19. 12. 2017 Přečteno: 9704x

Jak poznám, že je pes nemocný? Poradíme, jak rozeznat zákeřné psí nemoci

Nejen lidé, ale i psi mohou mít zácpu, průjem, zánět očních spojivek, artrózu nebo další mnohem komplikovanější nemoci. Víte však, jak poznáte, že je váš pes nemocný a kdy je potřeba navštívit veterináře? Přinášíme proto několik rad, jak rozeznat mnohé psí nemoci a co dělat, aby byl váš mazlíček opět co nejdřív v pořádku.

Jak poznám, že je pes nemocný - nejčastější příznaky

Zdravý pes se chová tak, jak jste zvyklí - je aktivní, chce si hrát a má chuť k jídlu. Když trávíte se svým čtyřnohým mazlíčkem hodně času, znáte téměř perfektně jeho nálady i návyky. Pokud však zjistíte, že je něco v nepořádku, měli byste zbystřit. Mohou se něj projevit příznaky psí nemoci, kterou je potřeba včas podchytit a začít léčit. A jaké nejčastější příznaky to jsou?

Čtěte také:

Starý pes potřebuje speciální granule pro psy. Dodají mu potřebné vitamíny a minerály

Nechutenství

Pes, kterého něco trápí, nemá většinou chuť k jídlu. Přestává jíst granule, nechce ani pamlsky a nenalákáte ho na nic, co má rád. Někdy nechce ani pít vodu.

Teplota

Zdravý pes má normální teplotu kolem 37,5 až 39 °C, jeho čenich je vlhký a studený. Pokud je čenich pejska na dotyk teplý, suchý a popřípadě i rozpraskaný, má pravděpodobně horečku. Teplotu můžete změřit například v uchu bezkontaktním teploměrem.

Oči

Zkontrolujte pejskovi barvu spojivek, a to tak, že se podíváte na barvu dásní. Ty by měly být růžové a dobře prokrvené. Pejsek může mít také výtoky v očích nebo zánět.

Dech

Rychlý dech nebo také sípání může být také příznakem některé psí nemoci jako je například nachlazení nebo otočení psího žaludku.

Břicho a slabiny

Když se s pejskem mazlíte a hladíte, dokážete snadno zjistit, zda je na jeho těle něco v nepořádku. Především jestli nemá ztvrdlé bříško nebo výrůstky na těle.

Chování psa

Jestli sledujete, že je pes malátný, podrážděný, apatický nebo netečný, může se jednat o důležité signály, že je s pejskem něco v nepořádku

Výkaly

Pozor byste měli dát také na to, zda se pejsek pravidelně vyprazdňuje, jestli nemá zácpu nebo naopak průjem a jakou barvu má jeho stolice. Pokud v ní často nacházíte krev, může se v nejhorších případech jednat o hemeroidy nebo rakovinotvorné onemocnění. Neměli byste proto cokoliv podceňovat a neprodleně navštívit veterináře.

Nejčastější psí nemoci a jak pejskům pomoci

Pokud si u vašeho psího kamaráda všimnete některých z výše popsaných příznaků, může pejsek trpět některou z těchto nejčastějších psích nemocí:

Artróza

Pejsek špatně chodí, kulhá, nemůže do schodů či ze schodů a má problémy i se vstáváním z pelíšku. Důvodem této psí nemoci může být stáří, ale i nadměrná hmotnost, málo pohybu a vápníků. Artróza se poté léči buď chirurgicky nebo změnou životního stylu a výživy.

Zánět spojivek

Při lehkém zánětu můžeme sáhnout po borové vodě nebo opthalu. Někdy je ovšem již nutné navštívit zvěrolékaře. Náchylnější jsou na toto onemocnění hlavně malí psi, kterým se do očí snadněji dostává prach ze země.

Zácpa

Většinou je pes při kálení neklidný, sténá nebo kňučí. Ze začátku můžeme pomoci vhodnou stravou jako jsou ovesné vločky nebo psyllium. Psovi byste neměli dávat především vařené kosti, které zácpu často způsobují. Pokud ale ani to nezabírá, navštívíme veterináře.

Psinka

Psinka je virové onemocnění, které se projevuje únavou, teplotou nebo kožní vyrážkou. V tomto případě je neprodleně nutné jít ke zvěrolékaři. Bohužel však tato psí nemoc léčitelná není a končívá smrtí. Lze ji tedy pouze potlačit jen pomocí antibiotik a dalších léků.

Rakovina

I zákeřná nemoc jako rakovina napadá naše psí mazlíčky. Mezi nejčastější příznaky patří hlavně apatie, problémy s dýcháním i ztráta hmotnosti. Léčí se podobně jako u lidí- chirurgické odstranění, chemoterapie nebo léky.

Co dělat po psí nemoci? Základem je kvalitní strava

Když váš pejsek prodělá jakoukoliv nemoc, ať už zácpu, zánět spojivek nebo průjem, jeho organismus je oslabený. Aby se rychle vyléčil anebo po uzdravení nabral opět sílu a mohl být zdravý a šťastný jako před tím, kupte mu kvalitní krmivo, které mu svým obsahem a složením nabídne jen to nejlepší - minerály, vitamíny a další potřebné látky, díky kterým se mu brzy vrátí kondice a radost do života.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…