23. 05. 2018 Přečteno: 1563x

Agility nebo canicross - poradíme, jaké psí sporty můžete se svým miláčkem provozovat

Není to jen páneček, který si čas od času užívá sport v přírodě, ale sportovat může i jeho pes. Existuje celá řada psích sportů, která se mohou stát skvělou zábavou nejen pro psa, ale také pro vás. Jaké jsou výhody? Zhubnete pár kil, zpevníte si nejen postavu, ale hlavně vztah se svým psím kamarádem. Mezi nejoblíbenější psí sporty patří především agility nebo canicross. Pojďme si je představit a kdo ví. Možná vás nějaký zaujme natolik, že si jej budete chtít vyzkoušet.

Psí sporty utuží pouto mezi vámi a mazlíčkem

Často se stává, že si lidé pořídí pejska a poté na něj nemají tolik času, protože velký kus volna jim zaberou vlastní aktivity, jako je třeba sportování. Napadlo vás ale, že sport a mazlíčka můžete skloubit dohromady?

Čtěte také:

Agility – sport, který zabaví vašeho pejska i vás

Psí sporty, jako třeba agility, dogtrekking nebo canicross utuží vztah s vaším pejskem, ale také vás pěkně proženou a dopřejí vám dávku zdravého pohybu. Pro pejska má sport značné výhody jelikož:

  • Zdokonalí jeho obratnost
  • Protáhne tělo
  • Posílí inteligenci
  • Redukuje váhu
  • Udržuje psa aktivního
  • Zabaví

Mezi nejoblíbenější psí sporty patří třeba agility, canicross, dogfreisbee nebo flyball. Rádi vám ukážeme, o čem daný sport je a pro koho je vhodný, abyste se mohli snáze rozhodnout, který bude stát za zkoušku právě pro vás.

Agility - zvyšuje psí fyzickou kondici, ale i vaši

Několik překážek, které musí pes v doprovodu svého pána v přesném pořadí překonat, a to za co nejrychlejší čas bez chyb. To je psí sport agility, který si u nás získal srdce mnoha pejskařů. Pejsek vykonává pokyny bez obojku a vodítka. Poslouchá jen povely svého psovoda a nesmí se nechat ničím rozptýlit.

Na cvičáku se může setkat s mnohými překážkami, jako jsou třeba slalomy, kruhy, kladina, houpačky apod. Velkou výhodou cvičení je zvyšování fyzické kondice psa, ale i té vaší. S pejskem totiž musíte podél překážek běhat i vy.

Některá psí plemena jsou pro agility vhodnější, jako třeba belgický ovčák, border kolie, papilon nebo chodský pes. To ale neznamená, že si zábavu neužijete třeba s jorkšírem nebo Jackem russelem.

Canicross alias Běh se psem

Pro milovníky běhu tu máme canicross, což je vlastně běh se psem. Potřebovat budete speciální sedák a lano, které připnete k pejskovi a k sobě na sedák. Lano tlumí nárazy při běhu a chrání páteř. Pejsek musí při běhu zvládat základní povely, jako je doprava, doleva nebo stůj. Nejdříve je tedy potřeba pejska dobře vycvičit, aby poslouchal. Teprve pak s ním můžete canicross vyzkoušet.

Canicross vás dostane do formy a umožní vám trávit více času se svým mazlíčkem. Běhat můžete i s několika psy zaráz, což bude teprve pořádná výzva a legrace. Běhat můžete s jakýmkoliv plemenem, záleží pouze na věku. Nedoporučuje se ale běhat se štěňátky. Nechce je dorůst a poté s nimi vyběhněte ven.

Dogfrisbee protáhne pejskovi celé tělo

Jako malí jste si rádi hráli s partou kamarádů a chytali frisbee? Možná je načase se ke sportu vrátit s vaším pejskem. Dogfrisbee je nenáročný a zábavný sport, který protáhne pejskovi celé tělo a vrátí vás do dětských let.

Pejsek bude při skoku chytat létající talíř, což je pro ně přirozená věc. Pes frisbee chytí ještě před dopadem a přinese vám jej zpět. Potřebovat budete jen velký prostor a frisbee. Zasportovat si tak můžete téměř kdekoliv a kdykoliv.

Disk nesmí mít ostré hrany, aby pejska při chytání neporanil a neměl by se lámat. Dobrý disk je takový, který můžete přehnout v půl, aniž by se zlomil.

Dogtrekking – náročný sport vyžadující vytrvalost

Pod pojmem dogtrekking si můžeme představit orientační závod se psem na velké vzdálenosti. Trasa, kterou s pejskem absolvujete, může být dlouhá až 100 km. Vedena je většinou po turistických cestách a trasách, které označí pořadatelé.

Psovod je vybaven postrojem a lanem podobně jako u canicrossu. Jedná se o fyziky i vytrvalostně náročný sport, tudíž výběr plemene je důležitý. Nejčastější jsou plemena středního až vyššího vzrůstu, kteří dokáží tak dlouhé vzdálenosti sami ujít.

Flyball - chyťte si svůj míček

Psí sport flyball je vlastně agility, ale s chytáním míčků. Pejsek musí správně proběhnout trasu s překážkami, kde na něj čeká flyballový box, který vystřeluje míčky. Míčky musí pes chytit a přinést pánečkovi. Výhodou oproti agility je, že flyball není tak fyzicky náročný. Vyzkoušet ho mohou tedy skoro všichni pejsci, kteří rádi běhají a chytají míčky.

K tomuto sportu však potřebujete družstvo. Soutěží se totiž ve dvou čtyřčlenných družstev ve dvou stejných drahách. V momentě, kdy pes proběhne dráhu a donese míček pánovi, je vypuštěn další pes. Vyhrává to družstvo, které dříve donese všechny 4 míčky.

Coursing aneb lovení kořisti

Coursing je založený na přirozené touze psa lovit. Jako návnada se používá střapec, který je vytvořený z kožených pásků. Střapec se připevní na lano s navijákem, tudíž to vypadá, jako kdyby se po zemi opravdu prohánělo nějaké zvíře, které chce pes ulovit.

Výhodu je, že pejsek se výborně proběhne, protože trať je dlouhá většinou 500 a více metrů. I na tomto terénu se mohou objevit překážky. Testuje se nejen rychlost, ale i šikovnost, hbitost a inteligence psa.

Mushing - psí spřežení pro opravdové dobrodruhy

Mushing je označení pro psí spřežení, které je založeno na využití síly tahu jednoho nebo více psů. Nejedná se však pouze o sněžné psí spřežení, jak jsme zvyklí vídat v televizi. Mushing má několik podob. Pejska můžeme zapřáhnout nejen za sáně, ale také za koloběžku nebo kolo. Oblíbené je také táhnutí pohybujícího se lyžaře.

Jelikož pes vyžaduje velkou fyzickou sílu, je potřeba vybírat dobře i plemeno. Vhodný je například pro husky, malamuta nebo velká silná plemena. Délka trasy je různá. Pokud však nechcete soutěžit, ale mushingu se věnovat jen rekreačně, pejska nepřetěžujte a zvolte raději kratší trasy.

Po pořádném sportu následuje i pořádná bašta

Každý psí sport je pro pejska fyzicky náročný. Pes běhá, chytá a usilovně přemýšlí, k čemuž potřebuje dostatek síly a energie. To mu dodá kvalitní a dobře vyvážené krmivo značky Purina, které si každý pejsek po sportu zaslouží. A nejen po něm. I před náročnou fyzickou aktivitou je nutné pejska zásobovat dobrým jídlem. Granule Purina Optipower ho připraví na každý sport a dodají mu energii, aby vše bez problémů zvládnul.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…