Ochrana psa před klíšťaty: Na jaké metody vsadit?
Ochrana psa před klíšťaty je absolutní prioritou kdejakého pejskaře už při prvních náznacích teplého počasí. Jenže, někdy je složité vybrat tu správnou, která bude domácímu mazlíčkovi nejlépe vyhovovat. Vsadit můžete hned na několik praktických metod, díky nimž budou klíšťata a jiní parazité pasé v jakékoliv sezóně. Inspirujte se našimi tipy!
Klíšťata jsou nebezpeční parazité, kteří ohrožují různými nemocemi nejen lidi ale i domácí mazlíčky. Ochrana psa před klíšťaty je tedy na místě, pokud chcete preventivně působit a zachovat jeho zdraví. Na trhu je k dispozici celá řada sprejů, tablet anebo dokonce obojků. Je jen na vás, co zvolíte a jaká metoda sedne mazlíčkovi.
Ochrana psa před klíšťaty aneb Začněte od základu
Jakmile se dostanete k situaci, kdy je zapotřebí pejska vykoupat, jisto jistě použijte psí šampon proti parazitům. Mějte však na paměti, že ten nemá sám o sobě protektivní charakter. Musíte ho tak kombinovat s jinými prostředky pro ochranu psa před klíšťaty a jinými parazity. Vodou a šamponem totiž smyjete pouze nečistoty a případné parazity, kteří jsou aktuálně na těle zvířete. Co se pak týká samotného koupání, s frekvencí to určitě nepřehánějte, abyste zachovali přirozenou mikroflóru kůže. Obecně se má za to, že 4x za rok by mělo stačit – záleží ale samozřejmě na okolnostech, tj. zda pes nezapáchá, někde se nevyválel a podobně.
Ochrana psa před klíšťaty pomocí repelentů ve spreji
Klasické sprejové repelenty jsou asi nejlevnější metodou, jak ochránit psa před klíšťaty. Použít je můžete nejen na srst zvířete, ale také k vystříkání pelíšku. Nevýhodou této metody je však to, že má krátkou protektivní schopnost – tedy znatelně se po několika dnech sníží její účinnost a značně klesá například po koupání. Opakovaná aplikace je proto nutná. Majitel psa musí být také velmi pečlivý při nanášení – měl by skutečně obsáhnout všechna místa na těle zvířete. Při výběru sprejových repelentů čtěte pečlivě složení a také posuďte vhodnost pro březí fenky či alergické a citlivé pejsky. Můžete si nechat konec konců poradit od veterináře. Samotnou kapitolou jsou pak přírodní repelenty z esenciálních olejů, koření a aromatických bylinek (např. z rozmarýnu), které jsou k dostání též na trhu - jejich přidanou hodnotou je složení bez chemických látek.
Ochrana psa před klíšťaty pomocí tablet s antiparazitním účinkem
U svého veterináře anebo v mnoha lékárnách můžete zakoupit i žvýkací tabletu k ochraně psa před klíšťaty a jinými parazity. Musíte si však poznamenat den, kdy jste ji podali a dát pozor, aby ji pes zodpovědně sežral. K dostání je více druhů tablet s odlišnou dobou účinnosti – některé mohou působit protektivně i 12 týdnů. Pokud se nejste jistí, zda je tento druh prevence pro vašeho pejska vhodný, opět se poraďte s veterinářem.
Ochrana psa před klíšťaty a další možnosti
Pejskařům však trh nabízí i mnoho dalších způsobů k ochraně psa před klíšťaty:
- Antiparazitní obojek: mezi majiteli pejsků je tento způsob ochrany proti klíšťatům a jiným parazitům velmi oblíbený, i když je nákladnější. Nemusí být však vhodný pro všechny zvířata. Citlivější psi na něj mohou reagovat alergií. Pečlivě tedy sledujte okolí obojku, zda není zarudlé či jinak podrážděné. Pokud ano, obojek sejměte a zvolte jinou metodu prevence. Účinek má jinak dlouhodobější – některé druhy obojků až osm měsíců! Rada: vybírejte takový obojek, který je bez zápachu a je voděodolný. Také jej správně nasaďte podle pokynů výrobce.
- Elektronický repelent/Ultrazvukový odpuzovač: patří do vyšší cenové kategorie a funguje na bázi ultrazvukových impulzů, které odrazují parazity až do tří metrů v okolí. Prodává se často ve formě dobíjitelného přívěsku na obojek a vhodný je i pro citlivější pejsky se sklony k alergiím. Před koupáním jej ale musíte sundat. Vhodné je kombinovat tento způsob ochrany psa proti klíšťatům např. ještě s antiparazitním sprejem.
- SpotOn: jedná se o přípravek ve formě roztoku, který aplikujete na kůži zvířete pomocí pipety. Účinnost mívá přibližně od jednoho do tří měsíců, poté musíte aplikaci opakovat.
Ochrana psa před klíšťaty a pár rad na závěr
Ať už zvolíte jakýkoliv přípravek k ochraně psa před klíšťaty, vždy kontrolujte svého mazlíčka, zda na něj reaguje adekvátně a nejeví žádné známky alergické reakce. Nejistí pejskaři se pak mohou samozřejmě poradit s veterinárním lékařem. Kromě výše uvedených protektivních metod také dbejte na to, abyste se, pokud možno vyhýbali při procházkách vysokým travám a křovinám, ve kterých se klíšťatům daří nejvíce. A i přesto, že je váš pejsek chráněn, nezapomeňte jej pravidelně prohlížet – pokud nějaké klíště najdete, ihned jej odstraňte vhodným způsobem.
Autor článku: Iveta Reinisch
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků