Šnek africký: neobvyklý mazlíček, který pomáhá léčit ekzémy a popáleniny
Šnek africký je zcela nenáročný mazlíček, který nepotřebuje venčení, česání, nekouše, nedrápe a není nutné mu neustále dělat společnost jako jiným mazlíčkům. To jsou hlavní výhody šneka, ale ne zdaleka ty jediné. Africký šnek je také skvělý pro alergiky a ty z vás, kteří trpíte na ekzémy. Je dokázáno, že dokáží svým slizem léčit ekzémy nebo popáleniny. Rádi vám tohoto netradičního mazlíčka představíme, abyste se mohli snadněji rozhodnout, zda bude pro vás ten pravý.
Africký šnek má krásnou ulitu
Šnek africký neboli oblovka je jeden z mnoha druhů šneků, které se hodí pro chov. Vyznačují se krásnými velkými ulitami, které mohou mít velikost až 30 cm. Původní domovinou šneků afrických jsou pralesy střední Afriky. Většina šneků pochází z Nigérie a Ghany.
V přirozeném prostředí mají rádi teplotu okolo 25 °C. Velkou výhodou šneků afrických také je, že nemají přirozené nepřátele, kteří by je redukovali.
Šnek africký - chov vyžaduje terárium nebo plastový box
Šneci potřebují ke svému spokojenému životu vhodně připravené zázemí. Šnek africký vyžaduje vlhkost okolo 90 %, které docílíme pomocí častého kropení i dobrou podestýlkou. Nejvhodnějším obydlím tak je terárium nebo plastový box, který musí být dobře vybaven:
- místo poklopu dáme pletivo
- podestýlku by měla tvořit rašelina nebo drcený kokosový odpad
- dále potřebujeme dřevo a rostliny
- vhodné je vybudovat menší jezírko
Šnek africký vyžaduje vlhkost okolo 90 %, které docílíme pomocí častého kropení i dobrou podestýlkou.
Africký šnek potřebuje pestrou stravu s vápníkem
I když je šnek nenáročný na chov, je nutné mu podávat kvalitní krmivo. Přirozenou stravou šneka je hlavně zelenina a ovoce. V oblibě ale mají i různé další rostlinky. Co vše mu můžete do pestrého jídelníčku zařadit?
- pampelišky
- jitrocel
- jetel
- kopřivy
- salát
- mrkev
- rajčata
- okurky
- jablka
- banán
Aby se jim ulita dobře vyvíjela, potřebují dostatek vápníku. Nejlepší je dávat šnekovi sépiovou kost. Tu by měl mít stále k dispozici. Další možností je do misky s krmivem přidat mletý krmný vápenec nebo rozdrcené skořápky od vajíčka.
Šnek africký pomáhá léčit ekzémy
Velkou zajímavostí je, že šnek africký je nejen skvělým mazlíčkem, ale také pomáhá při léčbě ekzémů. Jak? Vědci dokázali, že jeho sliz pomáhá nejen atopikům, ale také léčí drobné ranky nebo popáleniny.
Šnek se dožívá věku až 6 let. Výhodou je také finanční nenáročnost. Naopak nevýhodou je vysoká produkce vajec, jelikož jedna snůška může obsahovat až 200 vajec. Navíc se snůška může opakovat až 4krát ročně. Pokud nechcete být šneky zamořeni, je nutné vajíčka ihned zničit.
Šnek africký - chov a udržování hygieny
Terárium je nutné pravidelně čistit a udržovat dobrou hygienu. V obydlí šneků se mnohdy množí octomilky a jejich larvy mohou šnekům velmi škodit. Výskyt mušek omezíme právě pravidelným úklidem - zbavujeme obydlí trusu, odklízíme nedojedenou potravu apod.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků