Suchozemská želva vám může dělat společníka až 50 let. Chovat ji dokáže i naprostý začátečník
Pejska, kočku nebo křečka chová skoro každý druhý. Co takhle pořídit si želvu? Suchozemská želva se pyšní svou dlouhověkostí, jelikož vám může dělat společnost neuvěřitelných 50 až 100let. Chov není nikterak náročný, a proto ji může chovat i naprostý začátečník, který nemá žádné zkušenosti. Rádi vám poradíme, co vše je potřeba o želvách vědět, než se rozhodnete je začít chovat.
Jaké existují druhy želv? Suchozemská želva, vodní i bahenní
Želvy patří do živočišné třídy plazů a jsou studenokrevné. Jsou tedy odkázané na teplo a světlo zvnějšku, jelikož jejich teplota těla se mění podle okolního prostředí. Jejich tělo je chráněno kostěným a pevným krunýřem. Nejstarší druhy želv žily již před 200 miliony let, želvy tedy patří mezi nejstarší dosud žijící skupinu plazů.
Existuje několik druhů želv, přičemž nejčastější dělení je následující:
- Suchozemská želva - charakteristické jsou tím, že mají tlusté nohy a poměrně mohutné tělo s velkým a vysoce vyklenutím krunýřem. Jsou převážně býložravé.
- Bahenní želva - tento druh želvy má na nohách částečně plovací blány a řadí se mezi želvy přechodného typu.
- Vodní želva - na rozdíl od suchozemských mají tyto želvy menší tělo, méně vyklenutý krunýř a mezi prsty plovací blány. Jsou velmi rychlé na suchu i ve vodě. Patří mezi masožravé želvy.
Vhodné druhy želv pro chov doma
Vybírat můžete mezi mnoho druhy želv. Některé jsou ale pro chov doma vhodnější. Mezi nejčastěji chované želvy patří:
- Želva zelená
- Želva žlutohnědá
- Želva stepní
- Želva vroubená
- Želva hvězdnatá
- Želva nádherná (ozdobná)
Želva suchozemská a želva vodní mají odlišnou povahu
Když si budete želvu pořizovat, je potřeba především vědět, jak ji vybavit domov, čím ji krmit a jak se o ni starat, aby byla zdravá a dělala vám dlouhá léta společnost. Odborníci radí, že do rodiny je ideální pro chov želva suchozemská, jelikož je více společenská a klidná. Naopak vodní želva je dravec, který může i kousnout. Je často nevypočitatelná.
Čím želvy krmit? Suchozemská želva je býložravec, vodní želva zase masožravec
I když jsou želvy převážně býložravé a živí se rostlinami, najdou se mezi nimi i masožravé, které si rády pochutnají třeba na hovězím mase nebo žížalách. Jídelníček by měl být hlavně pestrý. Vybírejte jen kvalitní potraviny a nikdy jí nevdávejte zbytky od stolu nebo z kuchyně. Želva není odpadkový koš.
Jídelníček je potřeba obohatit o vápník, konkrétně jí můžete dávat sépiové kosti nebo vaječné skořápky. Pro správný vývoj krunýře je kvalitní a vyvážený jídelníček základem. A jak často krmíme? Mláďata krmíme denně, dospělé želvy již třeba jen 3krát týdně.
Býložravé želvy
Želvám dáváme nenadýmavou zeleninu a ovoce, plané rostliny jako jsou jitrocel, jetel, smetanka a pampeliška.
Masožravé želvy
Pochutnají si na hlemýždích, žížalách nebo syrovém drůbežím i hovězím masu.
Jak želvě vybavit domov? Dostatek prostoru a volný pohyb je základem
Želva potřebuje hlavně hodně prostoru, aby se mohla volně pohybovat. Proto je potřeba pořídit velké terárium, kde se bude cítit želva příjemně a nikoliv stísněně.
A čím akvárium vybavit?
Kořeny a kameny - zde se může želva vyhřívat.
Zdroj tepla - žárovka by měla osvětlit a vytopit terárium přes den na 40 stupňů. Na dalších místech by měla mít želva možnost se i zchladit, a proto by teplota měla dosahovat okolo 20 stupňů.
Písek - dno vyložte pískem, po kterém se bude želva pohybovat a na kterém bude i odpočívat.
Nádržka s vodou - tu mají želvy nejen pro pití, ale také se v ní rády koupou. Nezapomínejte ji pravidelně vyměňovat, aby byla vždy čistá.
Filtr - filtruje vodu a udržuje ji čistou.
Teploměr s termostatem - musíte vždy vědět, jaká teplota je v teráriu, abyste ji mohli upravovat.
Suchozemské želvy můžete dávat přes léto i na zahradu do ohrádky. Bahenní a vodní ale udržujte po celý rok v teráriu, kde budou mít dostatek vodní plochy.
Želvu vybírejte pečlivě
Želvičku si kupte od zkušeného chovatele, který vám může poradit i nějaké tajné triky a typy, jak se o želvu starat. Vybrat si můžete i ve zverimexu. Nezapomeňte si vybranou želvu dobře prohlédnout. Krunýř nesmí být poškozený, oči a nozdry musí být čisté. Dále si všímejte nožiček, kterými musí stejnoměrně pohybovat. Při pohybu by měla mít vzpřímenou hlavu.
Jestli nechcete, aby se želvička v teráriu sama nudila, pořiďte jí rovnou kamaráda. Nezapomínejte na to, že čím více budete mít želviček, tím větší potřebujete i terárium. Při převozu domů postačí třeba kartonová krabice.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků