Toxoplazmóza u koček - co dělat, aby byla zdravá kočka i vy
Každý majitel kočky se už setkal s pojmem toxoplazmóza. Kočku při této nemoci napadá parazit, který na ni nejčastěji číhá v syrovém mase. Ve většině případů nemoc vašeho mazlíčka na životě neohrozí. Ale rozhodně mu ho dokáže znepříjemnit. Řekneme vám, co je toxoplazmóza vlastně zač, poradíme vám, jak se vaše kočka může toxoplazmóze vyhnout a jak se nenakazíte ani vy.
Jak poznat, že má kočka toxoplazmózu?
Dobrá zpráva je, že u většiny koček se nakažení parazitem nijak neprojeví. Nemají ani příznaky, ani vážnější obtíže. Problém ale nastává u koček, které mají slabší organismus. Mezi ty se počítají koťátka, starší kočky, kočičí pacienti s potlačenou imunitou, s virem leukémie koček nebo s onkologickým onemocněním. Když je kočičí organismus oslabený, dokáže s ním nemoc pěkně zamávat. Objevují se horečky, ztráta chuti k jídlu a celková letargie. V kočičím trusu můžete najít i vajíčka. Další vývoj nemoci se liší případ od případu. Infekce může způsobit až zápal plic, zánět sítnice, problémy s vylučováním nebo ovlivňovat centrální nervový systém. V hraničních případech může způsobit i slepotu. Když si ale všimnete, že se s vaším nemocným kočičím přítelem něco děje a včas s ním navštívíte zvěrolékaře, nemoc by zvířátko neměla vážněji ohrozit. Bohužel, toxoplazmózu nemůžete sami diagnostikovat, a to ani, když v kočičím trusu najdete vajíčka. Ty totiž můžou patřit nejrůznějším parazitům. Nejlepší je ihned zdraví vaší kočky svěřit do rukou odborníků. Ti se kromě samotných příznaků zaměří na laboratorní testy krve. Zvěrolékař nasadí kočce antibiotickou kůru a podle potřeby další léčbu. Je důležité v léčení pokračovat, i když už to vypadá, že je kočka v plné síle. Paraziti by se totiž mohli znovu uchytit.
Toxoplazmóze můžete předcházet
Už víme, že paraziti kočku napadají skrz nakažené maso. Měli byste proto snížit riziko, že kočka syrové maso sní, na úplné minimum. Syrové maso kočce sami nedávejte. Dohlédněte také na to, aby jí ho nedávali ani ostatní členové domácnosti. Pokud budete chtít vašemu chlupatému příteli syrové maso přece jen dát, zamrazte je na 48 hodin při teplotě minus 20°C. Zárodky toxoplazmózy to zahubí.
Kočka je ale od přírody lovcem. Pokud má volný přístup na zahradu nebo dvorek, těžko jí zabráníte, aby si den nezpestřila menší loveckou kratochvílí. Když ale zajistíte, aby přes den měla dostatek potravy a nelovila z hladu, nebude mít potřebu kořist po jejím polapení sníst.
Vajíčka parazita jsou velmi odolná. Ve vnějším prostředí můžou přežít až jeden rok. Další důležitou formou prevence je pravidelné čištění kočičí záchodu. Ne nadarmo se říká čistota půl zdraví. Parazit k tomu, aby v kočičím trusu dozrál, potřebuje tři dny. Čistěte tedy záchod denně. Vajíčka nebudou mít jak dozrát a vy se nenakazíte.
Koťátka se můžou nakazit od své matky. Pokud víte, že matka toxoplazmózou trpí, nechejte pro jistotu vyšetřit i její malé.
Paraziti, kteří v pár dnech vyprodukují miliony vajíček
Toxoplazmóza je nemoc, která je jednou z nejčastějších parazitárních onemocnění, a to jak u zvířat, tak u lidí. Způsobuje ji parazit, kterému se v lékařském prostředí říká Toxoplasma gondii. Ten potřebuje hostitele, kočkovitou šelmu, k tomu, aby mohl produkovat svá vajíčka, kterým se říká oocysty. Průběh je jednoduchý. Kočka sní nakažené maso takzvaného mezihostitele. Může se jednat o syrové maso z obchodu nebo nakaženou myš, kterou si ulovila na zahradě. Tím se parazit dostane do kočičího zažívacího traktu. Po třech až deseti dnech se ve stěně tenkého střeva začne množit a produkovat vajíčka. Ty pak kočka vylučuje ve výkalech. Za čtrnáct dnů je tento parazit schopný vyprodukovat miliony vajíček. Tato fáze ale trvá pouze tři týdny. Poté je vůči toxoplazmóze kočka celoživotně imunní.
Lidé a jiná zvířata se sice parazitem taky můžou nakazit, ale jsou takzvaní přechodní hostitelé. To znamená, že parazit v jejich tělech vajíčka neprodukuje, spíše zde vyčkává.
Toxoplazmóza u lidí: spíše se nakazíte z potravin, než od kočky
Příznaky toxoplazmózy u lidí jsou podobné příznakům obyčejné chřipky. Anebo se příznaky neobjeví žádné. Třetina lidí totiž toxoplazmózu prodělala, aniž by o tom věděla. V krvi díky tomu už mají protilátky a další nákazy se nemusí obávat. Riziko, že se od své kočky nakazíte, je ale téměř nulové. Toxoplazmóza se nepřenáší ani dotykem, ani škrábancem nebo kousnutím. Je větší pravděpodobnost, že toxoplazmózu dostanete z málo tepelně upraveného jídla nebo syrového ovoce. Pokud si libujete v krvavých steacích nebo tatarských biftecích, riziko nákazy se zvyšuje.
Jsou zde ale skupiny, které jsou toxoplazmózou ohroženější. Pokud se těhotná žena nakazí toxoplazmózou, může jí onemocnět i miminko. Žena žádnými zvláštními příznaky nemusí netrpět, stejně jako nakažené novorozeně. U něj se ale problémy vyskytnou až po nějaké době. Ve velmi vážných případech může dítě ohluchnout nebo oslepnout. Nicméně pokud si budoucí maminka jídlo tepelně upravuje a umývá ruce ze zahrady, mělo by být vše v pořádku. Parazitu u kočičích výkalů trvá dva až tři dny, než se uchytí. Pokud má tedy nastávající maminka obavy z čistění kočičích toalet kvůli případné nákaze, stačí toaletu čistit denně a není se jak nakazit.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků