Línání a nemoci srsti u koček
13. 11. 2019 Přečteno: 5994x

Výživa koťat krok za krokem: Proč musíme kotě krmit jinak než dospělou kočku?

Nová koťátka nám do domova vnesou spoustu radosti. Chceme pro ně to nejlepší a dát jim vše, co potřebují. Proto bychom měli začít zejména u jejich stravování. Správné krmení koťat je totiž základem jejich zdraví. Kotě má v porovnání s dospělou kočkou odlišné nároky na nejrůznější živiny. Poradíme, jak se v krmení pro koťata vyznat a jak by měla péče o kotě vypadat.

Výživa koťat: Od mléka, přes příkrmy až k pevné stravě

Výživa koťat nejprve záleží pouze na mamince. Koťata pijí až do jednoho měsíce výhradně mléko. Poté si začínají postupně zvykat na pevnou stravou. A v tuto dobu k nám také koťátka nejčastěji přicházejí domů. Pokud bychom začali kotě pevnou stravou krmit dříve, bude mít těžké žaludeční potíže. Jeho zažívání zatím není na tuhou stravu připravené. Kotě má celkem malý žaludek, a proto musí být výživa koťat nejprve v menších, zato ale častějších dávkách. Jinak do sebe nedostane všechny živiny, které potřebuje.

  • do 3 týdnů: Kotě prozatím potřebuje pouze mateřské mléko. Nezapomínejme také na kvalitní krmivo pro kojící maminku, potřebuje daleko více živin jak pro sebe, tak na mléko pro koťata. Pokud ho kočka kojit nemůže, výživa koťat zbývá na nás. Kupme speciální mléko pro koťata.
  • 4 až 12 týdnů: Kotěcí zažívání je připravené na tužší potravu. Navíc začíná produkce mléka u maminky klesat. Výživa koťat se proto částečně přesouvá na příkrmy. Jsou to většinou speciální granule pro rostoucí koťata. Granule namočme do vody anebo vývaru. Nejenže se budou kotěti zpočátku lépe přijímat, ale dostaneme do něj také více tekutin. Koťatům můžeme dát i zdravé a kvalitní kapsičky.
  • Na konci 4. týdne: Kotě by mělo ochutnat příkrm poprvé.
  • Od 6. do 8. týdne: Začínejme s postupným odstavováním. Výživa koťat bude zahrnovat jak mateřské mléko, tak tuhou potravu.
  • V 10. týdnu: Kotě by už nemělo přijímat mléko od maminky, ale výhradně tuhou stravu.

 

Výživa koťat: Denní počet porcí podle věku

Úplně odstavené kotě v 10. týdnu krmíme šestkrát denně.

Mezi 3 až 6 měsíci krmíme kotě čtyřikrát pětkrát denně.

Jakmile dosáhne kotě věku 6 měsíců, krmme jej již jen třikrát denně.

Kočka je dospělá v jednom roce. Pak jí stačí dostávat krmení dvakrát denně. Můžeme také přejít na granule pro dospělé kočky, do té doby ji krmíme výhradně granulemi pro koťata. Ačkoli už kolem půl roku vypadá dospěle, zdání klame. Stále jí musí zůstat výživa pro koťata.

Co krmení pro koťata musí obsahovat?

Vývoj kotěte je fascinující. Roste totiž opravdu rychle. Dokonce roste více jak desetkrát rychleji než dítě. A protože se vše v jeho těle vyvíjí velmi rychle, už malé zanedbání výživy může způsobit závažné zdravotní problémy. Při výběru krmení pro koťata buďme obzvláště pečliví. Výživa koťat by měla být plná živin a kvalitních ingrediencí. Krmení pro koťata toho musí obsahovat celou řadu. Kromě bílkovin potřebuje vývoj kotěte hlavně bohatou dávku vitamínů a minerálů.

  • Vitamín A: Je nezbytný na celou řadu funkcí kotěcího těla. Pří vývoji kotěte je potřebný na Imunitu, kůži a srst, sliznice, zuby i kosti. Krmení pro koťata ho proto musí mít dostatek.
  • Polynenasycené mastné kyseliny: Patří sem omega3 a omega6 mastné kyseliny. Kotě je potřebuje hlavně kvůli stavební funkci.
  • Taurin: Pro výživu koťat je nepostradatelný kvůli zdravému vývoji srdce, očím a nervové soustavě. Také je důležitý pro správné vstřebávání tuků.
  • Bílkoviny a tuky: kotě ve vývoji jich potřebuje více, než dospělé kočky. Krmení pro koťata musí obsahovat bílkoviny živočišného původu. Kočka je narozdíl od psa masožravec.

 

Co by krmení pro koťata obsahovat nemělo?

Vyhnout bychom se měli příliš vysokému množství uhlohydrátů. Maximální podíl by měl být 10 %.

Není vhodné ani mléko. Laktóza je pro kočky špatně stravitelná. Pro koťata ještě hůře, nemají ještě zcela vyvinuté zažívání.

Vhodné není ani krmení pro koťata s játry. Jsou pro ně až příliš energetická.

5 pravidel péče o kotě

  1. Při množství se řiďme doporučeným dávkováním na obalu. Péče o kotě proto vypadá tak, že celkovou denní doporučenou dávku rozdělíme na potřebný počet porcí za den.
  2. Kočky narozdíl od psů nesní víc, než potřebují. Naopak sní často jen trochu a za nějakou dobu se k misce vrátí. Proto koťatům krmivo neodebírejme, pokud ho ihned nespotřebují. Pravděpodobně se k němu za chvíli budou chtít vrátit.
  3. Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu. Pokud granule dáváme namočit do vody, neměla by být studená.
  4. Základem péče o kotě je také čerstvá voda. Když je kočka ještě mladší, nechávejme po bytě více misek s vodou na různých místech. Ideálně je nedávejme hned vedle misky na potravu. Kočky pak z misek nerady pijí. Stejně tak se vyhněme místům v blízkosti kočičí toalety.
  5. Jsou potraviny, které do péče o kotě nepatří. Například lidské pamlsky, nepřemražené syrové maso a výrobky obsahující laktózu.
  6. Krmme koťata pravidelně. Budou vědět, kdy čekat dobroty.

 

Přečtěte si nás seriál článků na téma vývoj kotěte:

Vývoj kotěte v 1. měsíci

Vývoj kotěte v 2. měsíci

Vývoj kotěte v 3. měsíci

Vývoj kotěte od 4. měsíce

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo