Poznáte nejčastější nemoci psů?
Stejně jako my lidé, i naši psí miláčci jsou ohroženi viry a bakteriemi. Nemoci psů nejsou bohužel až tak výjimečné. Prvním příznakem psí nemoci je nechutenství. Pokud tedy pes neprojevuje o žrádlo zájem, případně toho sní výrazně méně, zbystřete. Mezi další signály toho, že se o vašeho psa pokouší nějaká choroba je horký čumák, případně mdlý pohled. Jak poznat, že je pes nemocný? A jaká je doporučená léčba nejčastějších psích nemocí?
Nemoci psů – rozpoznejte příznaky
Ačkoli s námi pes umí skvěle komunikovat, příznaky své psí nemoci nám nepopíše. Jaké jsou nejčastější příznaky psí nemoci?
Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli
- Výrazně jiné chování – klidný pejsek se může změnit v agresora, ten aktivní sotva zvedne oči, když kolem něj projdete
- Horký čenich – čenich je suchý a horký (teplota nad 39 ˚C)
- Těžký, zrychlený či přerývavý dech (sípání)
- Skelný pohled, výtok z očí, případně změna barvy sliznice (správná barva je růžová)
- Zvracení či potíže s trávením
- Změna kvality srsti, případně vypadávání chlupů v konkrétní oblasti signalizuje na vyrážky, kožní vředy či jiné problémy s kůží
Nemoci psů: Rýma a nachlazení – charakteristika, léčba, prevence
Typickými příznaky této nejen psí nemoci je kašel, zahlenění či zvýšená teplota. Riziko se může ukrývat v misce studeného pití anebo nadšené koupeli ve studené vodě. Příčinou samozřejmě mohou být i všudypřítomné viry. Nejčastější léčbou jsou klidnější režim a vitamíny pro psy.
Pokud problémy neustupují, běžte k veterináři, který zkontroluje, zda se nachlazení nepřehouplo do zápalu plic. Prevencí je otužování psa, pohyb a kvalitní strava posilující imunitní systém.
Nemoci psů: Zánět spojivek – charakteristika, léčba, prevence
Příčinou zánětu spojivek u psa, který se projeví hnisavým výtokem a zakalením, bývají infekce. Tato psí nemoc je pro zvíře nepříjemná a pes má tendenci si do oka neustále sahat. Standardní léčba je zde podávání antibiotických kapek. Prevencí může být očišťování očí vlhkým hadříkem po procházce.
Nemoci psů: Zánět análních žlázek – charakteristika, léčba, prevence
Hlavním příznakem této psí nemoci je vykusování a časté drbání v oblasti zadku, případně s ním pes opakovaně jezdí po zemi. Léčba probíhá u veterináře, který žlázky vyčistí. Prevencí je pravidelná kontrola vzhledu žlázek.
Nemoci psů: Blechy, červi a jiní paraziti – charakteristika, léčba, prevence
Tito nezvaní obyvatelé psí srsti anebo trávicího traktu dokáží pejskovi pěkně znepříjemnit dny. Zatímco červy, zejména škrkavky, lze řešit řádnou prevencí - tedy podáváním odčervovacích tablet 2x ročně, blechy často vyžadují návštěvu veterináře. Přítomnost blech poznáte podle častého drbání. Zatímco menší stádia (černé tečky) zvládnete obvykle sami s využitím antiparazitik, dospělé blechy jsou už důvodem zajít k veterináři.
Nemoci psů: Katar žaludku – charakteristika, léčba, prevence
Katar žaludku je odborný název pro střevní chřipku, kterou doprovází průjem u psa, někdy zvracení a zejména snížená chuť k jídlu. Ve stolici se někdy může objevit hlen anebo krev. Léčba lehčí formy probíhá živočišným uhlím, pokud obtíže přetrvávají, veterinář obvykle předepíše antibiotika.
Prevencí je posilování imunity. Druhým extrémem může být zácpa, kdy pes přes veškerou snahu není schopen stolici vyloučit. Někdy je doprovázena také horečkou. Léčbou a poté i prevencí bývá podávání laxativních výživových doplňků a dostatek tekutin. Při dlouhodobých potížích se pes hospitalizuje a stolice je buď klystýrem nebo pod narkózou manuálně odstraněna. Nutná je kontrola stavu.
Nemoci psů: Problémy s klouby a artritida – charakteristika, léčba, prevence
Charakteristickými projevy jsou problémy při vstávání, těžká chůze především do schodů, ztráta svalů, případně podrážděnost. Léčba spočívá ve zmírnění příznaků a můžete ji podpořit i pořízením ortopedického pelíšku a eliminací vlhkého prostředí. Základní prevencí je kvalitní strava obohacená i o kloubní výživu, udržování zdravé tělesné hmotnosti psa a pravidelný pohyb. Pozor však dejte na přetížení. Stejně jako u lidí, i u pejsků nadměrná zátěž způsobuje zdravotní potíže.
Nemoci psů: Selhání ledvin – charakteristika, léčba, prevence
Nečastějšími příznaky jsou: zvýšené močení a žízeň, zvracení a průjem, ztráta chuti k jídlu, celková slabost, vředy v tlamě a světlé dásně. Léčba spočívá ve snížení zatížení ledvin vhodnou dietou. Prevencí je péče o celkové zdraví psa, zejména posilování imunitního systému.
Nemoci psů: Otočení žaludku – charakteristika, léčba, prevence
Pokud se psovi znenadání zvětšuje břicho, dáví se, objevuje se mu pěna u huby a přerývavě dýchá, pak je vysoká pravděpodobnost, že se jedná o otočení žaludku, které vašeho psa ohrožuje na životě. Okamžitě zamiřte k lékaři. Prevencí je udržování dobrých krmných návyků – pejskovi podáváme granule bohaté na bílkoviny, dodržujeme klid před a po jídle a nekrmíme mazlíčka v noci.
Nemoci psů: Rakovina – charakteristika, léčba, prevence
Onkologické onemocnění se bohužel nevyhýbá ani psům. Stejně jako u lidí se rakovina v počáteční fázi může maskovat jako dlouhotrvající obtíže „záhadného“ charakteru. Pokud se však projeví příznaky jako zvětšující se otoky, krvácení, těžké dýchání, obtíže při vylučování, nechutenství či ztráta hmotnosti, neváhejte s návštěvou veterináře. Léčba probíhá ambulantně pomocí chemoterapie. Cílem je prodloužit kvalitní život pejska. Prevencí, stejně jako u lidí, je zdravý životní styl.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků