Želví krunýř je sice pevný a odolný, potřebuje ale dobrou péči
Na první pohled se může zdát, že želví krunýř je tak odolný a pevný, že nepotřebuje naprosto žádnou zvláštní péči. Opak je ale pravdou. Podle krunýře dokonce můžeme poznat, zda je želva zdravá anebo jestli ji něco trápí. Chov suchozemské želvy, ale i té vodní vyžaduje taktéž péči o krunýř. Nejedná se o nic složitého. Jen je potřeba vědět, jak zajistit, aby měla želva krásný a zdravý krunýř.
Želví krunýř na želvu mnohé práskne
Krunýř želvy je tvořený ze dvou částí, které jsou na bocích spojené srůstem. Jednu vrstvu krunýře tvoří kost, druhou rohovina. Jedná se o kostěnou schránku, která je uvnitř prokrvená a poměrně citlivá. Krunýř je sice pevný a odolný, ovšem rozhodně nesnese všelijaké zacházení.
Chov želv může být někdy náročný. Želví řeč těla vám ale prozradí mnohé o jejich potřebách
Při pádu z velké výšky se může krunýř zlomit. Proto si při manipulaci se želvou dávejme pozor, aby nám nespadla a nezranila se. Krunýř na želvu také mnohé prozradí. Například pokud je želva nevhodně krmena, projeví se to na deformaci krunýře.
Chov suchozemské želvy se neobejde bez vitaminů
Suchozemská želva potřebuje ke správnému růstu vitamin D. Ten se ve volné přírodě do těla želvy dostává ze sluníčka. Bez něj může želva dostat křivici. Je tedy potřeba, abychom želvu chovanou doma dávali občas na sluníčko. To však zdaleka nestačí.
Kromě vitaminu D musíme želvě poskytnout i vitamin A i vápník. Vitaminy jsou nezbytné k tomu, aby se krunýř želvy dobře vyvíjel, byl pevný, odolný a zdravý. A jak do želvy vitaminy dostaneme? Ve zverimexu můžete koupit vitaminové přípravky a různé doplňky stravy, které želvě poskytnou vše, co potřebuje.
Vodní želva - chov vyžaduje i čištění krunýře
Vodní želva je na chov náročnější než ta suchozemská. Nemůžete ji třeba jen tak vypustit na zahradu. Želvy potřebují dostatek prostoru a pestrou stravu. O krunýř se musíme starat pečlivě a pravidelně.
- Vezmeme si měkký kartáček na zuby
- Kartáček namočíme do vody a pomalu čistíme centimetr po centimetru
Jestliže uvidíte, že se z krunýře odlupují šupiny, nezalekněte se. Je to zcela normální. A želvě tím neubližujete. U vodních želv se krunýř musí čistit častěji, jelikož je více pokryt nečistotou. Jelikož tráví většinu času ve vodě, krunýř jim obrůstá řasou.
Mláďata mají krunýř měkký a postupem času jim tvrdne. Mladší želvy se mohou také pochlubit mnohem pestřejším krunýřem. Tmavší barva značí starší želvu.
Želví krunýř a jeho nemoci
I když se o želvu staráme, jak jen můžeme, není to bohužel vždy stoprocentní záruka jejího zdraví. Mnohdy trpí hlavně krunýř želvy, který je odrazem jejího zdravotního stavu. Častým problémem je deformace krunýře.
Zdeformovaný krunýř
Jestliže je krunýř želvy nepravidelně utvářený, například vyboulený, propadlý, silně zploštělý anebo se v něm vytvořily otvory, pak má želva vážný problém.
Příčiny: nedostatek vitaminů či vápníku, což je způsobeno nekvalitní a jednotvárnou stravou. Příčinou však může být i příliš vysoká teplota v teráriu pro želvy nebo překrmování.
Ošetření: Jestliže je deformace v počátečním stádiu a všimneme si problémů včas, můžeme želvě pomoci díky vylepšení jejího jídelníčku. Jestliže je ale krunýř poškozený příliš, okamžitě navštivte veterináře.
Chov suchozemské želvy: prevencí je kvalitní strava
Jídelníček musí být pestrý a vyvážený. Jen tak bude želva spokojená a zdravá. A co nesmí na její prostřené tabuli chybět?
- Zelenina - kapusta, kedlubna, zelí, salát, mrkev, řepa, okurka, ředkvičky, rukola, polníček
- Listy i květy pampelišky, jitrocele, jetel, hluchavka
- Ovoce - jahody, jablka, třešně, maliny
Citrusové plody jako jsou pomeranče nebo grepy nejsou dobrou volbou, jelikož zabraňují vstřebání vápníku.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků