Druhy želv: želvy se liší nejen vzhledem, ale také povahou a způsobem stravování
20. 08. 2018 Přečteno: 2802x

Přemýšlíte jaká suchozemská želva bude tou pravou pro vaše terárium? Želva zelenavá je vhodná i pro chovatele začátečníky!

Pokud jste se rozhodli, že nejrozšířenější suchozemská želva, a sice želva zelenavá, bude vaším novým mazlíčkem a nebo společníkem pro vaše ratolesti, přinášíme vám pár tipů na co si dát při chovu pozor a jak se o želvičku správně postarat.

Želva zelenavá - charakteristika

Želva zelenavá je býložravá suchozemská želva a ve volné přírodě byste ji našli v jižní Evropě, kde se nejvíce vyskytuje v oblasti od Itálie přes Chorvatsko, Albánii, Řecko až po Bulharsko a Turecko. Želvy zelenavé dorůstají až 25 centimetrů. V přirozených podmínkách se želvy zelenavé dožívají 70 až 100 let.

Čtěte také:

Chameleon je krásným, ale náročným mazlíčkem

Želva zelenavá – jak poznat pohlaví?

Rozdíly mezi samicí a samcem jsou pro chovatele dobře rozpoznatelné až při velikosti jedince většího než 10 cm. Jedním z rozdílů, který určuje pohlaví želvy je krunýř, který u samice bývá delší než u samce. Dalším poznávacím znamením může být plastron želvy, který u samice bývá plochý, zatímco u samce je zakřivený směrem dovnitř. Rozdíl mezi samicí a samcem je také v délce drápů. Samec má oproti samici drápky delší. Stejně jako drápky je u samce delší také ocásek.

Chov želvy zelenavé

Želva zelenavá není příliš náročná na chov, proto jestli s chovem želv začínáte, je pro vás tou správnou volbou. Poradíme vám, bez čeho se suchozemská želva neobejde ve svém teráriu a jak byste měli želvu zelenavou správně krmit.

Želva zelenavá - jak vybavit terárium?

První, na co musíte při pořizování terária myslet, je jeho rozměr. Velikost terária se odvíjí od toho, kolik želv v něm chcete chovat. Pro pěticentimetrové mládě vám postačí terárium o velikosti 60 x 40cm, avšak pokud nechcete za rok kupovat terárium nové, investujte rovnou do terária 100 x 60cm, které vám bude stačit i pro dospělého jedince želvy zelenavé. Suchozemská želva potřebuje terárium vysoké minimálně 45 cm, aby nemohla vylézt ven.

Substrát pro suchozemské želvy

Vhodným substrátem pro želvu zelenavou do terária je kopaný písek, kopaný písek s rašelinou či zemina písčité konzistence s kopaným pískem. Substrát v teráriu by se měl co nejvíce podobat jejich přirozenému prostředí. V hoblinách se suchozemská želva špatně pohybuje, musejí se často měnit a část hoblin můžou želvy pozřít společně s potravou.

Pozadí terária pro suchozemské želvy

Aby želvy nelákalo pokoušet se dostat z terária ven, tři jeho stěny by měly být zastíněné. Zvolit můžete 3D tvarované pozadí stejně tak jako obyčejnou papírovou tapetu.

Miska

Do misky v teráriu by se želva zelenavá měla vlézt celá. Misku vybírejte dostatečně mělkou, aby do ní želva mohla pohodlně nalézt a zase vylézt ven. Vyhněte se miskám s hladkým kluzkým povrchem, na kterých by to želvě mohlo klouzat.

Dekorace

Ideální dekorací jsou kameny, o které si suchozemská želva může brousit drápky, ošetřené kúry nebo například klacky. Pozor si dávejte na to, abyste vysoké překážky a klacíky neumisťovali v blízkosti výhřevné žárovky, aby nedošlo k přehřátí vašeho mazlíčka. Pokud chcete vaší želvičce dopřát kousek zeleně, pozor si dávejte na to, aby živé rostliny nebyly jedovaté. U umělohmotných je potřeba volit takové, které mají listy pořádně připevněné, aby nedošlo k jejich pozření.

Osvětlení

V případě, že terárium není umístěné tak, aby želvy mohly přijímat dostatečné množství denního světla, je nezbytné instalovat do terária zářivku se spektrem denního světla, která by měla svítit minimálně 10 hodin denně podle simulace ročního období. Důležité je také do terária umístit žárovku, která bude představovat zdroj tepla. Teplota pod výhřevnou žárovkou by měla být 35°C v jarním a podzimním období a 40°C-45°C v období letním. Teplota v teráriu by měla od výhřevné žárovky postupně klesat, a to až k 22°C. Zapomínat nesmíte ani na zdroj UVB záření, který nahrazuje sluneční svit a je nezbytný pro správný vývoj želv.

Venkovní výběh

Venkovní výběh je pro suchozemské želvy správnou volbou, aby se necítily jako v zajetí a měly možnost načerpat sluneční paprsky. Umístit byste jej měli tak, aby se v něm nenacházely jedovaté rostliny a ovoce a aby měla želva možnost ukrýt se v případě potřeby do stínu. Nezapomínejte na vybudování přírodního úkrytu, přiměřených překážek a kopečků a misky s vodou, kterých by ve venkovním výběhu mělo být víc než jen jedna.

Želva zelenavá – čím jí krmit a jak se o ni starat?

Při chovu želvy zelenavé nesmíte zapomínat na udržování správné vlhkosti v teráriu, která je důležitá především u mláďat. Nezapomínejte želvám denně měnit vodu a vlhčit substrát. Ten by měl být z jedné třetiny vlhký, avšak ne blátivý. Želvy se do něj na noc zahrabávají. Nezbytné je pro želvy v teráriu dostatečné odvětrávání a cirkulace čerstvého vzduchu.

Želví koupel

Želvy zelenavé je potřeba také koupat ve vlažné vodě, a to přibližně jednou za týden. Vyhněte se koupání želvy rozpálené výhřevnou žárovkou ve studené vodě, při teplotním šoku hrozí želvám infarkt, proto by teplota vody měla odpovídat aktuální tělesné teplotě želvy.

Krmení

Želvu zelenavou musíte krmit denně, a to nejlépe ráno či dopoledne, protože ke správnému trávení želva potřebuje teplo. Želva zelenavá je býložravec a její strava by měla být pestrá, složená především z lučních rostlin a čerstvých bylin, pampelišek, jitrocele, jetele či trávy. Ovoce želvám podávat můžete, ale velmi opatrně. Podíl ovoce v potravě by neměl překročit 10 % a měl by být vždy doplněn zelenou stravou. Citrusovým plodům, rajčatům a rostlinám obsahujícím kyselinu šťavelovou se vyhýbejte úplně. Důležitý je pro správný vývoj želvy dostatečný přísun vitaminů a minerálů, především vápníku. V teráriu by proto neměla chybět sépiová kost či miska s mletými vaječnými skořápkami.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…