabírá, určitě bych se obrátila opět na veterináře. Můžete zkusit i radu od jiného zvěrolékaře. Pravděpodobně je příčina pelichání v něčem jiném než jsou problémy se štítnou žlázou. Papoušek si také může peří škubat, to Alexandři dělávají, když jsou osamocení nebo při změně prostředí. Dokonce jsou i případy, kdy si Alexandři vytvoří zlozvyk - škubou si peří i nadále, když už podněty odezní. Zbavit se tohoto zlozvyku je obtížné, na zdraví to však papouška nijak neohrožuje. Určitě se ale poraďte se zvěrolékařem, zda mohou existovat i jiné příčiny tohoto problému. Redakce SZ
-
Soňa Polavková5. 7. 2019 | 12:26Máme 5 let starého středního alexandra, který má asi 3 roky pelichání. Veterinář nám sdělil, že se jedná o onemocnění štítné žlázy. Dostal léky, ale vůbec nezabíraly. Prosíme o radu. Dostává i vitamíny a kvalitní krmivo.
Zobrazit další komentáře
Diskuze k mazlíčkům: 8 příspěvků