Agility je ideálním sportem pro border kolii.
18. 10. 2019 Přečteno: 8730x

Velkému psovi běžný kotec nestačí. Jak postavit kotec pro psa?

Větší psi potřebují více prostoru. Proto musí být psí kotec uzpůsobený speciálně jejich potřebám. Nemusíme ho ale kupovat, lehce si ho vyrobíme sami. S trochou šikovnosti to zvládne každý. Poradíme, jaký psí kotec je vhodný právě pro vašeho mazlíčka, jak postavit kotec pro psa a na co si při stavbě dát pozor.

Psí kotec pro velká plemena: Co nesmí chybět?

Pokud stavíme psí kotec pro velká plemena, musíme zvážit rasu i velikost našeho pejska. Podle toho si určíme, jak velký kotec chceme mít. Jak psí kotec pro velká plemena vypadá?

Čtěte také:

Zdravý vývoj štěněte po narození: ve 4. měsíci se výrazně projevuje psí povaha

Psí kotec může mít střechu. Pejska chrání před deštěm i sluncem. Nejodolnější je plechová. Levnější variantou je udělat střechu z pletiva, přes kterou na léto přehodíme tkaninu.

Kotec potřebuje podlahu z desek, které jsou impregnované. V létě chladí a v zimě naopak hřejí. Pes se díky podlaze nepodhrabe ven a zároveň nebude při deštivém počasí v blátě. Psí kotec pro velká plemena by neměl mít podlahu z dlažby, větší psi mají sklony k artróze a tvrdá podlaha by jim mohla uškodit.

Stěny kotce jsou vyrobené z odolného materiálu. Nejčastěji se používá pletivo, dobře splní svůj účel a je ekonomické. Přesto, větší plemena mají sílu a mohou pletivo poničit. Profesionální psí kotec může být i z plechových trubek. Ty jsou odolné jak proti vlivům počasí, tak proti manuálnímu poškození. Jedna ze stran kotce může být plná, například z impregnovaného dřeva. Ale více jak dvě plné stěny se nedoporučují. Pejsek by neměl dostatečný styk s okolím a strádal by.

Psí kotec by měl mít boudu, kde bude mít pes ochranu před počasím i místo na spánek. Měla by mít dvě části, které se označují jako předsíňka a ložnice.

Psí kotec pro velká plemena má ideálně rozměry 2x4 metrů. Pohodlně se sem vleze jak pejsek, tak bouda. Zároveň bude mít pes dostatek prostoru i mimo boudu. U velkých psů platí, že čím větší je psí kotec, tím lepší.

Zvažme i okolí kotce. Psí kotec pro velká plemena by měl být na klidném místě, na které celý den nepraží slunce. Kotec by měl být blízko našeho domu. Tak bude mít pes pocit, že je nám blíže a nebude se cítit odcizený. Berme ohled i na sousedy, psí kotec na hranici s jiným pozemkem by mohl sousedy rušit.

Jednoduchý návod, jak postavit kotec pro psa

Předem si dobře rozmysleme, jaké rozměry by náš kotec měl mít. Navrhněme si plánek, kterým se budeme řídit. Vyhneme se zmatkům při samotné stavbě. Existuje jednoduchý postup, jak postavit kotec pro psa. Základní návrh můžeme uzpůsobit naším potřebám anebo si ho trochu pozměnit. Co se nám bude při stavbě hodit? OSB desky, pletivo anebo pozinkované mříže v rámech, dřevěné hranoly, beton a plotové sloupky. Jak postavit kotec pro psa?

1. Základem toho, jak postavit kotec pro psa, je výběr rovného místa. Jako první krok je zapotřebí vyrobit podezdívku. Z betonu vytvoříme čtyři betonové sloupky, díky kterým bude podlaha kotce vyvýšená. Do sloupů pak zabetonujeme tyče, které budou tvořit kostru celého kotce.

2. Nařežme si dřevěné hranoly tak, abychom z nich vytvořili rám celé podlážky. Napříč připevněme dřevěné trámky, které budou podlážku podpírat. Umístěme je od sebe v rozmezí zhruba 60 centimetrů.

3. Na podlážku položme podlahu. Buďto impregnovaná a ohoblovaná prkna anebo OSB desky.

4. Nyní vytvořme zbytek kostry. Strop uděláme tak, že na plotové sloupy připevníme dřevěné hranoly podél obvodu kotce a také napříč. Vytvoříme dobrý základ, na který budeme moci připevnit OSB desky jako strop.

5. Ze stropu musí dobře odtékat voda. Proto by měly desky přesahovat. Alespoň o 40 centimetrů.

6. Na závěr vytvoříme stěny. Můžeme použít pletivo, které je sice nejlevnější, ale pes ho s trochou šikovnosti a síly může zničit. Nejodolnější jsou nerezové a pozinkované mříže v rámech. Výhodou je, že je k sobě nemusíme svařovat. Montují se. Ohrazení kotce připevníme k plotovým sloupkům.

7. Jednu ze stěn můžeme udělat pevnou, například z OSB desek. Přichytíme ji ke zbytku konstrukce a psí kotec pro velká plemena je hotový.

Na psí kotec si mazlíček musí zvykat od štěněte

Psí kotec je pro mazlíčka velmi důležitý. Je to výhradně jeho prostor, má zde soukromí a je chráněný před nepříznivým počasím. Ačkoli bychom měli psovi poskytnout dostatek času mimo kotec, neměli bychom obydlí pro psa brát na lehkou váhu.

  • Na psí kotec bychom měli pejska zvykat už když je štěňátko. Zpočátku z toho příliš radostný nebude. Časem ale pochopí, že je to prostor speciálně pro něj.
  • Psí kotec pro velká plemena má několik výhod. Pes bude chráněný před špatným počasím a bude mít své soukromí. Protože větší plemena jsou často venkovní, poskytněme pejskovi důstojný domov, ne pouze boudu.
  • I pro nás má psí kotec řadu výhod. Nehrozí, že by pes bez našeho dozoru zdemoloval zahradu a nebude návštěvy nečekaně vítat olizováním obličeje anebo na ně zblízka vrčet. Pes je zde navíc chráněný, neuteče nám a neohrozí ho kolemjedoucí auto.
  • Pokud máme vícero pejsků, vyplatí se, aby měl každý svůj vlastní psí kotec. Vyhneme se různým šarvátkám a nepohodlí pejsků.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo