Nejjedovatější hadi světa aneb která zvířátka nechovat doma
Jsou zvířátka, která umí zpříjemnit den a svou přítomností zvednout náladu, a jsou také ta, která byste doma rozhodně chovat neměli. Pokud zvažujete, jakého domácího mazlíčka si pořídit a zaujali vás plazi či hadi, přinášíme vám tipy, na které hady rovnou zapomenout. Víte, který je nejjedovatější had?
Nejjedovatější hadi světa – znáte je?
Chřestýš diamantový
Chřestýši patří k vývojově nejdokonalejším hadům a díky vyvinutému chřestidlu snižují riziko střetu s nepřítelem. Chřestýši se v přírodě vyskytují v sušších biotopech, na skalnatých polopouštích a někteří můžou obývat také lesy. Z devětadvaceti druhů chřestýšů je to právě chřestýš diamantový, který je z nich nejjedovatější. I přesto, že se jedná de facto o velkou zmiji a jeho uštknutí nemusí být hned smrtelné, není dobré ho podceňovat. Otrava jedem při uštknutí se projevuje nevolností, zvracením či průjmy.
Kobra indická
Kobra indická, známá také jako brejlovec, patří k nejnebezpečnějším a nejjedovatějším hadům Indie. Jed kobry indické obsahuje synaptické neurotoxiny, které paralyzují svaly, působí na nervy a na respirační a srdeční činnost. Uštknutý jedinec nemůže dýchat, a pokud není zavedena umělá ventilace, umírá při plném vědomí na udušení.
Mamba zelená
Mamba zelená patří k nejjedovatějším stromovým hadům a místem jejího přirozeného výskytu je západní Afrika. Svou kořist je schopná lovit jak na zemi, tak i v korunách stromů. Při pocitu ohrožení se mamba zelená snaží ukrýt, na člověka zaútočí jen zřídka. Jed mamby zelené je neurotoxický a prvními příznaky po uštknutí zpravidla bývají problémy s dýcháním, nadměrné slinění, závratě či bolesti hlavy.
Mamba černá
Mamba černá je největším hadem vyskytujícím se na území Afriky. Své jméno získala podle černého zbarvení vnitřku tlamky. Zajímavostí mamby černé je to, že dokáže zvednout polovinu svého těla a vyskočit tak do větví stromů, odkud může číhat na svou kořist. Mamba černá je velmi obratná a patří k nejrychlejším hadům světa. Její jed je vysoce toxický a může zabít i člověka. Hlavní složkou jedu jsou neurotoxiny, které působí zejména na mozková a míšní centra nervového systému.
Pakobra páskovaná
Pakobra páskovaná je považována za třetího nejjedovatějšího hada na světě a v přírodě na ni můžete narazit v Austrálii a na přilehlých ostrovech. U člověka se otrava v případě uštknutí projevuje do 5 minut, a to bolestí hlavy, zvracením, snížením tlaku, zhoršením viděním či paralýzou svalů. Jed může způsobit také vnitřní krvácení.
Taipan menší - nejjedovatější had na světě!
Pomyslné první místo žebříčku a si vysloužil taipan. Jde o nejjedovatějšího hada, který se přirozeně vyskytuje v Austrálii. Jed tipanů je tak silný, že by při uštknutí člověka došlo k smrti do 45 vteřin. Hlavní složkou jedu jsou neurotoxiny, které paralyzují nervový systém. Prvními příznaky po uštknutí jsou lokální bolest a otok, bolest hlavy, nevolnost, průjem či křeče.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků