Jak vycvičit psa? Pro základní výcvik psa je nezbytná socializace.
30. 08. 2019 Přečteno: 2300x

Parvoviróza je nebezpečná. Chraňte svého mazlíčka

Nemoci psů dokážou potrápit jak našeho pejska, tak nás. Parvoviróza je obzvlášť nebezpečná. Postihuje zejména štěňata, která jsou zranitelnější. Při podezření na parvovirózu musíme jednat rychle. Bez pomoci zvěrolékaře se neobejdeme. Řekneme, jaké má parvoviróza příznaky a jak se léčí. Také poradíme, co dělat, aby se náš mazlíček této psí nemoci vyhnul.

Parvoviróza je stále častější

Bohužel, v poslední době je u nás parvoviróza na vzestupu. Postihuje štěňata a může pro ně být velmi nebezpečná. Pokud se této nemoci psů nevěnuje lékařská péče, zvíře může umřít na dehydrataci. Zároveň může štěněti parvoviróza poškodit srdce nebo způsobit náhlou smrt.

Čtěte také:

Průjem u psa je častý problém. Na vině je špatné stravování nebo nemoci

Parvoviróza je způsobená viry. Existují dva druhy První napadá štěňata do stáří tří týdnů věku. Způsobuje záněty střev, napadá srdce a může vést i k zápalu plic. Druhý typ této nemoci psů je novější, ale stejně tak nebezpečný.

Ve výkalech štěňat dokáže parvoviróza přežívat řadu měsíců, někdy i let. Parvoviróza napadá všechny psovité šelmy. Nejčastěji se objevuje v létě.

I kočku může parvoviróza postihnout. Pokud máme doma nakaženého pejska, kočka nesmí přijít do kontaktu ani s ním, ani s jeho věcmi.

Tři čtvrtiny nakažených psů jsou štěňata ve věku 8 až 16 týdnů. Zajímavé je, že některá plemena jsou k parvoviróze náchylnější než plemena jiná. Mezi ohrožené pejsky patří například dobrmani, rotvajleři, němečtí ovčáci, labradorští retrívři a američtí stafordšírští teriéři. Odolnější jsou naopak kříženci.

Parvoviróza patří mezi nemoci psů se snadným přenosem

Nakažení parvovirózou se zabraňuje obtížně. Mazlíček se totiž může nakazit nejenom od jiného zvířete, ale i viry z vnějšího prostředí. Parvoviróza se přenáší výkaly nakaženého zvířete, stejně tak pomocí předmětů, se kterými přišlo do styku. Jsou to například hračky nebo pelíšek. Virus této nemoci psů můžeme přinést z venku, například na botech. Parvoviróza se může přenášet i vodou nebo potravou. U štěňat k této nemoci psů dochází i nakažením od matky, skrz placentu.

Jaké má parvoviróza příznaky?

→      Štěně má krvácivý průjem. Někdy se ale parvoviróza objevuje i bez průjmu.

→      Příznakem je i nechutenství.

→      Mazlíček opakovaně a často zvrací. Parvoviróza způsobuje, že ve zvratcích můžeme vidět pěnu, krev nebo hlen.

→      Pes má nafouklé a bolestivé bříško.

→      Objevuje se špatné dýchání a kašel.

→      Při této nemoci psů dochází k únavě a apatičnosti.

Psí nemoci: Parvoviróza vyžaduje lékařskou pomoc

První týden až dva mohou být u parvovirózy zcela bez příznaků. Poté u pejska můžeme zpozorovat zvýšenou teplotu. Při vyšetření krve se objevuje klesající počet bílých krvinek. Z krve pronikají viry této psí nemoci do střev a do kostní dřeně, u štěňat i do srdce. Inkubační doba je jeden dva týdny.

  1. Protože je parvoviróza virové onemocnění, spolehlivý lék neexistuje. Musíme se o štěně co nejlépe postarat, aby mělo dostatek sil se této nemoci psů zbavit.
  2. Štěně nutně potřebuje lékařskou pomoc. Při zpozorování prvních příznaků této psí nemoci ho ihned vezměme ke zvěrolékaři. Jestliže nemoc zachytíme včas, je prognóza velmi dobrá. Bez lékařské péče se ale šance na přežití výrazně snižují.
  3. Zvěrolékař vyšetří krev a trus. Výsledky ukáží, jestli se skutečně jedná o parvovirózu anebo jsou na vině jiné nemoci psů.
  4. V úplně prvním stádiu parvovirózy se mohou štěněti podávat protilátky.
  5. Štěně bude na kapačkách, aby se zabránilo dehydrataci. Také mu veterinář nasadí dietu, nějakou dobu nesmí nic jíst.
  6. Mazlíček bude proti této psí nemoci také dostávat antibiotika. Ty zabrání otravě krve.
  7. Až mazlíček přestane zvracet, přejde se opět na stravu. Bude dostávat dietní krmivo a elektrolytové nápoje.
  8. Pokud jsme proti této nemoci psů začali bojovat včas, pejsek se nám uzdraví zhruba do pěti dnů. Průjem se ale kvůli této nemoci bude objevovat ještě delší dobu.

nemoci psů parvoviróza

Parvoviróza? Braňme se očkováním a čistotou

Nejúčinnější obranou proti parvoviróze je očkování. Neočkovaného pejska neberme do psích parků a zamezme kontaktu s jinými pejsky. Rizikem jsou i psí školky.

Pokud se chceme před viry chránit i dezinfekcí prostředí, je to obtížnější. Špatnou zprávou je, že parvoviróza je odolná proti většině dezinfekčních prostředků. Pokud chceme viry této nemoci psů zničit, dezinfekční prostředky vybírejme pečlivě. Účinkují na bázi oxidačních činidel, formalinu a propiolaktonu. Mezi takové patří například chlornan sodný, peroxid vodíku anebo kyselina peroctová. Pomáhá i parní čištění. Prostředek nechejme působit alespoň 10 minut. Poté vše důkladně omyjme, ať štěňata nepřijdou k újmě.

Pokud chceme viry psí nemoci zničit vyšší teplotou, musí jí být vystavené delší dobu. Například při teplotě 60 °C přežívají viry až hodinu.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo