02. 06. 2020 Přečteno: 2390x

Nemoci králíků: Myxomatózu zastaví jedině očkování!

Mezi nejčastější králičí nemoci patří patří smrtelná myxomatóza, která se společně s králičím morem stává postrachem chovatelů králíků. Jak se myxomatóza projevuje a přenáší, a co proti ní můžeme udělat?

Myxomatóza - jak se králík nakazí?

Myxomatóza je vážné a smrtelné onemocnění, které patří mezi nejčastější nemoci králíků. Původcem nemoci je virus - Leporipoxvirus, který přenáší bodavý hmyz sající krev, tedy nejčastěji komáři, ale i blechy, vši, mouchy a někteří roztoči. Králíci se pak mohou nakazit také sami mezi sebou. Myxomatóza byla v 50. letech uměle rozšířena za účelem regulace přemnožených divokých králíků ničících úrodu, avšak tyto věci se snadno vymykají kontrole a nadělají více škody než užitku. Smrtelně nebezpečná králičí nemoc se tak rozšířila do celého světa.

Čtěte také:

Králičí mor zabíjí. Jak ochránit mazlíka od nemoci králíků?

Projevy myxomatózy u králíků

Myxomatóza králíků se projevuje přibližně za týden od nákazy. Inkubační doba myxomatózy je 7 - 10 dní. Mezi typické projevy myxomatózy patří horečka a otoky králíků, a to v okolí genitálií a řitního otvoru, dále se přidávají otoky víček a hnisavý výtok z očí - zánět spojivek při myxomatóze. Na těle králíků se začínají vytvářet viditelné otoky sliznic se sekretem a nádory po těle - myxomy. Králíci postupně přestanou přijímat potravu, je jim zle, a po několika dnech zemřou.

Pokud se vzácně stane, že králík myxomatózu přežije, stává se přenašečem. Virus myxomatózy je vcelku odolný, v uhynulém králíkovi přežívá až 10 dní a během zimního období vlivem nízkých teplot i několik měsíců. Několik měsíců také virus přežívá v suché králičí kůži, která se tak může stát zdrojem nákazy pro celý chov králíků.

Léčba myxomatózy

Léčba myxomatózy není možná, protože se jedná o virové onemocnění. Důležitá je správná diagnóza, některé podobné příznaky mohou mít i různá bakteriální onemocnění u králíků, která lze úspěšně léčit antibiotiky. Pokud se však jedná o myxomatózu, pro králíka je to 90% rozsudek smrti.

Očkování proti myxomatóze

Ochrana proti myxomatóze existuje pouze v podobě očkování mladých králíků, obvykle od stáří 6 týdnů. Není od věci později ještě králíky přeočkovat od 10. týdnu věku, anebo použít vakcínu proti myxomatóze zkombinovanou s očkováním proti králičímu moru.

Prevence králičích nemocí

Králičí nemoci jsou velmi nepříjemné a často smrtelné. Jedinou prevencí, avšak také ne 100% ochranou, je očkování proti myxomatóze.

Preventivně však můžete ochránit svého králíka, nebo králíky - pokud máte celý chov, používáním šetrných a bezpečných přípravků proti vnějším parazitům, kteří myxomatózu přenášejí, a také například instalací síťky proti komárům do králičích ubikací. Rovněž je důležité zabránit kontaktu vašeho domácího mazlíčka s cizími králíky, kteří by mohli představovat zdroj nákazy. Králíka chovaného doma určitě nedávejte často ven do neznámého prostředí, nebo do králíkárny k jiným králíkům. Opatrní buďte také na případných výstavách králíků.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…