Bartonelóza je nemoc z kočičího škrábnutí, kterou lze snadno chytit během hrátek s kočkou, léčí se antibiotiky.
19. 07. 2018 Přečteno: 9977x

Pomoc, mazlíček má kočičí svrab! Jak svrab u koček poznat a vyléčit?

Svědění, únava a horší sluch. Kočičí svrab dokáže mazlíčkovi znepříjemnit život. Neléčený kočičí svrab může skončit až smrtí. Naštěstí je léčba svrabu velmi účinná. Řekneme, jak poznat, že náš mazlíček má kočičí svrab. A hlavně poradíme, jak se ho zbavit. Jako u jiných nemocí, i u svrabu je důležitá prevence. Popíšeme, jak na ni. Svrab u koček se nám pak vyhne obloukem.

Jak poznat kočičí svrab?

Kočičí svrab způsobuje roztoč svrabovka kočičí. Na rozdíl od blech není viditelná pouhým okem. Zato si všimneme změn na kočičí kůži. Místa postižená parazitem kočku velmi svědí a rány si stále dokola rozškrabává. Svrab u koček začíná nejprve v oblasti ušních boltců, odkud se pak šíří na krk a hlavu. Kočka si škrábáním parazita roznáší dál po těle, například na končetiny. Kočky se většinou nakazí jedna od druhé. Proto je kočičí svrab častější u koček venkovních, než domácích.

Čtěte také:

Tasemnice, škrkavky, svrab. Nejčastější paraziti u koček a jak se proti nim bránit

  • Kočka má postižená místa rozškrábaná a přehnaně si je čistí.
  • Kromě škrábanců si všimneme odlupující se kůže a šupin.
  • V ranách jsou viditelné i šedé strupy.
  • V místech, kde žijí parazité, začíná kočce vypadávat srst.
  • Kůže na postižených místech začíná zesilovat a skládat se do záhybů, které jí mohou zakrývat oči. Kočka pak hůře vidí a má špatnou orientaci.

 

Proč je svrab u koček nebezpečný?

Svrab u koček způsobí, že se kočičí kůže zanítí. Infekce se může rozšířit dále do těla. Zvíře je malátné, unavené a nemá zájem o oblíbené aktivity. Dokonce může odmítat krmivo. Neléčený svrab u koček končí úmrtím kočky na vyčerpání a sepsi.

 

Svrab u koček: Svrabovka kočičí

Parazit svrabovky kočičí, jinak také Notoedres cati, má velikost pouhých 0,3 milimetrů. Dokonce ho nemůžeme vidět ani pod lupou. V povrchové vrstvě kůže si vytváří chodbičky. V nich pak zanechává trus. Klade do nich i vajíčka. Vylíhlé larvy se dostávají na povrch kůže, kterou se také živí. Z nymfy se dospělý jedinec stává za pouhé tři týdny.

Kočičí svrab: Nejlepší léčba

Pokud náš mazlíček má kočičí svrab, návštěvě zvěrolékaře se nevyhneme. A rozhodně s ní neotálejme, zvířátko trpí. Dobrou zprávou je, že kočičí svrab jde vyléčit ve všech stádiích. I pokud našeho mazlíčka trápí už velmi dlouho. Veterinář kočku vyšetří a provede mikroskopický rozbor. Buďto kočce bude opakovaně podávat injekce anebo jí dá spot on kapky, které se vtírají do kůže. Rozhodně ale kočce nedávejme lidské léky, jsou pro ni nebezpečné.

Jak poznat kočičí svrab v uších?

Kočičí svrab v uších způsobuje strupovka ušní. Na rozdíl od svrabovky kočičí si jí můžeme všimnout i pouhým okem. Kočičí svrab v uších způsobuje zánět zvukovodu. Kočce může v ušním boltci prasknout céva, krev se pak vylévá mezi chrupavku a kůži a vznikne hematom. Poznáme ho podle velké boule za uchem, řeší se operací.

  • Kočka má zarudlé ušní boltce, které ji bolí.
  • Často se v okolí uší škrábe.
  • Třepe hlavou.
  • Začíná se jí nadměrně tvořit drolivý ušní maz, který má hnědou až černou barvu.

 

Svrab u koček: Strupovka ušní

Kočičí svrab v uších má na svědomí strupovka ušní, latinsky Otodectes cynotis. Je to parazit žijící v zevním zvukovodu. Je velký až půl centimetru a dospělým se stane za tři týdny. Onemocnění se říká také ušní prašivina a napadá i psy a fretky.

Kočičí svrab v uších: Nejlepší léčba

S kočkou navštivme veterináře. Ten jí odebere ušní maz a stanoví diagnózu. Kočičí svrab v uších se může řešit několika způsoby. Kočce se mohou podávat ušní kapky. To je ale většině koček velmi nepříjemné. Proto se volí spíše metoda spot on kapek anebo opakované injekce. Léčba je ale trochu delší, buďme proto trpěliví.

Svrab u kočky: 4 zásady účinné prevence

  • Nemocnou kočku izolujme. Svrab u kočky je přenosný z jednoho zvířete na druhé. Pokud máme doma více koček a jedna z nich kočičí svrab má, zamezme jí kontakt s ostatními.
  • Čistěme pelíšek a hračky. Kočičí svrab se může držet i v pelíšcích, hračkách a dekách. Pravidelně je čistěme. To platí i pro chovatelské pomůcky jako je třeba kartáč. Zvláště pokud kočka svrabem onemocnění a v bytě máme ještě jiná zvířata, jako kočky, psi nebo králíky.
  • Alespoň jednou za měsíc kočce zkontrolujme uši. Svrab u kočky tak zachytíme včas.
  • Dopřejme jí kvalitní granule pro kočky. Dobré granule kočce dodají dostatek živin, díky kterým bude odolnější. Nemocné kočky budou mít zase více energie bojovat se svrabem, infekcemi a únavou.

Kočičí svrab je přenosný i na člověka!

I lidé mohou dostat kočičí svrab. Naštěstí má u lidí mírnější projevy a sám zmizí. Při nakažení svrabovkou kočičí se nám na kůži objeví drobné červené pupínky, zejména kolem pupíku a na stehnech. V případě strupovky ušní se může objevit zánět kůže. K nakažení dochází, pokud jsme často v kontaktu s nemocnou kočkou a nedodržujeme správné hygienické návyky. Třeba když s námi nemocná kočka spí v posteli a po mazlení s ní si nemyjeme ruce.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…