Recepty na zdravé psí piškoty
29. 04. 2020 Přečteno: 11477x

Vápník pro psy - kde jej můžeme najít? Potřebují ho hlavně štěňata a březí feny

Je vápník pro psy stejně důležitý jako pro nás? Nepochybně! Stejně jako my, i zvířata potřebují svůj pravidelný přísun vápníku pro správné fungování organismu. Jak tedy svému psovi zajistíte dostatečné množství?

Proč pes potřebuje vápník?

Vápník pro psy znamená to samé, co pro nás. Je to prvek k životu naprosto nezbytný a v těle je přítomen takřka všude. Stará se o zdraví srdce, o srážlivost krve, také o přenos signálů nervovou soustavou  a v neposlední řadě o pevnost kostí a zubů. Většina vápníku se ukládá právě v kostech, odkud se v případě nedostatku uvolňuje do těla.

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

Pes vápník přijímá v potravě. Vstřebává jej skrze stěnu tenkého střeva, čemuž napomáhá dostatek vitaminu D v těle. Přebytek vápníku organismus řeší vyloučením. V některých případech, většinou u problémů se štítnou žlázou nebo u rakoviny, se však uvolňuje příliš mnoho vápníku do krve, což může působit problémy.

Kdy má pes nedostatek vápníku?

Pokud váš pes olizuje stěny, pravděpodobně se snaží doplnit si vápník. Podobné chování bylo pozorováno u slepic, které zobáním vápenaté omítky získávaly potřebný vápník vyčerpaný tvorbou vajec.

Nedostatek vápníku u psa způsobuje řídnutí kostí nebo jejich špatný růst. Kosti se pak nejen mohou snadno lámat, ale celkově omezovat pohyb psa. I klouby a zuby na to doplácejí. Vápník je ale potřeba také kvůli svalům a nervům  — nedostatek může způsobit ochablost, únavu, zrychlené bušení srdce nebo dokonce křeče a bezvědomí.

Vápník pro psy: dejte pozor u štěňat a březích či kojících fen

Doplňky stravy pro psy s obsahem vápníku se hodí nasadit jako posilu obzvlášť když fenka čeká mladé. Hypokalcemická krize neboli kriticky snížené množství vápníku hrozí hlavně u březích a kojících fen, které vydávají mnoho vápníku na kostry svých plodů a potom na mléko pro výživu štěňat. Fena před porodem potřebuje 2x více vápníku, při kojení většího počtu štěňat až 5x více.

Vápník u štěňat je velmi důležitý, a to pro růst. Dlouhodobý nedostatek vápníku u štěněte může vést ke špatnému růstu a způsobit pohybové problémy. Křivice, problém pohybové soustavy způsobený nedostatkem vápníku a vitaminu D, se podle všeho projevuje hlavně u větších plemen. Tam však mohou být skutečnou příčinou deformace jiné problémy, v dnešní době např. překrmování proteiny.

 krmení štěňat vápník pro psy

Doplňky stravy pro psy, které dodají důležité minerály

Vápník pro psy tvoří ideálně 1-2% obsahu krmiva, což jsou běžné granule schopny pokrýt bez problému. Důležitou otázkou je, v jaké formě se vápník v daném krmivu vyskytuje, protože od toho se odvíjí jeho vstřebatelnost. Ke vstřebání je třeba také fosfor. Problémem je ale obvyklý nadbytek fosforu v krmivech, který pak trávení vápníku znesnadňuje.

Někteří lidé se pokoušejí svému psovi doplnit důležitý vápník tvarohem — to je však chyba. Přestože mléčné výrobky obsahují poměrně velké množství vápníku, nejsou příliš dobře stravitelné. A právě kvůli svému příliš velkému obsahu fosforu by tvaroh vašemu psímu mazlíčkovi s vápníkem nepomohl.

Doplňky stravy pro psy, které jsou speciálně navrženy za tímto účelem, vápník doplní nejlépe. Obsahují minerální sloučeniny v takovém poměru, aby se důležité látky správně vstřebaly do těla a zároveň nenarušily trávení. Pokud řešíte, jak krmit štěně, nebo máte u psa podezření na nedostatek vápníku, minerální doplňky stravy by měly pomoci. Konzultujte však předtím jejich nasazení s veterinářem.

Krmivo BARF: Přirozená strava pro zdraví. Myslíte však i na vápník?

BARF strava pro psy je způsob krmení, kdy psi dostávají místo průmyslově vyráběných krmiv čerstvé suroviny. Motivací takového stravovacího návyku je, že majitel má stoprocentní přehled a kontrolu nad tím, co mazlíček dostává.

Krmivo BARF obsahuje především čerstvé maso a vnitřnosti. To bývá v menším množství doplňováno rostlinnými přílohami. Ti, kteří se rozhodnou připravovat svému mazlíčkovi krmení sami, nesmí zapomínat na správné množství minerálů a vitamínů pro pejky!

BARF strava pro psy musí zajistit kompletní výživu včetně minerálů

Při BARFu pes získává vápník hlavně z kostí. Ani s těmi to však nemusíte přehánět. Pro dodání vápníku se hodí občas přidávat do misky drcené vaječné skořápky nebo pivovarské kvasnice, které jsou kromě vápníku také velkým zdrojem vitaminu B, hořčíku a jiných látek.

Minerální doplňky stravy pro psy také pomohou. Musíte se však správně popasovat s dávkováním. Na obalu daného produktu najdete složení a často také doporučené množství na 1 kg váhy psa. Kromě váhy je ale třeba také vzít v úvahu plemeno a věk. Různá plemena se totiž od sebe neliší jen velikostí. Každopádně určitě platí to, že individuální výživové potřeby vašeho psa vám nejlépe přiblíží váš veterinář.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo