Zápach z tlamy
09. 05. 2018 Přečteno: 3685x

Společenský, tvrdohlavý, ale oddaný jezevčík

Poznáte ho na první pohled a rozhodně si ho nespletete s jiným plamenem. Krátké nohy, podlouhlé tělo a velká porce energie – to je jezevčík. Ne každý ale tuší, že malé plemeno je vyšlechtěným loveckým psem. Jezevčík je velmi tvrdohlavý, aktivní a společenský. Díky své dlouhověkosti vám bude společníkem dlouhá léta, ale žádá si pečlivou výchovu. Poradíme vám, jak se o jezevčíka starat, a co je pro něj nejlepší.

Jezevčík drsnosrstý – vyšlechtěné lovecké plemeno

Jezevčík je i přes svou drobnou postavu od středověku uznávaným loveckým plemenem, a tak je mu nejlépe venku v lese s dostatkem pohybu. Lovecké a honácké plemeno bylo šlechtěno pro pracovní výkon a loveckou vášeň. Jezevčík je typický svým vzhledem s krátkými končetinami, které mu ale nebrání ve velké aktivitě.

Čtěte také:

Malá plemena psů: roztomilí mazlíčci i temperamentní obranáři

Jaký je jezevčík?

Temperamentní pes dokáže být velmi tvrdohlavý, ale o to víc je oddaný. Tvrdohlavost vychází z jeho šlechtění pro lov, kdy bylo jeho úkolem vyhánět zvířata z nor. Jezevčíkova lovecká vášeň se ukazuje v neústupnosti a rychlém rozhodování. Temperament ale vyžaduje pevnou ruku majitele. Aby vás pes poslouchal, je žádoucí naučit štěně jezevčíka základním pokynům. Jezevčík je inteligentní a pokyn nejprve zváží, pak se rozhodne, zda ho vůbec splní. Učí se rychle, ale vyžaduje slušné zacházení. Hrubost při výcviku nevede k úspěchu, jezevčík si rychle postaví hlavu a přestane poslouchat. Avšak s temperamentem se váže i vysoká oddanost. Pokud se štěněti jezevčíka dostane důsledné péče, bude vás bezmezně milovat a poslechne na povel.

Temperament a oddanost zdobí každého jezevčíka

Jezevčík není typickým společenským „gaučovým“ psem. Potřebuje ke svému životu dostatek aktivity a pohybu. Dokáže být vcelku agresivním plemenem, proto je třeba ho od štěněte naučit na přítomnost lidí a základním pokynům. Jeho bezbřehá oddanost v pánovi se projevuje právě v agresivitě vůči jiným psům a zvířatům. Štěně jezevčíka si bude muset chvíli zvykat na domácnost a prostředí, ale stane se věrným společníkem.

Jak poznáte jezevčíka a kolik má druhů?

Jezevčík je drobné sportovní plemeno s nízkou, protáhlou stavbou těla. Jezevčíci se rozlišují podle velikosti a druhu srsti. Podle velikosti lze rozlišit králičí, trpasličí a standardní jezevčíky s váhou do 9 kilogramů. Jezevčík má srst dlouhou, hladkou nebo drsnou. Hladkosrstí a dlouhosrstí jsou nejčastěji zbarveni do rozmanitých odstínů červené od mahagonové, světle hnědé až po žlutou. Přednost se dává červené, ale jezevčík se může vyskytovat i v černé nebo tmavě hnědé barvě. Jezevčík je typický svým dlouhým tělem a krátkými, malými nohami. Drobné plemeno patří mezi dlouholeté psy, dožívá se 14 17 let.

Hladkosrstý jezevčík je považovaný za původní formu plemene. Pro pobyt v bytě je výhodou jeho krátká, hladká srst, která se snadno čistí a pes je navíc rychle suchý. Naopak kvůli své srsti není vhodný pro celoroční pobyt venku, protože je zimomřivý a lehce se infikuje v nečistém prostředí.

Drsnosrstý jezevčík je k lidem přátelštější než ostatní typy. Vznikl křížením původního hladkosrstého jezevčíka s drsnosrstými plemeny. Díky křížení se stal silnějším a odolnějším vůči klimatickým podmínkám. Dodnes představuje typického všestranného loveckého psa. Nevýhodou drsnosrstého jezevčíka je jeho nejhorší ovladatelnost. Z jezevčíků je nejvíc tvrdohlavý, ale také nejvhodnější pro norování.

Na co si dávat pozor?

Kvůli své stavbě těla je jezevčík náchylný na onemocnění páteře, a proto není vhodný pro cvičení agility, aportování ani skákání. Výrazně kratší nohy oproti trupu jsou způsobené genetickou modifikací způsobující předčasné zastavení růstu. Kvůli stavbě těla by ale neměl být zatěžován častou chůzí ze schodů.

Jezevčík má sklony k tloustnutí, proto potřebuje dostatek pohybu a správnou stravu. Kvalitní granule Pro Plan zajistí přísun všech potřebných živin v míře, která dodá energii, ale nepodporuje nežádoucí přibírání na váze. Granule Purina dodá jezevčíkovi speciální stavu s ohledem na jeho specifické zdravotní požadavky. Díky kvalitní stravě můžete dopřát domácímu mazlíčkovi dlouhý a spokojený život.

Aktivní společník pro každého

Jezevčíči hladkosrstí i dlouhosrstí jsou vhodní pro každého. Nevyžadují žádnou speciální péči, jsou adaptabilní a věrní svému páníčkovi. Je třeba se ale připravit na jejich temperamentní povahu. Jezevčíka můžete chovat v bytě i domě se zahrádkou, kde se dostatečně vyběhá. I přes svou drobnost dokáže někdy překvapit hlasitostí štěkotu. Dlouhosrstý jezevčík potřebuje pravidelnou každodenní péči a kartáčování. Krátko a hrubosrstý péči o srst tak často nevyžaduje. Dodnes využívají jezevčíky myslivci.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo