Je vaše kočka rozmlsaná? Granule pro kočky jí smíchejte s kapsičkou.
20. 12. 2018 Přečteno: 4223x

Očkování koček: kdy očkovat kotě a jakou ochranu zvážit u domácích a venkovních koček?

Na rozdíl od psů, očkování koček není povinné. Záleží jen na majiteli kočky, který musí zvážit, jaké očkování bude pro jeho kočku nejlepší vzhledem k jejímu životnímu stylu. Jinak budeme očkovat kočku žijící pouze doma a jinak tu, která pobíhá venku. První očkování by mělo proběhnout již kolem 8. týdne života. Pojďme si blíže představit, kdy očkovat kotě a proti jakým nemocem je dobré nechat kočku očkovat.

Povinné očkování u koček?

Nikoliv. Očkování koček není povinné. Každý majitel kočky by však měl vědět, proti všemu lze kočku očkovat. Pak si může vybrat, proti jakým nemocem chce kočku ochránit.

Čtěte také:

Tasemnice, škrkavky, svrab. Nejčastější paraziti u koček a jak se proti nim bránit

Kočku necháváme očkovat vždy jen naprosto zdravou a odčervenou. Není potřeba, aby měla všechna očkování, která jsou dostupná. Je dobré vždy zvážit, jakým životním stylem vaše kočka žije a zda je to kočka venkovní nebo domácí. Mezi nepovinná očkování patří především:

Infekční rhinotracheitida

Přenáší se jen přímým kontaktem mezi kočkami, virus způsobí horečku, vodnatý až hnisavý výtok z nozder a očí. Léčí se antibiotiky ve formě mastí či kapek do očí. Nebezpečná je nemoc hlavně pro koťata a oslabené kočky.

Kaliciviróza 

způsobuje tzv. kočičí rýmu a také se přenáší přímým kontaktem, projevy jsou nechutenství a apatie, na jazyku a v nose vznikají krvácející puchýřky. Kočka se léčí antibiotiky a za pár dní bude zase zdravá.

Panleukopenie

jinak také kočičí mor, který je často smrtelný, pokud není kočka očkovaná. Projevy jsou krvavé zapáchající průjmy a opakované zvracení. Kočky pak umírají na dehydrataci a otravu krve. Pokud nemocná kočka přežije léčbu prvních pět dní, většinou se uzdraví.

Vzteklina

Nebezpečná nákaza podléhající hlášení. Přenáší se kousnutím nebo poškrabáním od nakaženého zvířete. Virus napadá nervové buňky, kočka má agresivní a zuřivé záchvaty. Pokud není kočka očkovaná, jedná se o neléčitelnou nemoc. Zvíře musí být utraceno.

Dermatofytóza

Jedná se o kožní onemocnění, paraziti rozkládají kůži a srst zvířete. Příznakem je línání, tvorba šupinaté kůže a zarudlá místa. Nemoc se likviduje koupelí ve speciálním přípravku.

Felinní infekční peritonitida (FIP)

Neléčitelná a smrtelná nemoc, jeden z největších zabijáků koťat. Postihuje hlavně kočky z útulků a chovatelských stanic. Příznaky jsou hubnutí, nechutenství, zánět očí nebo krvácení z očí.

Chlamydióza 

Bakteriální onemocnění horních cest dýchacích. Mírná forma do několika dnů odezní. Zdrojem infekce jsou výtoky očí u nakažených koček. K zánětu spojivek se může přidat vodnatá rýma a kýchání. Dobře se léčí antibiotiky a oční mastí.

Leukémie

Infekce je doživotní a nevyléčitelná. Není přenosná na jiná zvířata ani na člověka. Přenáší se mezi kočkami slinami. Koťata se mohou nakazit přes placentu. Mezi příznaky patří hubnutí, nechutenství, záněty střev. Nakažená kočka dokáže přežít maximálně 2­ - 4 roky.

Jak podpořit zdraví koček? Očkování nestačí

Po každém očkování můžete kočku uklidnit dobrým pamlskem nebo krmivem. Pokud však chcete podpořit její zdraví, očkování nestačí. Je potřeba, abyste kočce podávali vždy jen čerstvé a kvalitní krmivo od prověřených značek. Jen kvalitní krmivo bude dobře vyvážené a dodá kočce všechny potřebné minerální látky a vitamíny, díky kterým bude mít zdravý a dlouhý život.

Očkování koček žijících v domě

Kočka žijící doma nebo v bytě nepotřebuje všechna očkování, jako kočka žijící venku. To je logické. Kočky potulující se venku totiž mohou přijít do styku s nemocnými kočkami a dalšími zvířaty. Nakažení nějakou nemocí je pak velmi pravděpodobné.

Pokud chcete kočku domácí očkovat proti vzteklině, ideální je očkovat ji jen v případě, kdy se chystáte s kočkou za hranice republiky. Jinak očkování nemá význam vhledem k nulovému riziku nákazy. Když chcete cestovat do zahraničí i s chlupatým mazlíčkem, tak budete kromě očkování vztekliny potřebovat i pas a mikročip.

Očková koček žijících venku

Kočky, které žijí venku, to mají s očkováním trochu složitější. Jelikož se kočka může dostat do styku s kdekým, je nutné být více v pozoru a nechat kočku očkovat proti více nemocem. Nezbytné je očkovat ji hlavně proti herpesviróze, kaliciviróze a panleukopenii. Tato trojkombinace je nejvhodnější. Dále je dobré provést vakcinaci proti chlamydióze nebo leukémii. Zvážit pak můžete také očkování proti vzteklině.

Kdy očkovat kotě? V 8. týdnu věku

Malé kotě očkujeme od 8. týdne. Pokud si nejste jisti, jaké očkování je pro kočku vhodné, vždy se můžete poradit se svým zvěrolékařem. Obecně však platí, že v 8. týdnu očkujeme proti těmto nemocem:

  • Domácí kočka: herpesviróza, kaliciviróza, panleukopenie
  • Venkovní kočka: herpesviróza, kaliciviróza, panleukopenie, chlamydióza, leukémie

 

Další očkování probíhá v 11. týdnu věku a očkujeme proti stejným nemocem, jako v 8. týdnu. Po jednom roce by měla být kočka přeočkována proti všem nemocem, proti kterým jsme ji nechali očkovat jako kotě. Některé vakcinace se opakují jednou za tři roky, jako je tomu třeba u panleukopenie.

Reakce na očkování u koček

Téměř ve všech případech je reakce na očkování u koček zcela bezproblémová. Očkování navíc kočku ani nebolí, jelikož se aplikuje šetrně a kočka si ničeho ani nevšimne. Nemusíte se proto bát, že by kočka trpěla. Mnohem více bude trpět, pokud onemocní nějakou zákeřnou nemocí, proti které jste ji očkovat nenechali.

Nepříjemná reakce na očkování u koček pak může nastat při očkování proti chlamydióze. Citlivé kočky mohou zvracet nebo chvíli kulhat. Vše ale za pár dní přejde. Pokud by výjimečně problémy přetrvávaly, navštivte veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…