Oblíbené psí sporty: mushing – psí spřežení je zábava i adrenalin. Vše co potřebujete je dokonale vycvičený pes a dobrodružný duch!
Hlasitý štěkot a kňučení. Smečka psů, která se nadšeně žene za svým cílem a dokonale poslouchá svého pána neboli psovoda, který podává povely. Seznamte se s velmi dobrodružným a adrenalinovým sportem. Jedná se o psí spřežení známé jako mushing, které v posledních letech patří k vysoce oblíbeným psím sportům. Rádi vám o tomto sportu prozradíme mnohem více, abyste věděli, zda patříte mezi ty, kteří by jízdu se psy zvládli anebo pro vás bude jen lepší pozorovat vše z bezpečné vzdálenosti.
Psí spřežení neboli mushing: když psa baví běh
Mushing neboli psí spřežení patří mezi psí sporty, které jsou oblíbené po celém světě. Jedná se o sport, kdy dva nebo více psů tahají v postrojích svého psovoda na speciálních saních nebo vozíku. Proto se nemusíte s psím spřežením setkat jen v zimě, kdy je všude kopa sněhu, ale klidně i na jaře. Sport je ideální pro psy, kteří doslova zbožňují pohyb a běh. Před každým závodem můžete slyšet nadšený štěkot a kňučení, protože psi se nemohou dočkat, až se svým psovodem vyrazí na trať.
Původ tohoto sportu vychází z běžné praxe, psí spřežení je využíváno na Arktidě či Antarktidě pro přepravu zboží nebo osob. I když se to zdá být jako jednoduchý sport, stojí za ním měsíce i léta pečlivého tréninku. Vše má svá pravidla.
Mushing se řídí důležitými pravidly. Postavení psů záleží na jejich zkušenostech
Když vidíte smečku psů uhánějících dopředu a táhnoucích psovoda, vypadá to všechno velmi snadno. Za vším ale stojí určitá pravidla. Psi nejsou ve spřežení postaveni jen tak náhodně, ale každý tu má své místo. Postavení totiž záleží nejen na jejich stáří, ale i zkušenostech a výcviku. Vepředu běží vždy vedoucí pes. Ten by měl být nejinteligentnější z celé smečky. Za ním anebo vedle něj pak běží starší a slabší psi, kteří už nemají tolik síly. Na úplný konec, tedy co nejblíže k psovodu, pak dáváme psy mladší a nezkušené.
S výcvikem je nutné začít už od malého štěněte. Nejprve se začíná každodenním během, pes se učí základním povelům. Na výcvik musíte mít dostatek času i trpělivosti.
Jak se psí spřežení ovládá? Ho znamená doleva, dží zase doprava
Saně, lépe řečeno psi, se ovládají pomocí jednoduchých pokynů, které musí vedoucí pes ovládat na jedničku. Pokud chcete, aby sáně zahnuli doleva, pak zavoláte „ho“, pokud toužíte jet doprava, psi slyší na povel „dží.“ Jestli chcete, aby spřežení zastavilo, použijete obyčejný rozkaz „stůj.“
Závody v mushingu se pořádají nejen ve Švédsku nebo Norsku, ale i na mnoha místech po naší republice, třeba v Orlických horách.
Co musí psovod umět, aby se mohl mushingu věnovat?
Mašér neboli psovod je člověk, který se vyznačuje láskou ke sportu i psům. Abyste se mohli stát skvělým mašérem, musíte mít především:
Dostatek času - psa musíte cvičit od útlého věku, naučit ho povelům i pohybovat se ve smečce.
Fyzickou i psychickou sílu - mushing není sportem, který zvládne každý. I když se to nezdá, vyžaduje dost fyzické síly. Udržet se na saních, ovládat psy, a ještě se soustředit na správnou cestu není tak snadné.
Finanční prostředky - pořídit si psa nebo celou smečku je teprve začátek a snad i ta nejmenší investice. Psa potřebujete krmit kvalitním krmivem, a to především před závody, kdy psi musejí nabrat sílu. Dále potřebujete kvalitní a bezpečné sáně i postroj. Psímu spřežení tedy musíte obětovat i dostatek peněz.
Psí spřežení není určené jen pro sníh. Psi mohou táhnout i jezdce na koloběžce
Tento psí sport si ale nemusíte představovat jen v zimě na sněhu. Během let se vyvinulo několik druhů:
- Bikejoring - pes je připoutaný k jízdnímu kolu, na kterém sedí jeho pán. Jízdu na kole si tak můžete užít i se svými psími miláčky
- Scootering - maximálně dva psi vedou svého jezdce na koloběžce
- Skijoring - při tomto sportu potřebujete maximálně dva psy a běžce na lyžích
- Canicross - snad nejsnazší druh psího spřežení, jelikož máte psy připoutané k sobě a běžíte s nim
Pokud si nejste jisti, že sáně zvládnete, můžete vyzkoušet psí spřežení trochu jinak. Ideálně doporučujeme, abyste začali právě s během, který je na ovládání snadnější. Pokud zjistíte, že vy i pes máte pro mushing vlohy, pak můžete zkusit tento adrenalinový sport i v zimě i se saněmi.
Jaký pes se pro tyto psí spřežení hodí nejvíce?
Základem je také vybrat si vhodného psa, který zvládne všechny požadavky, které na něj budete mít. Nejideálnější jsou tato plemena:
- sibiřský husky
- aljašský malamut
- grónský pes
- samojed
Na krátké a střední vzdálenosti se pak využívají často ohaři. Samozřejmě pokud chcete vyzkoušet zmíněné psí sporty i s jiným plemenem, nezapomínejte na to, že na psa musíte mít přiměřené požadavky. Ani smečka jezevčíků nebude na psí spřežení stačit. Běžně je ale k vidění třeba na canicrossu zlatý retrívr, labrador, border kolie nebo vlčák.
Čtěte také: Oblíbené psí sporty: Coursing rozvíjí přirozené lovecké pudy psa
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků