22. 11. 2019 Přečteno: 11976x

Zánět žaludku u psa může být nebezpečný. Jak jej vyléčit?

Zažívání našeho mazlíčka je velmi důležité. Živiny se z něj dostávají do celého těla a ovlivňují činnost nejrůznějších orgánů. Problémy jako je zvracení u psa anebo krvavý průjem u psa, mohou mazlíčka ohrozit. Zejména, pokud se opakují. Proto bychom problém neměli podceňovat. Naštěstí se dá akutní zánět žaludku u psa úplně vyléčit. Poradíme, jak nemoc rozpoznat a rychle řešit.

Zánět žaludku u psa způsobují alergie, špatné jídlo i infekce

Zánět žaludku u psa se jinak nazývá gastritida. Celý lékařský název zní zánět sliznice žaludku. Příčin, proč se u pejska objeví, může být mnoho. A řadě z nich můžeme předejít. Často se jedná o jednorázovou záležitost, kdy pejsek snědl co neměl. Gastritida pak s dobrou péčí brzy odezní. V některých případech ale může nemoc trvat delší dobu. Pak se problém stává závažnějším. Při příznacích zánětu žaludku u psa navštivme veterináře.

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

Alergie: I pejsci mohou mít alergickou reakci na potravu. Bohužel, to většinou zjistíme, až když pejsek alergen sní. Nejčastěji se psí alergie projeví už u štěněte. Pokud se zánět žaludku u psa objeví poté, co jsme mu změnili granule anebo dali na zub něco nového, vraťme se k osvědčenému krmivu a pejska pozorujme. Zvracení u psa, který je ještě štěňátko, může být obzvlášť nebezpečné.

Infekce: Může být virového i bakteriálního původu. Škodlivé organismy způsobí zánět žaludku u psa, většinou ten akutní.

Otrava krve: Jedním z důvodů, proč se zánět žaludku u psa objeví, je závažný problém otravy krve. V takovém případě není ohrožené pouze zažívání, ale celkové zdraví pejska.

Škodlivé látky: Ať už jde o vyjedení odpadkového koše, snědení lidských léků či požití chemikálií na uklízení, většinou pejskovi odstartují zažívací problémy. Jeden z nich je i zánět žaludku u psa. Mazlíček se ale často vyzvrací a vše je v pořádku. U chemických látek nebo léků ale buďme opatrnější, mohou napáchat větší škody.

Jaké má zánět žaludku u psa příznaky?

Časté zvracení u psa může souviset s gastritidou. Zejména, pokud trvá delší dobu. Ve zvratcích může být i krev.

Zánět žaludku u psa způsobuje i nechutenství. Nezřídka začíná pejsek také ubývat na váze.

Pes je velmi unavený, často odpočívá a je apatický.

Ve stolici můžeme vidět natrávenou krev. Stolice má pak černou barvu. Pokud se objevuje krvavý průjem u psa a stolice má barvu červenou, jedná se spíše o problém se střevy.

Zánět žaludku u psa pomůže vyřešit zvěrolékař

Déle trvající zánět žaludku u psa bychom neprodleně měli řešit s veterinářem. Problém také nastává, když se zánět opakuje. Může to signalizovat závažnější onemocnění nebo jiný zdravotní problém. Mezi takové patří například choroby střev, selhávání ledvin anebo rakovina žaludku. V takovém případě se bez lékařské pomoci neobejdeme. Gastritida se může stát až chronickým onemocněním. Jak nám veterinář pomůže?

  1. Pomocí různých vyšetření, jako je rozbor krve či stolice, ultrazvuk, rentgen břicha či endoskopie zjistí, proč se zánět žaludku u psa vlastně objevil.
  2. I když některá vyšetření nepatří mezi nejpříjemnější, určitě se jim nebraňme. Pejskovi můžeme ušetřit daleko vážnější zdravotní problémy.
  3. Mazlíčkovi může veterinář předepsat léky na zmírnění zvracení. Také na zklidnění žaludku a zažívání. Pravděpodobně nasadí i dietu.
  4. V případě, že za zánět žaludku u psa může nějaké jiné onemocnění, veterinář si s ním poradí.

Zánět žaludku u psa: Jak pejskovi pomůžeme my?

Pejsek potřebuje i naši pomoc. Gastritida u psa vyžaduje hlavně dietu a pečlivé pozorování. Pokud se mazlíčkův stav zhorší, na nic nečekejme a navštivme zvěrolékaře.

Pokud se u mazlíčka objeví podezřelé příznaky, dávejme na něj pozor. Jednorázové problémy nemusí být nic vážného. Do několika hodin by vše mělo být při starém. V případě, že se ve stolici anebo při zvracení u psa objeví krev, určitě navštivme veterináře.

Při zvracení u psa nedávejme několik hodin mazlíčkovi vůbec žádné jídlo. Zažívání se musí zklidnit, jinak by pejsek začal zvracet znovu. Pokud pejska trápí zažívací problémy, můžete vyzkoušet speciální krmivo navržené k podpoře léčby onemocnění trávícího traktu. 

Nastolme klidový režim. Pejsek musí dostat čas se zotavit.

Dodržujme dietu. Pomůže vařená rýže a kuře. Je to dietní a výživné jídlo.

Pejsek musí zůstat hydratovaný. Zejména, pokud má i střevní problémy. Často jde zánět žaludku u psa ruku v ruce i se střevním onemocněním.

Dávejme si pozor na to, s čím pejsek přijde do kontaktu. Zažívací problémy, jako zánět žaludku u psa, zvracení u psa anebo i krvavý průjem u psa, můžou způsobit běžně dostupné věci. Léky dávejme zcela mimo jeho blízkost. Stejně tak i chemické přípravky. Nikdy mu nedávejme jídlo určené pro lidi a zabezpečme i odpadkový koš. Na procházkách dávejme pozor, aby pejsek nesnědl něco, co najde na zemi anebo nevypil vodu z kaluže.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo