Suchý a rozpraskaný čumák u psů
Je zdravý čumák u psa suchý, nebo mokrý? A bolí pejska, když je suchý a rozpraskaný, ať už z jakéhokoliv důvodu? Psí čumák je skvělým ukazatelem psí pohody a také velmi citlivým nástrojem nejen z hlediska čichu, ale i hmatu. Pes se čumákem dotýká okolního světa a zajímavé je, že každý psí čumák je jiný. Jako jsou rýhy na lidském prstu (otisk) jedinečné, byly by i otisky psích čumáků s jejich reliéfy také jedinečné.
Psí čumák: Suchý, nebo mokrý?
Zdravý psí čumák má být spíše vlhký, občasná suchost nevadí, pejsek si nějakou dobu pouze čumák neolízl nebo se právě probudil. Jinak je vlhkost na psím čumáku žádoucí, protože vlhkost nasává pachové částice a jedině ve spojení s vlhkým čumákem je dokáže pes dobře identifikovat.
Přes čumák se také pes částečně ochlazuje, proto je většinou psí čumák studený a vlhký.
Dá se tak i říci, že pokud pes trpí suchým čumákem, cítí pachy trošku hůř.
Suchý, nebo mokrý, oba jsou správně. Stejně tak pes může mít horký suchý čenich a je v pořádku, pokud je to dočasný problém. Problém nastává, když je čumák vyloženě hrubý, jsou v něm praskliny, nebo pejska viditelně bolí.
Popraskaný hrubý čumák: Možné příčiny
- Suchý vzduch, horké topení, horko, slunce (čenich přirozeně dříve vysychá)
- Dehydratace (pes málo pije nebo neměl přístup k vodě, při dehydrataci má pes světlé dásně)
- Alergie (na potraviny, plasty nebo čistící prostředky v domácnosti)
- Teplota, počínající nemoc, pokud jsou přítomny další příznaky (apatie, nechutenství)
- Respirační potíže, pokud psovi zároveň teče z nosu různě zbarvený nebo zpěněný hlen, i když v tomto případě může být čenich vlhký. Zároveň ale podrážděný častým olizováním.
- Starší psi mají sklony k suchému čumáku
Suchý čumák u psa: Některá plemena na něj trpí více
Některá plemena kvůli stavbě lebky mohou trpět na suchý čenich častěji, ta, která si nedosáhnou dobře jazykem na nos: buldoci a mopsové. Spojené nádoby pak jsou nos a slzné kanálky, k jejichž zanášení mají sklony pudlové, pak se objevuje i suchý čumák.
Péče o suchý čumák
Pokud psí čumák trpí na suchost anebo je popraskaný (a můžete-li vyloučit vážnější příčinu, nebo počínající nemoc), můžete pejskovi ulevit aplikací speciálních balzámů na psí čumáky. Ty jsou nejlepší volbou, protože jsou bez parfemace, chemikálií a připraveny přímo pro hojení pokožky psího čenichu. Pomoci si můžete i tím, co možná doma běžně najdete, ovšem ne všechny!
- Kokosový olej, bambucké máslo (může být)
- Vepřové sádlo (může být, ovšem pejskům moc chutná)
- Lékařská vazelína (může být)
- Dětský olej (raději ne, obsahuje chemikálie a spíše vysušuje
Přečtěte si také: Paraziti u psů a psí nemoci – kdy může pes nakazit i člověka?
Mazejte pejskovi na čumáček vždy jen to, co je jedlé, protože většinu si stejně slíže.
TIP: Tímto pečlivým mazáním lze u psů vyhojit čumáček i v případě, že utrpěl úraz, šrám. Mazejte, stroupky se hezky sloupou.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků